Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Шевченкове

Храм Святого Пантелеймона у селі Шевченкове є найстарішим і єдиним із збережених храмів Галицько-Волинського князівства і тому являє собою неабияку архітектурну і історичну цінність.
Шевченково
Село Шевченкове (колишній Станіслав) знаходиться в 7 кілометрах на захід від Галича у місті впадіння до Дністра річки Лімниці. Тут, на Виноградній горі у 1194 році князь Роман Мстиславович спорудив величний храм – один з найкращих взірцев храму в давньоруському стилі. Освятили церкву на честь Святого Пантелеймона. Пантелеймон – духовне ім’я київського князя Ізяслава – діда фундатора храму.


У другій половині ХІІІ століття Галич втратив столичний статус і храм почав занепадати. Але приблизно через століття у храму завелися нові господарі – католики, які переробили церкву на костел та зробили його катедральним. Нову назву – костел Св.Станіслава колишня церква Св.Пантелеймона утримувала аж до початку ХХ століття.
У 1575 році храм зруйнували татари і він стояв пусткою 20 років. В останні роки XVI століття храм відбудували францисканці, заснувавши тут монастир. Тоді ж була збудована і оборонна брама-дзвіниця, монастирський корпус та мури.
У наступному столітті храм декілька разів зазнавав нападу з боку турків (особливо постраждав під час нападу війська Ібрагіма Шайтана-паши у 1676 році). А особливої шкоди завдали святині страшна пожежа 1802 року, та гарматний обстріл в часи Першої Світової.
Церкву відновлювали у 1926 році, а в 1998 році вона отримала сучасний вигляд – максимально наближений до вигляду традиційних білокамінних храмів княжої доби. Сьогодні церква Св.Пантелеймона належить греко-католицькій українській громаді.
Храм знаменитий різьбленим західним порталом:
Деталі апсидної частини:
Вид з Шевченкова на галицький замок і околиці:
Додатково про Давній Галич читаємо тут:
Галич
Крилос
Прикарпатський скансен
Tags: Галич, Галичина, Шевченкове, церкви
Subscribe

 • Санта Маддалена

  Кожний, хто потрапляє в Доломітові Альпи, в першу чергу намагається потрапити до села Санта Маддалена (Santa Maddalena - італ., St. Magdalena -…

 • Мурафа

  В Мурафі (Шаргородський р-н, Вінницька обл.) мені пощастило побувати двічі: вперше - у 2010 році під час Другої Буковинсько-Подільської експедиції,…

 • Осінь на Печерських пагорбах

  Сьогодні пощастило прогулятися Ботанічним садом ім. Гришка на Печерську і насолодитися київською осінню. Цього тижня золота осінь досягла свого…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 8 comments