?

Log in

No account? Create an account
РОГАТИН - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

РОГАТИН [Dec. 16th, 2009|10:00 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , , , ]

Рогатин наряду з Коломиєю і Галичем – одне із найприємніших і найзатишніших містечок Прикарпаття. Хоча, називати цей регіон Прикарпаттям не зовсім вірно: Рогатинщина входить до етнографічного регіон з назвою Опілля.
Для туриста Рогатин – райське містечко: дві дерев’яних церкви (одна з них – просто еталон галицького дерев’яного храму), стара оборонна церква, готично-ренесансно-барочний костел, синагога, сецесійна забудова центру. А ось ратуша і замок не збереглися… А ще Рогатин – це батьківщина Роксолани!Вперше містечко на річці Гнила Липа згадується 1184 року у літопису польського хроніста М.Кромера. Назву майбутньому місту дав олень (точніше, його великі роги), за допомогою яких він вивив з лісу дружину князя Ярослава Осмомисла, яка заблукала тут під час полювання. У 1415 році Рогатин отримав Магдебурзьке право.Центральна площа (колись, Ринкова) носить назву найвідомішої уродженки міста - Роксолани (Насті Лісовської). Легендарна донька руського священика, а в майбутньому – дружина турецького султана Сулеймана Пишного фактично керувала всією Османською імперією. В центрі майдану у 1999 році Роксолані споруджено пам’ятник.
Мавзолей героїні знаходиться в Істанбулі та території мечеті Сулейманіе:
На східному боці площі Роксолани знаходиться Миколаївський костел – домінанта центральної площі і всього середмістя. Храм з елементами готики, бароко і ренесансу, споруджений орієнтовно у XV століття на місці більш старого храму. Вже в 1497 році він вже згадується у щоденнику Накера як такий, що мав найбільші а Галичині дзвони.
«Офіційною» датою побудови костелу вважається 1666 рік. Проте, готичні форми споруди свідчать про те, що храм споруджено раніше, а 1666 рік відноситься до однієї з пізніших перебудов після того, як під час визвольних змагань 1648-49 років він був значно пошкоджений місцевими повстанцями та козацьким загоном.
Внаслідок частих нападів турок і татар храм неодноразово руйнувався і стояв непокритим. У XIX в. костьол повністю відновлений, а 1862 році відремонтована бічна каплиця. У 1944 році пошкоджено дах, зруйновані шпиль башти, перекриття над пресбітерієм і підвалом. Наступного року башта була відновлена, надбудована на 2 м і завершена шатром (замість первинного шпилю). Реставраційні роботи проведені в 1969-1973 роках..
До центральної частини костьолу з обох боків примикають квадратні в плані невисокі каплиці. Храм перекритий системою хрестових нервюрних склепінь, стіни укріплені контрфорсами.
На центральній площі збереглися старі кам’яниці кінця ХІХ – початку ХХ століття:
Найстарішим із збережених до сьогодні мурованих храмів Рогатина є церква Різдва Богородиці, що знаходиться на протилежному від костелу боці центральної площі. Не зважаючи на те, що храм виглядає занадто сучасним, перед нами – оборонна церква ХІІ століття (хоча в літературі храм датується XIV століттям).
Багаторазові перебудови надали споруді ознак різних архітектурних стилів: від давньоруської архітектури залишилися апсидна частина і арки на фасадах, від готичної – нервюрні склепіння, від типово української – тридільний план церкви. З заходу до основного об’єму храму примикає масивна квадратна оборонна башта-дзвіниця, а стіни церкви укріплені контрфорсами.
Пізніше, у XIV-XVII століттях навколо церкви збудовані оборонні мури і брама, що фактично перетворило храм на фортецю. Залишки мурів можна побачити і сьогодні.
Проте, найціннішою і найцікавішою спорудою Рогатина є церква Святого Духа – справжній шедевр дерев’яного зодчества, один найдовершеніших дерев’яних храмів України.
Церква зведена у 1598 році на місці більш давнього дерев’яного храму. Пізніше, у XVII столітті до храму впритул добудували дзвіницю (рідкий випадок, таке ж саме бачив в Буківці). Вони сприймаються, як єдине ціле, а двозаломний наметовий верх із сигнатурною та триярусна дзвіниця – домінуючі елементи споруди.

Написано про церкву дуже багато та можна писати і писати ще. Бо вона дійсно унікальна. Чого тільки вартий підземний хід, що вів до церкви Різдва? А п′ятиярусний вівтар, споруджений у 1650 році і унікальні розписи? З цим мені, нажаль, не повезло: був понеділок, коли у храмі-музеї був вихідний… Так що заходьте на сторінку, що присвячена церкві на сайті Олена Крушинської і дивіться! А ще краще, приїжджайте і побачите все на власні очі!


До речі, храм в такому вигляді стоїть вже понад 400 років.


Навколо церкви – старий цвинтар, надгробки якого вражають не менше за храм.

Святодухівська церква – не єдиний дерев’яний храм у Рогатині. Друга церква – Миколаївська, знаходиться в присілку Горішні Бабинці (від центральної площі – 10-15 хвилин ходу.
Церква Святого Миколая не така стара і унікальна, як Святодухівська, проте теж має поважний вік. Споруджена на горбі над струмком поруч з єврейським (!) цвинтарем.
Храм тридільний, трикупольний, на випусках вінців зрубів споруду опоясує піддашшя.
Дерев'яна, квадратна в плані, каркасна, триярусна, з шатровим верхом дзвіниця розташована на захід від храму.
Єврейський кіркут і уніатська церква – поруч:


Вид на Миколаївський костел з пагорбу, де розташована Миколаївська церква:
В Рогатині збереглася синагога кінця ХІХ – початку ХХ століття, розташована на вул.. Валовій:


Що це за споруда в центрі – не пам’ятаю. Чи то - гімназія, чи то - суд, чи то - тюрьма, чи просто – житловий будинок?


LinkReply

Comments:
[User Picture]From: meteliza_l
2009-12-16 08:24 am (UTC)
Так була в Рогатині! Досить затишне й красиве містечко, як і багато інших на Тернопіллі. Біля церкви Різдва Богородиці є ще скульптурні пам’ятки, пошкоджені за радянської влади. А також у цьому храмі, начебто, правив церковні служби батько Роксолани.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2009-12-16 08:29 am (UTC)
Так, тільки Рогатин - не на Тернопіллі! :)
А читав, що батька Роксолани правив службу у дерев'яній церкви Святого Духа. Але цце все - лише припущення.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: meteliza_l
2009-12-16 08:34 am (UTC)
Так!!! Я знаю, що Рогатин це вже Івано-Франківська обл., просто я люблю маленькі містечка в Тернопільській обл., тому й порівняла:)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2009-12-16 08:38 am (UTC)
Я теж їх обожнюю: Чортків, Бучач, Бережани, Теребовля, Заліщики...
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: meteliza_l
2009-12-16 08:44 am (UTC)
В Бережани навідуюсь щороку:) Та й взагалі в цих містечках час зупинився, не має тої метушні, яка панує у великих мегаполісах.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: dajan_kg
2009-12-20 10:59 pm (UTC)
як і багато інших на ...Опіллі.
схожість Західнього і Східнього Опілля багатьох нетубільців вводить в оману, айбо, взаправду, обидва береги Липи мають подібність..
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: nikolauskass
2009-12-16 06:05 pm (UTC)
чудові фото. але мене культ Роксолани трохи дратує.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2009-12-17 07:03 am (UTC)
Дякую!
Мені здається, що Роксолана - більше легенда, ніж реальний образ...
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: dajan_kg
2009-12-20 11:03 pm (UTC)
чи потрактування того культу?
взаправду, дуже далекоглядно свідоме коліно що Роксоляни, що Настусі Чагрівни.. )
(Reply) (Parent) (Thread)
From: ljournal_ua_bot
2009-12-21 12:23 am (UTC)
Вітаємо! Ви потрапили до дайджесту ljournalist_ua — найкраще в україномовному ЖЖ. Пишіть ще! =)
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2009-12-21 07:00 am (UTC)
Дякую!
(Reply) (Parent) (Thread)