?

Log in

No account? Create an account
Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

БЕРЕЖАНИ, ч.8: Рай [Jan. 28th, 2010|12:43 pm]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , , , ]

частина 1: Трохи історії і вечір над ставом
частина 2: Замок Синявських
частина 3: Парафіяльний костел
частина 4: Площа Ринок
частина 5: Вулиця Вірменська
частина 6: Цікавинки середмістя
частина 7: Бернардинський монастир і панорами містаУ 1530 році Синявські отримали у власність Бережани і збудували замок. Пізніше, в двох кілометрах від міста магнати облаштували собі резиденцію. Місце вибрали по-справжньому райське: серед мальовничих опільських пагорбів в оточенні дрімучих лісів. І назва місцевості була і є відповідною – РАЙ.Достеменно невідомо, коли Синявські збудували в Раю свій перший мисливський будиночок, але відомо, що він був дерев’яним, а від його багатства впадали у захват перші особи держав. Тут бували і московський імператор Петро І разом з Іваном Мазепою, і ватажок угорського антигабсбургзького повстання Ференц Ракоци, поети Богдан Лепкий і Маркіян Шашкевич, письменник Володимир Левицький.

А подивитися тут дійсно було на що. Гобелени, каміни, японську і китайську порцеляну Адам Микола Синявський замовляв у Парижі. Петро І, перебуваючи у Раю влітку 1707 року, був приголомшений архітектурною витонченістю будівлі та розкішшю її внутрішніх прикрас. З російським самодержцем, що прибув до Бережан оглянути замок (Синявський виступав у Північній війні на боці Росії та польського короля Августа ІІ проти шведів й іншого польського короля Станіслава Ліщинського), пов’язано, принаймні, дві легенди.


Найпопулярніша з них має навіть дві версії. Згідно першій з них, Петро І замислився трохи помститися Адаму Миколі Синявському за розкіш його літньої резиденції і зажадав, аби той влітку приїхав у замок на санях. Синявський не розгубився: йому вистелили дорогу з Бережан сіном і соломою, й сани летіли по ній, як по снігу.

Відповідно до другої версії Микола Адам з Петром І, напившись горілки, влаштували змагання: хто перший з них на санях домчить до Раю. Особливість такої гонки полягала у тому, що вона відбувалася влітку. Про те, хто першим здолав 7 кілометрів від центру Бережан до палацу в Раю, історія замовчує.

А друга легенда гласить, що одного разу Петру довелося тікати з мисливського палацу підземними ходами, рятуючись від противників «возз'єднання України з Росією».

Отже, повернемося до самого палацу. Новий кам’яний палац зведено на місці старого зруйнованого мисливського будинку у 1709 році. Як і зараз, тоді він мав майже квадратний план, проте мав чотири башточки по кутах, які були втрачені при наступних перебудовах. Після смерті останнього з Синявських, райський палац переходить у власність Чарторийських, а у 1778 році – до Любомирських. Після одруження Олександра Потоцького із донькою князя Станіслава Любомирського Олександрою, маєток в Раю переходить до Потоцьких.

У другій чверті ХІХ століття Потоцькі ініціюють перебудову палацу, який на той момент вже знаходився у занедбаному стані. Проект виконує архітектор Ян Рудський-Венжик і палац отримає нове, класичне обличчя. Ось як описує архітектуру відновленого палацу довідник «Пам’ятки містобудування і архітектури» (якщо щось не зрозумієте, я не винен):

Об'ємно-планувальна структура палацу підпорядкована одноосьовій центричній схемі... Мав характерний для цього стилю архітектурний декор, зокрема ажурний балкон на чавунних опорах і купольний зал на другому поверсі. Купол на восьмигранному світловому барабані захищався зовні балюстрадою.
Споруда двоповерхова, в плані наближається до квадрата. Південно-західний і північно-східний фасади були оформлені ідентично. Північно-західний - потрактовано стримано. Найбільш насичений декором південно-східний фасад, центральна частина якого має палладіанську композицію вікон з ліпними рельєфами. Будівля по периметру завершена антаблементом, карниз якого оформлений модульонами. Площини стін по нижньому поверху розкреслені лінійним рустом, по другому - розчленовані пілястрами або напівколонами дорічеського ордера. Шеліги віконних арок відмічені замковими каменями. Внутрішнє планування анфіладно-коридорне, частково змінене.


Маєтком в Раю Потоцькі володіли до смерті Якуба Потоцького. Палац дуже постраждав за часи обох світових воєн, а в 1952 році був відремонтований. З радянських часів і по сьогодні у палаці розташований дитячий санаторій. Оздоблення фасадів збереглося лише частково.


У 1760 році власники розбили навколо палацу розкішний парк з рідкісними породами дерев і чагарників та чотирма ставками. Сьогодні від парку майже нічого не залишилося. Залишки фонтану, помираючий дуб, пошкоджена брама складають сумні враження. А парк, між іншим, є пам'яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.


Під цим дубом відпочивав сам Богдан Хмельницький:

Брама:

При в’їзді до Раю з боку Бережан ліворуч від дороги побачимо невелику церкву, що більше нагадує костел-капличку. Це – церква Святої Покрови, зведена у 1885 році (за іншими даними – 1878 році) на кошти Якуба Собеського:


LinkReply

Comments:
[User Picture]From: luminitsa
2010-01-28 11:04 am (UTC)
Мені дуже подобається, коли в другій легенді (де Петро І з власником напились) використовують наступну гру слів: вони вирішили вияснити, хто з них перший попаде до Раю :о)
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-01-28 12:00 pm (UTC)
:)))))
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: nick_coll
2010-01-28 04:33 pm (UTC)
мене радує, що моєї дупи нема на фотках :)

Ти знаєш, я от тут пишу пост до моєї постійної рубрики і ніяк не міг згадати, де в мене є фотки вікторій. А тепер побачив і матиму ще одну фотку для ілюстрації :)
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-01-28 05:54 pm (UTC)
а що за вікторії?

Твоя дупа буде завтра, в урочищі Монастирок :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: nick_coll
2010-01-28 05:57 pm (UTC)
о йопт. Може, не треба?

Вікторії — це оті панянки з віночками в руці.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-01-28 06:05 pm (UTC)
О, тепер буду знати!

Не получиться. Бо фотка - стратегічна. Тебе там найбільш повно видно Чортів Камінь. А без тебе такої фотки немає
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: nick_coll
2010-01-28 06:10 pm (UTC)
так замалюй мене
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-01-28 06:12 pm (UTC)
не вмію

а чё ти так себе боїшься?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: nick_coll
2010-01-28 06:17 pm (UTC)
комплекс меншовартості :)

До речі, до мандрів хоче долучитися andreamster з якимось колегою (обидва зі Львова). Але мають страх стосовно витрат, ночівлі й морозу.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-01-28 06:23 pm (UTC)
Тобто нас вже семеро :)
Морозу вже не буде (до -3 буде)
Відчуваю, що треба телефонувати в готелі Кременця і замовляти 2 чотирьохмістні номери
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: nick_coll
2010-01-28 06:26 pm (UTC)
ото піздобратія компанія зібралася. Я не певен, що ті два хлопаки точно поїдуть.
А яка ціна номеру в Кр.?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-01-28 06:34 pm (UTC)
Ще не телефонував. Там більшість готелів далеко. Є один біля автостанції. Ти на всяк випадок також спробуй дізнатися.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: nick_coll
2010-01-28 07:08 pm (UTC)
у мене такий самий інтернет, як і в тебе :)
Я не умиваю руки, просто ти вже пробив що і де.
Якщо там є МТС, то я міг би перетелефонувати.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-01-28 07:13 pm (UTC)
http://www.ukrmandry.com.ua/index.php?id=202
Думаю, що готель "Острів" - найкращій варіант. Хоча, запасні варіанти також є. Ближче до справи перетелефоную туди, дізнаюся.

Проблема ще в тому, що тепер вже на 6-7 лютого на Тернопільщині обіцяють -14. Якщо дійсно так буде, то все і накритися може...
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: nick_coll
2010-01-28 07:23 pm (UTC)
Ну ціна така трошки... кхм... недешева. Але з переліку - найкраща.
А як такий варіант, що частина народу спатиме в спальниках. Я, наприклад.
Це дешевше (поділимо на всіх). Бо грошей не фонтан. А «ліжко» я і так беру з собою.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-01-28 07:33 pm (UTC)
А в мене немає спальника...
Можно взяти 4-х місний номер. А хтось 5-й буде спати або у спальнику, або на додатковому ліжку.
Головне, щоб усьо добре було з погодою і з місцями в готелі...
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: pirs_olga
2010-09-25 12:47 pm (UTC)
та ні, дитячого санаторію там ніколи не було...
Колись був дитячий будинок для дошкільнят, яких потім переводили в інтернат.(До речі, я його фоток не бачу у вашому звіті, може пропустила?Але він теж цікавий, для розповіді.)
Потім в кінці 80-х було модне відновлення церков(початок), і якимось чином якась з церков-парафій(я в цьому не розбираюся) взяла в оренду цей палац....
далі його долі не знаю, що там...там завжди все закрито за 100 замками....Ніби там притулок таки церковний для психічно-хворих.....(дуже зручно злочинців переховувати.....), але точно невідомо.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-10-01 02:57 pm (UTC)
(До речі, я його фоток не бачу у вашому звіті, може пропустила?Але він теж цікавий, для розповіді.)

Він знаходиться в Бережанах чи в Раю?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: pirs_olga
2010-10-01 04:28 pm (UTC)
дитячий будинок був у Раю в палаці, а інтернат-школа для сиріт(десятирічка)знаходився в центрі міста в колишній Рідній школі.Зараз там гімназія знаходиться, і щось залишилося від школи-інтернату, принаймі я знаю, що там живуть сироти.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-10-02 08:27 am (UTC)
Ні, фото колишньої рідної школи в Бережанах в мене точно є в якоїсь із розповідей
(Reply) (Parent) (Thread)