?

Log in

No account? Create an account
Товтри - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Товтри [Jun. 2nd, 2010|10:21 pm]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , ]

Село ТОВТРИ (1,9 тис. мешканців) розташоване в декількох кілометрах на північ від райцентру Заставна. Вперше згадуються у 1551 році у торговельному документі, як вже розвинене буковинське поселення. У 1868 році у селі закладено фундамент культурно-освітнього товариства «Руська бесіда», метою якого була просвіта українського народу на Буковині та допомога бідним учням народних шкіл. На одному з весіль у будинку отця Миколи Драчинського з ініціативою щодо створення товариства виступив архідиякон Теоктист Дронь, який відвідуючи буковинські села, збирав підписи та заохочував місцевих священиків об’єднуватися у боротьбі за спільну мету. Початок цієї доброї справи благословив отець Василь Продан, а тодішній буковинський єпископ Євген Гакман сприяв діяльності новоствореного українського товариства.

Панорама клікабельна!
«Руська бесіда» проіснувала понад 70 років і зіграла важливу роль у духовному та культурному відроджені буковинських русинів-українців. Саме завдяки «Руській бесіді» в останні десятиліття перебування Буковини у складі Австро-Угорщини в регіоні виховувалося нове освічене покоління українців, що отримували навчання в українських школах, відкривалися українські читальні, друкувалася література рідною мовою, створювалися хорові, музичні, драматичні та танцювальні колективи, з’являлися патріотичні об’єднання молоді і студентів. З діяльністю товариства пов’язані таки видатні особистості, як буковинський політичний діяч Стефан Смаль-Стоцький, «буковинський кобзар» Юрій Федькович, збиральник народного фольклору Сидір Воробкевич, письменниця Євгенія Ярошинська.
IMG_1175

Прямо в селі розташоване заповідне урочище Товтрівська стінка – правий борт мальовничої каньйоноподібної долини із стрімкими урвищними кам’янистими схилами, витягненими з південного сходу на північний захід уздовж падіння рівня дна долини на території села. Довжина об’єкту, в межах якого створено загальнодержавний заказник – 1550 метрів при ширині 50 – 100 метрів і висоті стінки у 30 – 45 метрів. Упродовж стінки в місцях відслонення монолітів є декілька гротів довжиною до 5 – 10 метрів. По днищу стінки та долини вибиваються на поверхню чисельні карстові джерела. На території заказника проростають окремі види флори, занесені до Європейського червоного списку: лишиця дністровська, зіновать біла, тонконіг різнобарвний, ковила волосиста. Стінка має цінність, як об’єкт демонстрації карстових процесів у декількох стадіях.


З архітектурних цікавинок у Товтрах варто оглянути водонапірну башту «Лозерватор», побудовану у 1900 році, яка використовується і в даний час, та Свято-Успенську церкву, збудовану у 1887 році. Колись в селі була й дерев’яна церква, спалена татарами під час набігів на село. Сьогодні на її місці, на старому цвинтарі, стоїть капличка.Стара будівля з контрфорсами:
IMG_1188Пам’ятник мешканцям села, що померли на чужині:


Хатки тут колоритні, буковинські:Товтрівська стінка підступає під самі будинки:


IMG_1179

LinkReply

Comments:
[User Picture]From: alexeyladyka
2010-06-03 10:25 am (UTC)
тут би я пожив на старість... одне літо
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-06-03 10:47 am (UTC)
Ага, до цих краєвидів, та ще й б високі пенсії! :0)
(Reply) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-06-03 01:30 pm (UTC)
дякую! цей каньйон має лише одну стінку, а другої - не має :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: haidamac
2010-06-03 02:18 pm (UTC)
де другу подів? :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-06-03 02:54 pm (UTC)
місцеві розібрали на будівництво замку :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: dim1986
2011-06-18 02:25 pm (UTC)
Дякую за шикарні матеріали. Читав з відкритим ротом про рідні місця. Дуже шкода, що не побували у моєму селі Дорошівці. Поруч з Товтрами і Василевом, біля Дністра...
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-06-20 06:13 am (UTC)
І Вам дякую!
Так, до Дорошівців не доїхав...
(Reply) (Parent) (Thread)