?

Log in

No account? Create an account
Вікно - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Вікно [Jun. 3rd, 2010|02:38 pm]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , ]

Назва села ВІКНО (стара назва «Окна», Заставнівський р-н, 1,5 тис. мешканців), походить від слова «вікниця», яким називають плеса води серед заростів осоки, що не замерзають узимку. В історичних джерелах Вікно вперше згадується в 1591 році під назвою Мартинівка.

Знамените Вікно, передусім, романтичним палацом де Зота (інші назви – палац Зота, замок Вільбур). Палац побудовано у 1809 році власником великого маєтку у Вікні відставним капітаном-бароном де Зотте у романтичному західноєвропейському стилі. Палац оточує заснований у 1860 році парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва, в якому ростуть 28 видів рідкісних дерев, серед яких такі реліктові, як гінкго, платан та дуби віком понад 250 років. Є навіть романтична «Алея закоханих».

Палац відверто стилізований під середньовічну замкову архітектуру. Головний фасад має арочну галерею з широкими отворами. Галерея першого поверху доповнюється аркою-проходом у першому ярусі побудованої над кутом квадратної башти з зубчатим завершенням. За радянських часів у палаці розміщувався будинок культури, працював кінотеатр, бібліотека, музична школа, різні гуртки. А в році незалежності він опинився в аварійному стані: дах тріснув, центр унікальної ротонди завалився. Лише у 2006 році український уряд виділив району субвенцію на відновлення пам’ятки до святкування її 200-річчя.


До свого ювілею палац викрашений у рожевий колір, і на думку цінителів архітектури, втратив свій середньовічний вигляд. Більшість літературних джерел розповідає, що палац у Вікні – єдиний приклад такого роду споруд, що залишився до цього часу на Буковині. У подальшій нашій подорожі ми переконаємося, що це не так: подібні палаци (а подекуди і більш оригінальні) є на Кіцманщині та у Сторожинецькому районі.Друга пам’ятка села – розташована поруч з парком мурована Іванівська церква. Побудована у 1826 році коштами баронеси Катерини де Зотта-Вільбур і князя Олександра Кантакузина, вона відноситься до групи безкупольних храмів, розповсюджених на Буковині у першій чверті ХІХ століття. Церква прямокутна в плані, тридольна, с напівкруглою апсидою і боковими виступами ризалітів нави, з бабинцем з заходу. Дах має форму скату із маленькою сигнатуркою у центрі. В інтер’єрі церкви зберігся живопис у стилі бароко.


Вже 150 років у церкві перебуває частка мощів цілителя Пантелеймона, які за свідченнями прихожан продовжують мироточити. За легендою ці мощі потрапили до Вікна з грецького Афону, куди часто навідувався один із фундаторів храму князь Олександр Кантакузин. Мешкаючи у Вікні, він усіляко сприяв розвитку свого родового храму, а відтак передав отримані від грецьких монахів за свою доброчинність мощі на збереження до збудованої ним місцевої церкви. Про князя Олександра, чиїми зусиллями мощі опинилися у Вікні, жителі села не забувають і понині. Його гробниця розташована під самою церквою. Церква закрита атеїстами у 60-х роках минулого століття, а мощі святого продовжували знаходитися на горищі у дерев’яній скриньці серед книжок та церковного начиння. Коли храмовий дах почав істотно протікати, виявлену раку з мощами передали до сусіднього села Червоний Потік, а згодом до Свято-Миколаївської церкви у селі Погорілівка. У 90-ті роки минулого століття після передачі храму православній громаді села мощі цілителя повернуто до Іванівської церкви.


Хрести на подвір’ї:
IMG_1241

Дзвіниця та кована огорожа:


В селі добре збереглася будівля старої школи, побудованої у 1902 році за директорування просвітителя, письменника і культурного діяча Івана Бажанського – засновника місцевої філії товариства «Руська Бесіда».При виїзді з села у бік Погорілівки праворуч розташовані залишки залізничної станції Вікна Буковини старої залізничної гілки, що з’єднує Веренчанку та Вікно через райцентр Заставну. Гілка будувалася у австрійських період, а більшість станцій мають румунські назви: Похорлауци (Погорілівка), Юркауци (Юрківці), Чинкеу (Чуньків). Ділянка мала приміське та вантажне залізничне сполучення ще в останні роки радянської влади, а будівлю вокзалу у Вікні називали не інакше, як «двірцем». Зараз гілка не використовується та знаходиться у запустінні.


IMG_1216

LinkReply

Comments:
[User Picture]From: frankensstein
2010-06-03 12:39 pm (UTC)
Красиво. Це Черновицька область? Добре було б, щоб по каждому селу вказувався не тыльки район, а ще й область.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-06-03 12:44 pm (UTC)
Ги, так там в тегах вказано, що це - Буковина! :)
(Reply) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-06-03 01:00 pm (UTC)
а я спеціально першим дєлом про Буковину став розповідати, що пам'ятаю, що Вам нравилися мої статті про неї :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: nick_coll
2010-06-09 11:37 am (UTC)
це таке бізобразіє, це все розовоє :(
якби я не мешкав в Україні, то подумав би, рожеву фарбу дають надурняк, лише б фарбували :))
(Reply) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
[User Picture]From: vladya
2010-06-03 12:56 pm (UTC)
давай конкретніше, а то Буковина, буковина велика
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-06-03 01:05 pm (UTC)
А там же написано, що "Заставнівський р-н"
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: vladya
2010-06-03 01:22 pm (UTC)
не вийшло наїхати )))
(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: pilepina
2010-06-03 03:17 pm (UTC)
а местная паромная переправа там ещё работает?
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-06-03 03:56 pm (UTC)
переправа через шо?
(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)
From: (Anonymous)
2010-06-08 02:48 pm (UTC)
переправа є в урочищі "Вигнанка", але то справді декілька кілометрів від Вікна, і вона працює.
(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: alexeyladyka
2010-06-04 08:06 am (UTC)
а який у маєтка був колір до рожевого?
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2010-06-04 10:08 am (UTC)
На старых чорно-білих фото цього не видно :(

(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: lyoshko
2015-02-26 01:11 pm (UTC)
які цікаві назви станцій:)
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2015-02-26 08:55 pm (UTC)
Всі ці станції вже мертві...
(Reply) (Parent) (Thread)