?

Log in

No account? Create an account
Сокаль - Andy_Travel-UA — LiveJournal [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Сокаль [Mar. 11th, 2011|11:33 pm]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , , ]

Сокаль - найпівнічніше місто Львівщині. Територіально - майже Волинь. Та все ж таки Сокаль - справжнісінька Галичина у кращому розумінні цього слова. В місті багато цікавих архітектурних пам'яток, а навколо міста пам'ятки ще цікавіше. Сокаль і Сокальщина - це, передусім, гарно збережений комплекс Бернардинського монастиря у присілку Жвирка. Саме він манить на північну околицю Галичини туристів. Але ми залишимо кляштор "на потім", а сьогодні прогуляємося центром міста у пошуках місцевих цікавинок.
8FcB0.jpg
Сокаль відомий з письмових джерел з 1377 року. Та вчені дотримуються думки, що місто було засновано ще у XI столітті і зруйноване татаро-монгольською навалою у 20-х роках ХІІІ століття. Назва міста асоціюється з птахом соколом і, напевне, не дарма. У XIV столітті князь Земовит видав грамоту, якою заборонив в околицях міст полювати на соколів.

Місто розташовувалося на лівому березі Західного Бугу, а на правому березі, де сьогодні знаходиться Міський парк, стояв замок, де й проживав Земовит - князь мазовецький і принц руський, який був одружений з сестрою польського короля Ягайла Олександрою. Саме Земовит надав Сокалю Магдебурзьке право у 1424 році. На той час Сокаль був повітовим центром Белзького князівства, а в середині XV століття перейшов до Польщі.


Протягом декількох століть спокій місту тільки снився. Особливо діставалося Сокалю від татар. Лише протягом 1499 - 1523 років син Кримського хана Манглі-Гірея нападав і грабував місто дев'ять разів! У 1519 році на місці спаленого міста з 40-тисячною татарською ордою воював князь Костянтин Острозький зі своїм 10-тисячним військом. За наказом польського короля у 1571 році на правому березі Західного Бугу, де раніше стояв спалений татарами замок, збудували нові міські укріплення, які повністю розібрали у ХІХ столітті. У 1648 році місцеві мешканці з радістю допомогли козацьким загонам полковника Кудрі захопити Сокаль.


Найстарішим храмом міста вважається церква Св. Миколая, збудована в першій половині XVI століття. Сьогодні вона знаходиться на території Міського парку на березі Західного Бугу. Церкву вважають колискою Унії православної церкви з Римом. Саме в Миколаївському храмі у 1594 році відбулася нарада православних українських священиків в присутності перемишльського єпископа Михайла Копистинського щодо можливості об'єднання з римо-католицькою церквою.


Поруч з церквою св. Миколая стояла більш давня дерев'яна церква Пресвятої Богородиці, яка згоріла у 1821 році. Обидві храми були об'єднані спільним муром і утворювали монастирський комплекс. Миколаївська церква відновлювалося після пожеж 1613 та 1671 років і була відреставрована у 1694 році, про що свідчить надпис над хорами. У 1752-1756 інтер'єр храму був розписаний (ймовірно, відомим живописцем С. Строїнським, а в 1890-ті роки до північної стіни добудували каплицю. Первісний вигляд церкві повернули під час реставрації 1971 - 1975 років за проектом архітекторів Ігоря Старосольського та Валентини Пашиної. у 1989 році святиню повернули віруючим.


З першого погляду на храм стає зрозумілим, що перед нами - споруда оборонного типу. Товщина стін твердині сягає 2,4 метри. Про оборонні функції нагадують і невеликі вікна, перероблені з амбразур, і могутні контрфорси. Миколаївську церкву можна вважати унікальним для Галичини твором української архітектури епохи Ренесансу.


Спустившись від церкви до берегу Західного Бугу, побачимо гарну панораму з Бернардинським кляштором на протилежному березі річки.


Неподалік від Миколаївської церкви в Міському парку стоїть руїною одна з найстаріших у Галичині синагог. Сокальську божницю збудовано в середині XVII століття. На сьогодні стан синагоги - жахливий. Інтер'єр являє собою суцільний смітник. А на стінах ще можна розглядіти залишки старих розписів і ліпнини.IMG_5511IMG_5510Поруч із синагогою - Народний дім (колишній будинок товариства "Сокіл", ХІХ ст.):


На колишньому Ринку (сьогодні - площа Січових Стрільців) - багато цікавих будівель. Як атрибут галицького міста і місцевого самоврядування в центрі міста збереглася ратуша. "Завдяки" нещодавно натягнутій на її вежу брунатній металочерепиці споруда столітньою не виглядає. Сьогодні ратуша використовується за своїм прямим призначенням: тут розташована міська рада.
Домінантою колишньої Ринкової площі і всього середмістя Сокаля є величезний недобудований костел. Культову споруду почали будувати у 30-ті роки минулого століття, але так і не змогли закінчити через початок Другої світової війни. Ясна річ, що з приходом радянської влади костелобудівництво не було пріоритетним напрямом її діяльності. Так і стоїть незакінчена конструктивістська примара у центрі міста і слугує підставкою для гасел Януковича.


IMG_5519

На протилежному боці центральної вулиці, що носить ім'я митрополита Андрея Шептицького, домінує над центром ще один великий храм міста - греко-католицька церква Святих Апостолів Петра і Павла. Святиню будували протягом 1904 - 1909 за проектом відомого львівського архітектора Василя Нагорного в стилі французького класицизму на кошти прихожан стараннями о. Василя Левицького. Металеві конструкції для бань проектував Ян Богуцький, а кам’яна підлога виконана краківською фірмою "Каден". У 1933 році внутрішні розписи церкви закінчували Михайло Осіньчук та Павло Ковжун, а мистець з Перемишля Володимир Іванюх намалював двоярусний іконостас. Церква діяла і за радянських часів, як православна.


Якщо напроти Петропавлівської церкви звернути на вулицю Березовського, то побачимо це один храм Сокаля - мурована церква Св. Архангела Михаїла "костельного" типу. Храм будувався протягом 1778 - 1835 років на місці старої дерев'яної церкви. У 1904 році святиню реставрували, розписали інтер’єр, добудували присінок, а за 4 роки провели зовнішню віднову. З 1962 року совіти розмістили у закритій церкві автошколу.


IMG_5534

У 1624 році на південній околиці сучасного Сокаля збудували кляштор бригіток з костелом, монастирськими келіями і баштами. У 1655 році монастир було зруйновано козаками Богдана Хмельницького. Від колишнього кляштору залишилися перебудовані під житловий будинок келії. З північного боку келій ще можна роздивитися контрфорси.
На завершення ще декілька вартих уваги будинків середмістя Сокаля.
Колишній будинок позичкової каси, 1905 рік. Сьогодні - районне відділення Держказначейства:


IMG_5490

Комплекс повітової лікарні (кінець ХІХ ст.):
IMG_5527

Школа-інтернат, ХІХ ст.:


В колишній віллі початку ХХ ст. - будинок культури і центр соціальної служби для молоді:


Гімназія (поч. ХХ ст.):


Про головну цікавинку Сокаля - у наступній розповіді.
LinkReply

Comments:
[User Picture]From: haidamac
2011-03-11 09:45 pm (UTC)
люблю Сокаль! Дякую за пост

пропустив руїни монастиря бригідок ;)
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-03-11 09:50 pm (UTC)
Прошу!

Не пропустив, подивись уважніше :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: haidamac
2011-03-11 10:00 pm (UTC)
ага, келії бачу, але там на березі Бугу ще башта з фрагментами оборонних стін є
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-03-11 10:04 pm (UTC)
Я шукав ту башту, але не знайшов. Принаймні, на тому місці, де вона позначена на карті.
А ти маєш її фото?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: haidamac
2011-03-11 10:08 pm (UTC)
я на неї власне випадково вийшов, коли шукав ракурс зйомки бернардинського кляштора. Фактично прямо через річку від нього (недарма було повір'я що між монастирями був підземний хід через Буг)

фото тут є - http://haidamac.livejournal.com/50102.html
(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: nick_coll
2011-03-11 10:39 pm (UTC)
я б таку ратушу ніпрочь заімєть до своєї колекції ратуш. Але чуже не візьму (:

П.С. Я готую другу частину про ратуші. Більш значну, ніж перша.

(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-03-12 07:44 am (UTC)
Кльово! Там, напевне, в основному, зарубіжні?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: nick_coll
2011-03-12 10:45 am (UTC)
так. За два роки збору :)

(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-03-12 10:54 am (UTC)
ой, ну викладай скоріше!
(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: lesya123
2011-03-12 06:44 am (UTC)
чудова розповідь.
читати Ваші записи - наче взяти до рук цікавого журнала про мандрівки.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-03-12 07:48 am (UTC)
Дякую, Лесю!
А ми так і не здійснили нашу давню мрію про спільну мандрівку кудись :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: lesya123
2011-03-12 11:05 am (UTC)

Так!

Ви пишіть про заплановані - ось вже потепліло - то може і якось..
)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-03-12 11:07 am (UTC)

Re: Так!

Та я зараз у Львові живу і майже кожні вихідні кудись їжджу :)
так що в будь-який час
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: lesya123
2011-03-12 11:11 am (UTC)
все, тепер тільки про це і думатиму..
(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: nick_coll
2011-03-12 11:23 am (UTC)
лжош!
Ось тут що написав: http://andy-babubudu.livejournal.com/188375.html?thread=2421463#t2421463 ?

От так ти по вихідним мобільний, угу!

Але Леся123 не слідкує чомусь за неправдою :)

(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)