Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Белз, ч.4: Середмістя

частина 1: історія давнього Белза
частина 2: Замочок
частина 3: Монастирі домініканів і домініканокОднією з найдавніших збережених пам'яток Белза є так звана Аріанська башта, що знаходиться на схід від Ринкового майдану. Прийнято вважати датою її будівництва 1606 рік. Походження башти і досі викликає суперечки. Деякі вважають її каплицею (одна з її назв - каплиця Снопковських), деякі - замковою баштою. Відомо лише, що у другій половині XVIII століття в башті знаходилося міське книгосховище.Башта має форму неправильного шестикутника. Сама споруда була оточена муром. Цегляна кладка має готичний характер. До початку ХХ століття дверний портал споруди прикрашала плита з гербом та датою. Їх відновлено під час останньої реставрації. На вікнах збереглися білокам'яні обрамлення.
Сьогоднішній інтер'єр башти:


Продовжимо прогулянку центром, повернувшись до головного майдану. На жаль, на колишньому Ринку залишилося не так багато - всього декілька струнких кам'яниць, які виглядають трохи дивно.


proHF.jpg

Якщо трохи відійти від ринку, можна ще побачити декілька старих сецесійних будиночків і вілл.
У Белзі збереглося декілька свідоцтв його єврейського минулого. В середині XIX століття юдеї складали 60 відсотків населення міста. Белз став одним з центрів хасидизму й осідком рабинів-цадиків, після того, як тут оселився рабин Соломон Роках. Крім великою синагоги, яка стояла поруч з сучасною лікарнею, в місті був цілий релігійно-освітній центр із бет-мідрашем і талмуд-торою. У 1942 році синагогу разом із іншими юдейськими спорудами було підірвано.

Крім великої синагоги в Белзі у 1910 році збудовано молитовний будинок "Irsze Lew". Одна з найгарніших будівель середмістя руйнується на очах:


Неподалік від центру знаходився єврейський цвинтар, який діяв до 1846 року. У 2007 році його відмічено пам'ятним знаком.
wjUmA.jpg

На жаль, поки не вдалося знайти інформацію про монастир феліціанок, будівлі якого збереглися до наших днів. Сьогодні в колишньому костелі і келіях кляштору знаходиться міська лікарня.
IXlvJ.jpgПо дорозі до цвинтаря з дерев'яною П'ятницькою церквою можна оглянути перебудований будинок колишнього товариства "Сокіл":


ПРОДОВЖЕННЯ ТУТ
Tags: Белз, Львівщина, замки, монастирі, синагоги
Subscribe

 • Пальміра

  " Пальміра - найвідоміша найвідоміша туристична перлина Сирії". На жаль, про це тепер можна казати лише в минулому часі. У травні цього…

 • Про мої пригоди в сирійському Алеппо. Ще до війни...

  Читати і дивитися далі

 • 8 жовтня 2005 року

  Рівно 4 роки тому. Один за найкращіх днів в моєму житті. Втілення дитячих мрій: побачити Йордан, Мертве море та місце Хрещення Ісуса Христа...…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments