Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Золочів (пам'ятки міста)

частина 1: Золочівський замок

Крім замку, Золочів має багато цінних пам'яток. Це і розкішно декорований костел, дві старовинних церкви, дві нових дерев'яних, оборонний двір, ратуша, палацовий будинок, цвинтар з чотирма каплицями та цікава забудова центру. Безумовно, найяскравіша пам'ятка міста - Вознесенський костел.

Відомо, що ще на початку XVI століття у Золочеві існував дерев'яний костел. У 1624 році власник Золочева Якуб Собєський - батько майбутнього польського короля Яна ІІІ Собєського заснував у Золочеві римо-католицьку парафію і виділив кошти на будівництво мурованого костелу у стилі ренесансу. Спорудження храму тривало до 1627 року. Костел належав отцям-бернардинам, а у 1838 році його передали греко-католиком. Зараз це - Воскресенська церква, з якою ми познайомимося трохи пізніше.

А спочатку про костел. Храм почав будувати у 1731 році син короля Яна ІІІ Собєського - Якуб Собєський. Великих старань при будівництві святині доклав майбутній провінціал піярів та Познанський єпископ-помічник отець Людвик Гурський. Основні роботи про спорудженні храм припали на 1733 рік. Проте його будівництво фактично тривало до 1763 року.


Первісно храм належав ченцям ордену піярів. Проте у 1785 році австрійська влада ліквідувала колегію піярів, а у 1788 році взагалі закрила костел. Протягом 50 років храм слугував складом. З 1838 року він виконував функції парафіяльного костелу. Сучасного вигляду храм набув у 1878 році, коли було добудовано вежу. У 1903 році костел пошкодила пожежа, після чого проводився його ремонт, якій було завершено у 1907 році.


Костел продовжував діяти і після Другої світової війни завдяки отцю Іоану Ценському. У 1967 році його під час перебування у Польщі таємно висвятив на єпископа примас Вишинський. Ценський використовував свою владу і для висвячення греко-католицьких священників. Останню реставрацію костелу проведено у 1994 - 1997 роках.


Фасад храму багато декорований. Його прикрашають 4 фігури святих, доповнені різьбленими оправами вікон і ніш, характерних для бароко. Завершують фасад дві вежі, одна з яких так і залишилася недобудованою.
KBW3G.jpg

Всередині майже повністю збереглося необарокове оздоблення ХІХ століття.


Як я вже писав вище, Воскресенська церква походить з 1624 році. Первісно це був костел ченців-бернардинів, побудований Якубом Собєським. Пізніше його було освячено під титулом Успіння Пресвятої Діви Марії і Св. Яцка і він був парафіяльним до 1838 року. У 1838 році його передали греко-католикам і освятили, як Вознесенську церкву. Нині вона належить православним.


Раніше оздобою церкви були ренесансові головний та бокові портали з багатим різьбленням та витонченими композиціями. На жаль, після останньої реставрації мистецька цінність порталів була значною мірою втрачена. Мало кому відомо, що в підземеллях храму поховані сестра короля Яна ІІІ Собєського - Софія і Катерина, та перша дружина його батька Якуба - Маріанна з Вишневецьких.


Найстарішою спорудою Золочева є оборонний двір (арсенал), що походить з XIV століття. Двір був резиденцію боярського роду Щеченів. Цей кам'яний двоповерховий будинок з двометровими стінами завтовшки виконував оборонні функції. тривалий час він слугував житлом для власників Золочева і був місцем зберігання зброї. Арсенал втратив своє оборонне значення після будівництва замку. Тривалий час тут містилася богадільня парафіяльного костелу (шпиталь для убогих з каплицею Св. Лазаря). Зараз будівля значною мірою втратила свій первісний вигляд.


tjbTD.jpg

b1NBw.jpg

Важливою ланкою міської системи оборони була Миколаївська церква-фортеця, що походить з XVI століття. Святиня своїм виглядом більше нагадує скромний костел. В храмі зберігся іконостас XVIII століття.
vXuAl.jpg

Ратуша (можливо, раніше слугувала панською садибою):


На центральній площі міста:


Пам'ятник В'ячеславу Чорноволу біля ратуші:


В колишній віллі (а пізніше - відділенні міліції) у 1989 році відбував своє останнє ув'язнення В'ячеслав Чорновіл:


Чи не найцікавіша будівля Золочева - колишня вілла у стилі італійської неоготики:
Каплиця ХІХ століття на вул. Пушкінській:


Дерев'яна церква Дмитра Солунського, збудована на початку ХХІ століття:


Ще одна нова дерев'яна церква, яку добре видно з замкових мурів:


І на останнє, міський цвинтар. Він тут дійсно один з найбагатших на Львівщині.
Перша цвинтарна каплиця:


Друга каплиця:
Третя каплиця - гробівець Адамовських:


Четверта (напевне, найстаріша каплиця):


Цвинтар і замок:
hPvUo.jpg
Tags: Золочів, Львівщина, деревянная архитектура, костели, ратуші, цвинтарі, церкви
Subscribe

 • Штерцинг (Віпітено)

  Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено (німецькомовна назва - Штерцинг), що розкинулося на кордоні двох держав.…

 • Бріксен (Брессаноне)

  Бріксен (італійська назва- Брессаноне ) - містечко в Південному Тіролі, враженнями про яке можна ділитися годинами, настільки в місті багато…

 • Інші Нідерланди

  Нідерланди і Амстердам у більшості наших співвітчизників асоціюється з курінням трави, тістечками з марихуани і напівголими дівчатами у вітринах на…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 16 comments

 • Штерцинг (Віпітено)

  Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено (німецькомовна назва - Штерцинг), що розкинулося на кордоні двох держав.…

 • Бріксен (Брессаноне)

  Бріксен (італійська назва- Брессаноне ) - містечко в Південному Тіролі, враженнями про яке можна ділитися годинами, настільки в місті багато…

 • Інші Нідерланди

  Нідерланди і Амстердам у більшості наших співвітчизників асоціюється з курінням трави, тістечками з марихуани і напівголими дівчатами у вітринах на…