?

Log in

No account? Create an account
Перемишль-4: кляштори кармелітів і кармеліток - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Перемишль-4: кляштори кармелітів і кармеліток [Jul. 31st, 2011|07:03 pm]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , ]

1. Прогулянка Перемишлем
2. Кляштор францисканців
3. Кляштор єзуїтів (українська катедра)

Кляштор Босих Кармелітів XVII століття з костелом Святої Терези - найвище розташована культова споруда Перемишля.

Комплекс монастирських будівель збудовано в 1620-1630 роках в стилі пізнього ренесансу з фонду Марціна Красинського - старости перемишльського і власника сусіднього Красичина з неповторним ренесансним замком.


В 1784 році на підставі декретів імператора Йосифа II монастир було ліквідовано, а ченці, вислані до монастиря в Загужі. Але невдовзі австрійська влада віддала костел греко-католика. Храм слугував катедрою греко-католицької перемишльської єпархії. В інтер'єрі було додано нові візантійські елементи: іконостас, фігури хрестителів Русі. З'явився новий дерев'яний купол у стилі бароко, було збудовано окремо стоячу дзвіницю.


У 1946 році, коли греко-католицька віра була заборонено, а єпископи заарештовані, до костелу після 162 років повернулися кармеліти, хоч комуністичні власті значно перешкоджали користуванню монастирським комплексом.


Від 1991 костел повинен був знову виконувати функцію греко-католицької катедри на 10-літній перехідний період, аж до часу коли греко-католики вибудують нову, власну святиню. Проте внаслідок рішучого спротиву прихожан до того не дійшло. Папа Римський Іоанн Павло II, перебуваючи в Перемишлі в 1991 році остаточно передав передав колишній єзуїтський гарнізонний костел греко-католицькій громаді. Від 1996 року колишній єзуїтський костел став катедрою перемишльсько-варшавської архієпархії церкви візантійсько-українського обряду, як Собор святого Іоанна.


У 90 роках XX століття костел зазнав ґрунтовного ремонту, в результаті якого демонтовано візантійський купол та повернено первинний вигляд фасаду з латинськими сентенціями від початку XVII ст.


В інтер'єрі зберігся оригінальний амвон бароко у вигляді з фігурами апостолів Петра і Павла (II половина XVIII ст.), портали з чорного мармуру (XVII ст.), бічні вівтарі у стилі рококо, ліпна декорація на склепіннях. Нечисленні збережені фрески на склепіннях і стінах ризниці посилаються на популярні в кармелітських кругах ходи містичної теології: святий Ілля на горі Кармель, зображення святих: Терези, Аполонії, Текли.
Вище кляштору кармелітів босих знаходиться кляштор кармеліток. Неоготичний костел збудовано у 1899-1900 роках. Оточений цегельним муром костел можна оглянути, попросивши про це монахинь.


Цікавий будиночок по дорозі до кляштору:


Так виглядає кляштор кармелітів від кляштору кармеліток:


ПРОДОВЖЕННЯ ТУТ
LinkReply