?

Log in

No account? Create an account
Перемишль-6: замок - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Перемишль-6: замок [Aug. 2nd, 2011|02:26 pm]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , ]

1. Прогулянка Перемишлем
2. Кляштор францисканців
3. Кляштор єзуїтів (українська катедра)
4. Кляштори кармелітів і кармеліток
5. Архікатедра і вид з дзвіниці

Мурований замок в Перемишлі було споруджено королем Казимиром Великим в південній частині узгір'я, на місці більш раннього міста, оточеного дерев'яно-земляними фортифікаціями. У 1498 році його знищили волохи. Замок було розбудовано протягом 1512-1533 років перемишльським старостою Петром Кмітем. Складався з житлової та господарської частин, які були зв’язані мостом, перекинутим понад ровом. Господарська частина займала північно-західну частину узгір'я і мала дві дерев'яні башти, в одній з них була в’їзна брама.


Замок був чотирьохкутний у плані. По його кутах знаходилися три круглі башти і одна чотирикутна. Вони були з’єднані куртинами з дерев’яними галереями. У північно-західній частині знаходилася в’їзна брама, яка збереглася до сьогоднішнього дня. Двір був досить густо забудований як дерев'яними будівлями господарського характеру, там і мурованими, які виконували житлові функції.


У 1612-1633 роках за ініціативою старости Марціна Красіцького укріплено північну і східну башту, прикрасили їх аттиками. Північно-східне крило перетворено на житлове, розпочато будову внутрішніх галерей. Відсутність ремонтів у наступні періоди спричинив послідовне нищення споруди і її повільний занепад. Лише в другій половині XVIII століття перемишльський староста Станіслав Понятовський, майбутній король Польщі, провів капітальний ремонт твердині. Тоді було знесено південну і західну башти, південно-західний мур зсунуто приблизно на 10 метрів всередину, оновлено браму і відремонтовано північно-східне крило.


У XIX столітті австрійська влада перетворила замковий комплекс на в'язницю. У 1842 році на замковому узвишші закладено міський парк. При цьому частина замкових укріплень зникла. У 1865-1867 роках відремонтовано північно-східне крило і північну башту, а в 1885 році проведено об'єкт адаптовано під потреби театру драматичного товариства "Fredreum", яке користувалося ним до 1974 рік.


Капітальний ремонт, проведений в сімдесятих і восьмидесятих роках XX століття, повернув замку вигляд з часів Петра Кмітя. Повернуто первісний вигляд куртинному муру, відбудовано південну і циліндрову західну башту. На сьогодні замок утворює чотирикутник площею близько 0,5 га, відділений від південно-східної і південно-західної сторони куртинними мурами. З північного заходу знаходиться будівля брами, а з північного сходу - одноповерхова частина крила з баштами північною і східною. Зараз замок виконує функцію культурного центру і від 1993 року знову є місцезнаходженням театрального товариства "Fredreum".
Вид з замку на околиці:

ДИВИТИСЯ ДАЛІ
LinkReply

Comments:
[User Picture]From: sestra_yuliya
2011-08-02 12:05 pm (UTC)
мальовничі місця! і доглянуті, так?
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-08-02 12:07 pm (UTC)
так, там все дуже доглянуте, не те що в нас
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: zamki_kreposti
2011-08-02 06:55 pm (UTC)
> У 1498 році його знищили волохи

Сейчас Молдавия как-то не котируется, а тогда, во 2-ой половине 15 века, правил там Стефан III Великий, прославленный государственный деятель, политик и полководец. Он успешно противостоял Венгрии, Турции и Польше, не давал им скушать своё княжество. Как-то раз, 1497 году, поляки двинулись в сторону Килии (Одесская обл.), находящейся под контролем турок, но как-то так получилось, что решили поляки так далеко не ходить и вместо Килии осадили город Сучаву, которая была столицей молдавского княжества. Стефану такой поворот событий не понравился, потому он сперва пощёлкал польское войско по носу, мол, ребята, если не хотите костьми лечь под стенами города, то идите по домам. А когда поляки во время отхода нарушили условия заключённого мирного договора, их войско было Стефаном разбито в Козминском лесу (Буковина, территория нынешней Украины). Так вот после поражения поляков, венгры (волохи) жестоко прошлись по польским владениям, до которых смогли дотянуться. В частности тогда была полностью разрушена Теребовля. Наверное, уничтожение Перемышля относится к той же карательной военной компании венгров.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-08-10 03:23 pm (UTC)
а волохи - это разве венгры? может всё же румыны?
А про тот бой я когда-то писал: http://andy-babubudu.livejournal.com/153012.html

Кстати, сегодня я осматривал самый настоящий средневековый замок на Херсонщина :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: zamki_kreposti
2011-08-10 04:45 pm (UTC)
> а волохи - это разве венгры? может всё же румыны?

Да, тут я промахнулся ) "волохи" - это вроде бы собирательное название некого этноса, от которого отпочковались румыны и молдаване. В данном случае под "волохами" подразумевал молдаван )

Фото-отчёт с места битвы - это интересно )

А что это за замок на Херсонщине? ) Да ещё и средневековый...
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-08-10 05:37 pm (UTC)
Башта Вітовта в Козацькому + замок-палац Голициних + винзавод у вигляді замку. Зроблю, як повернуся :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: zamki_kreposti
2011-08-10 06:20 pm (UTC)
Давай-давай, ждёмс возвращения )
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: Romek Pawluk
2012-02-17 01:33 pm (UTC)
Репортаж з Перемишля дуже цікавий - сонячний і теплий.
А як дістатися на вежу катедри? Вона відчинена ждя туристів?
Я там зустрів Новий 2012 рік. Враження дуже приємні. Обов'язково слід було поїхати ще 10 км долі до Красічина (варто!!!!!).
класна панорама на місто відкривається також з Засання (іншого берега) https://picasaweb.google.com/lh/photo/VqUMPXd9-sRrExWE9MhRBtMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
Мені точно треба туди з'їздити ще весною
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-17 01:57 pm (UTC)
Так, вежа відкрита і вхід на неї безкоштовний.
А таку панораму Перемишля (з Засяння) я з поїзда бачив
(Reply) (Parent) (Thread)