Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Козацьке

Натрапити на щось середньовічне в степах Таврії – це щось з області фантастики. Бериславський район Херсонщини взагалі є таким собі острівцем визначних пам’яток на теренах Причорномор’я. Колись я вже писав про Георгіївський Бізюків монастир в селі Червоний Маяк. А ще є старовинна козацька дерев’яна церква в Бериславі, швецьке село Зміївка з кірхою, але найцікавіше все ж таки знаходиться в селищі Козацькому на березі Каховського водосховища поруч з Каховською ГЕС.В Козацькому є аж три цікаві пам’ятки. Одна з них – справжня середньовічна башта на березі Каховського моря; дві інші, садиба князя Трубецького і збудованим ним винзавод – теж нагадують середньовічні замки.

Почнемо з найдавнішої пам’ятки. Територіально вона знаходиться в селі Веселе, хоча історично це – територія селища Козацьке. Якщо вірити карті Х.Радзивілла 1613 року, башту над Дніпром було зведено ще в часі великого литовського князя Вітовта, тобто у XIV столітті. Башта була зведена, як дозорна, і мала контролювати південну частину півострова Тавань. Адже саме по цих землях проходила південно-східний кордон Великого князівства Литовського.


Башта первісно була триярусною, а її архітектура мала риси оборонного зодчества князівства. У 80-і роки ХІХ століття башту було надбудовано четвертим ярусом із стрілчастими псевдоготичними вікнами. Башта, яка була перероблена у водонапірну вежу, забезпечувала водою маєток князя Трубецького.


Всередині башта виглядає так:


P8041754

Поблизу башти у 1898 році князем Петром Миколайовичем Трубецьким створено винні погреби, які могли вмістити до 180 тисяч відер вина. На їх базі у 1908 році князем закладено виноробний завод. Тоді ж було побудовано виноробний цех у вигляді замку, стилізованого у формах французького ренесансу. Завод дії і сьогодні під назвою ВАТ "ім. князя Трубецького". В середину можна потрапити з екскурсією, на яку треба заздалегідь записуватися. Вартість – від 50 грн. з людини.


У 1884 році у козацькому було закладено маєток князів Трубецьких і збудовано родинний палац у стилі французького ренесансу. Крім палацу маєток включав в себе флігель у стилі модерн, в’їзну браму, економію, склад та ще один флігель у псевдоготичному стилі. На жаль, від цього всього залишилися лише руїни. Територію маєтку віддали і приватні руки, огородили парканом. Його огляд сьогодні є проблематичним, та й сам комплекс, схоже, продовжує руйнуватися.


Залишки брами:


Склад і економія:


Вид з боку Дніпра:

Фото mamchich


Фото Тетяни Атаманчук

Вид на башту від маєтку князя Трубецького:


Каховське водосховище та Каховська ГЕС:


Tags: Козацьке, Таврия, Херсонщина, замки, палаци
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 8 comments