Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Ряшів (місто)

також дивіться: замок в Ряшеві

Ряшів (Rzesow), як центр воєводства, звичайно відрізняється від провінційних містечок на кшталт Перемишля. Як ні як, столиця. Відповідно, місто виглядає, як сучасне з житловими коробками, високими скляними будівлями та промисловою забудовою. Старий історичний центр тут невеличкий, але симпатичний. Дві – три години достатньо, щоб обійти його повністю.

Ми ж почнемо з серця міста – ратуші і прощі Ринок. Тим більш, що ратуша у Ряшеві на сьогоднішній день особисто для мене є найцікавішою з усіх міських ратуш, які мені доводилося бачити. Ратушу збудував у 1591 році власник Ряшівського замку Микола Спитко ймовірно на місці більш ранньої споруди: в підземеллях ратуші відкрито фундаменти старих мурів і склепінь, а також довгі підвали.У XVIII столітті ратушу перебудували у стилі класицизму, і в такому вигляді вона простояла до середини ХІХ століття. Для потреб міської ради ратушу пристосовано у 1864 у 1884 роках. У 1897 – 98 роках проведено її ґрунтовну перебудову у неготичному стилі, в якому вода і дійшла до наших днів. Було надбудовано другий поверх, по боках вмонтовано сходові клітки і дві вежечки над ними, продовжено будівлю у східному напрямку, на першому поверсі влаштовано велику залу засідань. Вершину прикрашено годинником, а понад ним поміщено орла, виконаного з позолоченої мідної бляхи.


Площа Ринок навколо ратуші має розміри приблизно 100 на 50 метрів і оточена XVI – XVII століть, споруджених на місті більш старих будинків, датованих XV – XVI століттями. Сучасний вигляд будинки на Ринку отримали на зламі ХІХ – ХХ століть.


Одна з найкрасивіших будівель центру міста – колишній будинок товариства «Сокіл», збудована у 1890-1900 роках. У 1044 році будинок віддано під драматичний театр.


Від Ринку вулиця Костюшки приведе до парафіяльного костелу Світих Станіслава і Войцеха. Відомо, що фарний костел у Ряшеві існував вже у 1363 році і був знищений під час великої пожежі 1427 року. Сучасний костел у готичному стилі почали зводити у 1434 році. Саме з того року походить його найстаріша частина – пресвітеріум.


На початку XVI ст. костел був укріплений: оточений земляним валом, пізніше знищеним пожежею в 1621 р. і відбудованим в 1623 р. піклуванням Миколи Спитка. У 1754 р. перебудовано головну наву, добудовано бічну і надано йому ознаки бароко. Останнім часом храм реставрувався в роках 1962-65, 1971-72 і 1976. Інтер’єр костелу походить переважно з XVIII ст., головний вівтар - з 1730 р. У центральній частини вівтаря знаходиться олійний вівтар "Розпяття невідомого Христа" художника з кінця XVIII або початку XIX ст. У верхній частині є картини святого Станіслава і святоко Войцеха того ж самого періоду. Амвон у стилі рококо з багатим різьбленням походить з середини XVIII ст. Бічні дерев'яні Вівтарі, багаті на різьблення і позолоту, з олійними картинами, переважно в стилі бароко або пізнього бароко походять з І половини XVIII століття.


При костелі височіє висока, квадратна башта-дзвіниця у стилі бароко, накрита куполоподібним дахом. Башту збудовано в XVII ст.


Від костелу починається найголовніша вулиця Ряшева - 3 Травня (колись Панська вул.) Вже багато років вона є головними прогулянковим променадом міста і його торговим центром. Забудову вулиці в головній мірі становлять невеликі, прості у формі житлові будинки, в яких, як правило, містяться якійсь громадські та цивільні установи. У 1950-60 роках більшість старих кам’яниць було піддано ґрунтовній реставрації, під час якої було спрощено їх архітектурні прикраси.
Центральне місце в ансамблі вулиці становить комплекс конвікту ордену піарів: колегіум (тепер - тепер перший Загальноосвітній Ліцей ім. Станіслава Конарського), костел Пресвятого Хреста і монастир (тепер Окружний Музей).


Костел було побудовано в 1644-1649 роках в стилі пізнього ренесансу. Це – однонавовий храм з прямокутним пресвітерієм, двома баштами на фасаді та капличкою з північного боку.
З півдня до костелу прилягає будівля кляштору, перебудована у 1695-1708 роках. Сьогодні її займає Окружний музей.


За монастирським комплексом знаходяться цікавий об'єкт початку минулого сторіччя: будівля Польського народного банку, а також будівля Банку PKO, побудовані в 1906-08 роках для комунальної ощадної каси, закладеної в 1862 р. Будівля відзначається оригінальною архітектурою: має еклектичний фасад, наближений до псевдоготики, з мішаниною багатьох стилів.
Будиночки на вул. 3 травня:


Комплекс кляштору бернардинів з величний костелом Першого Причастя Пресвятої Діви Марії знаходиться напрати міського театру (колишнього «Соколу»). Комплекс постав в першій половині XVII ст. на місці старої сакральної споруди XVI століття. Первинно стояв тут дерев'яний костел, який був побудований у 1536 р.
Костел і будівлю кляштору збудували в 1624-29 роках будівельники з Лейпціга. Засновником монастиря був тодішній власник Ряшева Микола Спитко. Згідно з його волею костел повинен був виконувати роль родового мавзолею роду. У 1898-1906 роках під керівництвом Збігнєва Хендла святиня була ґрунтовно відремонтована, а в 1978-79 роках ще раз реставрувалася. Костел побудовано у формі латинського хреста з двома каплицями по боках і квадратною баштою-дзвіницею.


Поруч з кляштором – величезна адміністративна будівля Підкарпатського воєводства.


Нова велика синагога побудована в кінці XVII століття і перебудована в 1705-1712 роках. Була знищена під час німецької окупації, відбудована в 1954-1965 роках.
Тепер тут міститься Бюро артистичних виставок.
Більш цікавою є будівля Старої синагоги, що стоїть поруч. То є невелика, чотирикутна споруда, мурована з каміння, з прибудовами і характерною вежею, накрита високим пологим дахом, витримана у стилі бароко. Збудована божниця на зламі XVI і XVII ст., була кількакратно перебудовувана. Після знищення гітлерівцями в кінці окупації, була цілком відбудована в 1953-1963 роках. Тепер тут знаходиться Державний Архів.


Обидві синагоги разом:


І ще трохи середмістя:
Центральний вокзал в Ряшеві:

Tags: Польща, Ряшів, вокзали, костели, ратуші, синагоги
Subscribe

 • Шаргород

  Як правило, я дуже рідко повертаюсь в міста, які я відвідував з причини того, що є ще багато місць, які хочеться подивитися, бо скільки того життя...…

 • Мурафа

  В Мурафі (Шаргородський р-н, Вінницька обл.) мені пощастило побувати двічі: вперше - у 2010 році під час Другої Буковинсько-Подільської експедиції,…

 • Абатство Новачелла

  В декількох кілометрах на північ від Бріксена серед Альп знаходиться монастир Neustift (Novacella). Історія абатства почалося у XII столітті, коли…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 8 comments