Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Ярмолинці

Про Ярмолинці, райцентр Хмельницької області, розповісти можна багато. А от показати - майже і нема що. Адже більшість пам'яток містечка до наших днів не дійшла, а середмістя являє собою совок в мініатюрі. Але, менше з тим, Ярмолинці дуже зручно використовувати як базу для огляду навколишніх сіл з багаточисельними історичними пам'ятками - Сутківців, Шарівки, Зінькова, Маліївців та інших. Хоча "база" - це сказано голосно: в містечку нема жодного готелю. Але Ярмолинці є своєрідним транспортним вузлом: тут можна зробити пересадку з напряму Хмельницький - Кам'янець на Гусятин. Але залізнична станція знаходиться в п'яти кілометрах від центру містечка. А ще пам'ятайте: більшість транзитних автобусів на автостанцію в Ярмолинцях не заходить. Так що треба ловити буси на кільці в центрі.

І все ж, трохи про історію Ярмолинців. Вона безпосередньо пов'язана з історією сусідніх Сутківців. У 1407 році король Владислав Ягайло подарував угорському вихідцеві Хотьку Кроату і його синові Олександру Ярмолинці з навколишніми селами, в числі яких були Сутківці. При розподілі маєтку між синами Олександра, Сутківці дісталися Федору, від якого пішов дворянський рід Сутківськіх. А Ярмолинці - Олехну, від якого, відповідно, пішов рід Ярмолинських.


У 1445 році Ярмолинські збудували тут фортецю, і фактично до кінця ХІХ століття від неї зберігались брама і 2 башти. Після завершення будівництва їхнього замку з оборонними спорудами Ярмолинці перевели до категорії містечок, а 1455 року їм надано Магдебурзьке право. Згодом у містечку зведено ще один замок.


Ще у XVIII столітті в зв'язку з вигідним розташуванням Ярмолинців розпочалось піднесення містечка. Важливе економічне значення в системі внутрішньої торгівлі мали базари і ярмарки. На них реалізовувалась сільськогосподарська продукція, промислові та ремісничі вироби, укладалися договори (контракти) на виробництво, постачання і збут товарів, вивчався їх попит у населення. Помітний вплив на економічний розвиток Ярмолинець мало переведення сюди в 1835 році за сприяння Адама Орловського з містечка Тинни Ушицького повіту найбільшого в Подільській губернії Петропавлівського ярмарку. Завдяки великим обсягам торгівлі Петропавлівський ярмарок належав до першої (найвищої) категорії.


Одну з пам'яток містечка, костел св. Петра і Павла збудовано у 1793 - 1862 роках.


У 1761 році в Ярмолинцях було збудовано кляштор бернардинів. У 1832 році його перебудовано в православну церкву. Зараз тут - Свято-Троїцька церква, яка аж ніяк не нагадує колишню костельну споруду.

Tags: Поділля, Хмельниччина, Ярмолинці, костели, осінь, церкви
Subscribe

 • Санта Маддалена

  Кожний, хто потрапляє в Доломітові Альпи, в першу чергу намагається потрапити до села Санта Маддалена (Santa Maddalena - італ., St. Magdalena -…

 • Шаргород

  Як правило, я дуже рідко повертаюсь в міста, які я відвідував з причини того, що є ще багато місць, які хочеться подивитися, бо скільки того життя...…

 • Мурафа

  В Мурафі (Шаргородський р-н, Вінницька обл.) мені пощастило побувати двічі: вперше - у 2010 році під час Другої Буковинсько-Подільської експедиції,…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments