?

Log in

No account? Create an account
Сатанівська Слобідка - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Сатанівська Слобідка [Nov. 9th, 2011|12:49 pm]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , ]

На зламі XVI та XVII століть за три кілометри від Сатанова вниз за течею Збруча православними монахами було засновано оборонний Троїцький монастир. З трьох боків його оточували мури двометрової товщини заввишки до 6 метрів, з боку Збруча монастир був захищений кам'янистим крутосхилом з рукотворними печерами з боку. Можливо, попередником монастиря був печерний скит, адже в скелях навколо є багато недосліджених гротів.

Складаються монастир і Троїцької монастирської церкви середини XVII ст., келій з дзвіницею того ж періоду і пізніше збудованої в'їзної брами. З 1707 по 1799 року належав греко-католицькій церкві і використовувався монахами-василіянами. Внаслідок перебудови 1744 року набув рис бароко. За отців василіян монастир став резиденцією єдиного в Україні цеху професійних жебраків - офіційно зареєстрованого.У Троїцькому монастирі правив службу відомий просвітитель, вихованець Київо-Могилянської академії Арсеній Сатановський,. На прохання московського царя Олексія Михайловича під час церковної реформи патріарха Нікона митрополит Київський Сильвестр Косів у 1649 році послав до Москви Арсенія Сатановського та Епифанія Славинецького. Вони керували перекладом богословських книг, за якими дотепер правлять службу у всіх православних храмах московського патріархату. Займалися вони і зміцненням руської самосвідомості у Москві. Але, згодом Арсеній потративу у немилість до влади, покинув Росію і закінчив життя в сатанівському монастирі.


Вирушаючи в Альпійський похід, у монастирській церкві всю ніч молився Олександр Суворов. У 1899 році монастир став жіночим. Його будівлі постраждли під час артобстрілу 1914 року. У 1929 році монастир закрили і руйнували совіти. Обитель відновила життя за німців у 1942 році. Тоді під керівництвом ігумені Рафаїли відновили церкву і келії. У 1962 році монастир знову закрила радянська влада. Місцевий колгосп почав розбирати монастирські стіни і вапнякові брили для будівництва коровників. У 1989 році святиню повернули православній громаді.


Троїцька монастирська церква з п'ятикутною апсидою була побудована у 1654 році на місці старої дерев'яної. Під час перебудови монастиря у 1744 році на південній стіні з'явився сонячний годинник.


Муровані прямокутні в плані келії разом із оборонною дзвіницею та трапезною було збудовано також в середині XVII століття.


В центрі об'єму келій розміщується надбрамна башта-дзвіниця. В першому її ярусі - наскрізний прохід, перекритий напівциркульним із розпалубками склепінням. На другий ярус ведуть сходи, влаштовані в товщі стіни коридору. Третій ярус під час реставрації 1744 року було завершено профільованим карнизом із сегментними зламами в стилі бароко.


На східному фасаді першого ярусу збереглися різьблені білокам'яні капітелі пілястр у стилі ренесансу. Вони складаються з волют, іоніків і розетки. На фасаді вежі-дзвіниці - невеличка скульптура святого Рохуса-прочанина з собакою - покровителя хворих на чуму.
В'їзну браму у стилі бароко зведено за часів перебудови монастиря в середині XVIII ст. В'їздна брама датується XVIII століттям. Брама кам'яна, потинькована, двоярусна. До брами з боку монастирського двору примикала прямокутна прибудова, перекрита двосхилим дахом. Стіна проїзду у брамі також декорована пілястрами та профільованими карнизами. Другий ярус завершувався фронтоном профілю, близького до встановленого на Троїцькій церкві. Другий ярус прибудови та брами на кінець ХХ століття був у руїнах. Вже в наш чай його замінили бляшиним дахом.
Келії:


Трапезна:


Від на Сатанів від Сатанівської Слобідки:LinkReply

Comments:
[User Picture]From: haidamac
2011-11-09 11:18 am (UTC)
як же мені подобаються ці напівруїни :)
дякую! класне місце!
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-11-09 11:56 am (UTC)
прошу! руїни - мальовничі :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: meteliza_l
2011-11-09 12:04 pm (UTC)
Також тягне до руїн :) Валерія Шевчука читали "Книга історій"? Там якраз про Троїцький монастир йдеться. Шкодую, що не було часу туди піти, бо тоді не потрапила б до язичницьких городищ, де стояв Збруцький ідол.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-11-09 12:09 pm (UTC)
Ні, не читав, на жаль. А руїни дійсно мені подобаються більше, ніж неруїни :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: rbrechko
2011-11-09 06:58 pm (UTC)
але зато постійно говориш про потребу відновлення ;)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-11-09 09:25 pm (UTC)
бо модно про це казати :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: rbrechko
2011-11-09 09:45 pm (UTC)
ось так слово від діла і відрізняється :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-11-09 09:50 pm (UTC)
така вона, політика :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: rbrechko
2011-11-09 10:10 pm (UTC)
триндіти - не мішки таскати :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-11-10 07:27 am (UTC)
точно!
(Reply) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
[User Picture]From: andy_travelua
2011-12-02 06:16 am (UTC)

Re: Новогодняя викторина

А в дыню?
(Reply) (Parent) (Thread)