?

Log in

No account? Create an account
Шпиків - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Шпиків [Aug. 11th, 2016|11:45 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , ]

- Це і є ваш замок? - спитав я у місцевого мешканця передпенсійного віку.
- Так! Був замок, поки демократи не прийшли... - відповів той, усміхнувшись.

Так розпочався мій огляд замку Свейковських у Шпикові - депресивному східноподільському містечку. Таким депресивним він став, напевне, саме тоді, коли "демократи прийшли": колишній замок заселили мешканці, а найстаріший на Вінниччині цукровий завод ті ж самі мешканці майже повністю розтягнули цеглина за цеглиною... Незважаючи на всю депресивність Шпикова, на Вінниччині є міста і по жахливіше: наприклад, Тиврів, з яким ми у найближчі дні також познайомимося.
Містечко Шпиків, що розташований на річці Шпиківка на дорозі, що веде з Немирова до Могилів-Подільського, вперше згадується 7 травня 1494 року, як власність брацлавського зем'янина Сенка Кішки, надана йому великим князем литовським і руським Олександром. Наступна згадка про поселення - у документах 1507 року, де воно згадується, як "Ошпиків". Спадкоємець першого власника Іван Кішка продав Шпиків і кілька поселень у 1582 році князю Янушу Острозькому. після того містом володіли Замойські, Конєцпольські і Любомирські.


У 1711 році під час Прутського походу у Шпикові зупинявся російський цар Пьотр І, про що писав Олександр Пушкін в "Історії Петра". Певний час Шпиків належав Октавії - донці Станіслава Щенсного Потоцького. В середині XVIII ст. вона вийшла заміж за Леонарда Свейковського - одного з опікунів дітей князя Станіслава Любомирського. Шпиків став одним з перших володій Свейковських. Пізніше Леонард Свейковський придбав ще три десятки маєтків на південно-східному краю Речі Посполитої, а в 1790 році став Подільським воєводою.


У 1760-му році Леонард Свейковський збудував у Шпикові замок-резиденцію в бароковому стилі. Він складався з чотирьох схожих один на одного будинків, які утворювали внутрішній квадратний двір. Палацові будівлі з високими дахами вінчали чотири шестигранні в плані двоповерхові вежі. З них залишилася лише одна кутова вежа з шоломоподібною покрівлею.
Найвищою спорудою резиденції була і залишається велика квадратна в плані надбрамна вежа, що трохи виступає назовні. На жаль, згодом вона втратила своє витончене барокове завершення, і сьогодні в ній мешкають звичайні люди.
Замок лежить у підніжжя пагорба над ставком. Через особливості рельєфу зовнішні фасади замку переважно двоповерхові, а фасади, що виходять у внутрішній двір - одноповерхові, крім надбрамної вежі. Замок ніколи не зазнавав нападів, оскільки татари і турки в той час вже нападали на Поділля. Хоча у разі небезпеки облогу він міг витримати. Не зачепили замок і російські війська Апраксіна, які подавляли повстання Барських конфедератів, бо Свейковські булі противниками конфедерації.
В декількасот метрах від замку збереглася сильно перебудована вілла керуючого маєтком, створена в еклектичному стилі на початку ХХ ст. за проектом Владислава Городецького, автора мавзолею Потоцьких-Свейковських у сусідній Печері та автора багатьох київських шедеврів.
Після Леонарда Свейковського Шпиковим володіли були його старший син Міхал і онук Леон Свейковський. У 1844 році Леон Свейковський побудував в Шпикові цукровий завод - один з найперших і найбільших на Поділлі. Виробництво приносило значний прибуток, а продукція заводу відзначалася почесними нагородами Петербурзького, Московського та Нижегородського ярмарків. Шкода, але старовинні будинки заводу шпиківчани зруйнували вже за часів Незалежної України. Залишилися стояти лише дві труби.


У 1865 році Леон Свейковський продав замок камер-юркерові височайшого двору Миколі Балашову. У 1907 році тут сталася велика пожежа. Після приходу більшовиків було розібрано три вежі, а на території збудовано безлику споруду.


Ленін на замковому подвір'ї:


Замок з боку подвір'я:


Про церкву Покрови у Шпикові вперше згадується у 1767 році. Тоді це був дерев'яний храм, який мав старовинний іконостас і італійський живопис. У 1856 році до церкви прибудували три приділи з залізними дахами, а у 1863 році - дерев'яну дзвіниця з залізним дахом. Ймовірно, та церква не збереглася, а ту, що ми бачимо сьогодні, скоріш за все - новоділ.


З тих пір, як я вперше відвідав Шпиків (2010 рік), замок істотно заріс деревами. Зараз (2016 рік) його стало видно значно менше:

LinkReply

Comments:
[User Picture]From: andriyfo
2012-02-07 10:07 am (UTC)
цікаво, як там в замку живеться, і що там всередині.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: questrum
2012-02-07 10:18 am (UTC)
а чому " був замок та...". будівлі-то лишилися і такого вигляду вони, напевно, набули ще за радянських реконструкцій.

п.с. вибираєтеся і на Східне Поділля? то цікаво, можна було б кооперуватися:) в мене у Хмільнику є невеличкий "маєточок", то ж у тих краях буваю часто
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-07 10:54 am (UTC)
Ну то дядька так сказав. А що він мав на увазі, фіг його знає.

Це я був там ще півтора роки тому. Зовсім мало поїздив. А ближче до літа хочу основательно поїздити Вінниччиною. Так що можемо скооперуватися. Тим більш, що є на чому поїздити.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-07 10:21 am (UTC)
Думаю тим, хто там живе, глибоко паралельно: замок то чи не замок
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: rbrechko
2012-02-07 11:32 am (UTC)
Єдине, що хоч трохи схоже на замок - це надбрамна вежа, а кутова взагалі бутафорно виглядає.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-07 11:46 am (UTC)
Та сам замок, взагалі, бутафорський. Просто палац, стилізований під замок.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: rbrechko
2012-02-07 11:56 am (UTC)
ти ж писав, що в другій половині 18 століття він міг витримати облогу...
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-07 12:10 pm (UTC)
Я так і знав, що ти до тих слів причепишся :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: rbrechko
2012-02-07 12:18 pm (UTC)
цікаво ж, що і до чого :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: haidamac
2012-02-07 03:13 pm (UTC)
льова класний!
тіко постамент якийсь під нього геть невідповідний :)
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-07 03:26 pm (UTC)
Та був нормальний постамент, поки демократи не прийшли :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: haidamac
2012-02-07 03:28 pm (UTC)
та еті дємакрати такоє натварілі с іх украінізациєй, гаварят там тварятся савєршенно дікіє вєщі... :)))
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-07 03:35 pm (UTC)
так, заводи поруйнували, колхози розвалили...
(Reply) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-08 07:13 pm (UTC)
Не оборонний не такий би цінний був :)
(Reply) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-08 09:23 pm (UTC)
навіть, якщо це не справжні вежі і мури, а стилізація :)
(Reply) (Parent) (Thread)