?

Log in

No account? Create an account
Черленків (Селище) - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Черленків (Селище) [Feb. 22nd, 2012|12:38 pm]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , ]

Селище (колишній Черленків) – село поруч з містом Гнівань всього в десяти кілометрах від Вінниці. Відомо завдяки руїнам Черленківського замку, одна з башт якого гордо підвищується над крутим берегом Південного Бугу.

Хоча Черленків вперше згадується у 1620 році, історики датують його виникнення XIII ст. Неподалік від поселення проходив Кучманський шлях і була розташована переправа через Південний Буг. У другій половині XIV століття литовські князі Коріатовичі побудували ту дерев’яну фортецю. Замок існував тут і в часи утвердження на подільських землях Речі Посполитої, і був одним з найважливіших оборонних пунктів на її східному кордоні. У 1448 році Черленків отримав Магдебурзьке право.

У 1624 році містечко було спалено в результаті нападу Буджацької орди. Мешканці Черленкова після зруйнування міста заснували поруч нове поселення з назвою Новий Черленків. А старе поселення отримало назву Старий Черленків, яке згодом трансформувалося на безлике Селище.


Кам’яний замок в Старому Черленкові збудував в середині XVII століття хтось з шляхтичів Черленковських – власників містечка.


У 1640 році один з останніх представників роду, Анатас Черленківський, постригся в монахи греко-католицького ордену василіан. Він запросив ченців з Почаєва і подарував їм сусіднє село Ровець. У 1648 року до них приєдналися монахи-домініканці, які втекли із зруйнованого козаками домініканського монастиря у Вінниці. Неподалік від замку ченці обох орденів збудували монастир.
T9JQ3.jpg

Кляштор у Черленкові виглядав трохи по-дивному. Це був такий собі подвійний монастир, де на першому поверсі монастирських приміщень жили ченці домініканського ордену, а на другому – василіани. До наших часів в центрі села по дорозі до замку збереглися руїни дзвіниці монастиря, які фактично знаходяться на городі одного з місцевих мешканців.


В середині XVIII століття власниками Черленкова стають шляхтичі Щеньовські. Близько 1750 року господар містечка трахтемирівський староста Станіслав Щеньовський відбудував замок, укріпив його гарматами та розмістив в ньому постійний гарнізон.


Його нащадок, брацлавський воєвода Онуфрій Щеньовський, брав участь у Барській конфедерації і був розбитий московськими військами під Білою Церквою у 1768 році. За наказом царського уряду він вимушений був розібрати замкові стіни, внаслідок чого фортеці вставила оборонне значення. На протилежному березі Південного Бугу він звів нову резиденцію в стилі неоготики, яку знищили під час революції.


Від замку залишилися руїни двох веж, які розташовані на високій терасі нам меандрами річки. Збереглися і залишки замкових фундаментів, а також підземні ходи із скарбами, які, за переказами, вели аж до Вінниці.


Найкраще збереглася двоярусна шестигранна вежа з отшкутатуреним фасадом і рустованими кутами. З початку 1800-х років вона була перетворена на родинний склеп Щеньовських. Її прикрашав купол зі шпилем, а про колишній оборонних характер вежі нагадували амбразури у нижньому ярусі. Цинкові труни у склепі, як у казці, висіли на ланцюгах. Всі поховання знищили більшовицькі окупанти після революції, труни були викинуті з башти.
Друга, квадратна у плані вежа, після втрати замком оборонного значення перетворилася на романтичний міні-замок. Була майже знищена вже в часи незалежності, залишилися лише фундаменти.
Декілька років тому за «відбудову» Черленківського замку взявся колишній голова Державної митної служби України Володимир Скоморовський, який планує розмістити у стилізованих під замок будівлях готель з рестораном та музеєм.
Rt3bK.jpg
LinkReply

Comments:
[User Picture]From: littlejoseph
2012-02-22 10:46 am (UTC)
Добридень! Дякую за дуже цікаві пости. Із задоволенням слідкую... :)
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-22 10:58 am (UTC)
Дякую і Вам за увагу! :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: artem_ablozhei
2012-02-22 10:49 am (UTC)
прыгожыя мясціны
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-22 11:00 am (UTC)
так, як і усе Поділля :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andrijo
2012-02-22 11:59 am (UTC)
З задоволенням переглянув - цікаві місця.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-22 12:12 pm (UTC)
Дякую! :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: rbrechko
2012-02-22 01:42 pm (UTC)
Щось я не дуже розумію як може так бути, що перша згадка про поселення датується 1620 роком, а магдебурзьке право отримано у 1448.
А монастир унікальний. Не чув щоб десь ще таке було, щоб монахи різних орденів одночасно володіли монастирем.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-22 01:55 pm (UTC)
Ну, так написано в різних книгах...

Так, Селище - унікальний випадок поєднання двох монастирів в одному.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: rbrechko
2012-02-22 02:01 pm (UTC)
Просто ті дати абсолютно не в"яжуться між собою :)
(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: haidamac
2012-02-22 09:07 pm (UTC)
цікавіше інше. Чи ті монахи не ходили поверх на поверх, стєнка на стєнку, як то Крип'якевич описував у Львові :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-22 09:34 pm (UTC)
Треба запитати у самих монахів)
(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: rbrechko
2012-02-22 09:58 pm (UTC)
Раз добровільно погодились жити під одним дахом, то навряд, хоча всяке могло бути. Достатньо було не поділити час служб, і вже можна йти стінка на стінку :)
(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: nata_tara
2012-02-23 12:41 am (UTC)
Краса України - Поділля
Розкинулось мило, недбало.
Здається, що зроду недоля
І горе тебе не знавало... (с)
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2012-02-23 06:35 am (UTC)
Файний вірш, якраз про ці місця...
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: nata_tara
2012-02-23 11:45 am (UTC)
Згадався вірш зі шкільної програми)
(Reply) (Parent) (Thread) (Expand)