Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Сутиски

В селищі Сутиски Тиврівського району Вінниччини на лівому березі Південного Бугу збереглися залишки маєтку графа Гейдена – неготична брама із сторожкою, стилізована під замкову неоготична вежа, окремі господарські будівлі та парк.

Відомо, що поселення існувало ще у XVI ст. З 1569 року Сутисками володіли Комарі. У 1576 році при власнику Василі Гулевичу поселення отримало міський статус та право проводити ярмарки і торги. У 1611 році від Гулевичів містечко перейшло до Житинських, а згодом – до Потоцьких. У ХІХ столітті Сутиски належали Олександру Беккерту, у якого маєток придбав відставний полковник граф Дмитро Гейден.

Дмитро Феодорович Гейден (1862 - 1926) був представником графського роду Гейденів, що походив з Вестфалії (Німеччина) і згадувався ще у ХІІ столітті. Першим представником Гейденів у Російській імперії був Людвіг-Сигізмунд Густав фон Гейден (1772 - 1850), який прибув на царську службу у 1795 році. На новій батьківщині його по-народному називали Логіном Петровичем.


Його онук, власник маєтку в Сутисках Дмитро Гейден був вінницьким повітовим предводителем дворянства. У 1900 році він заснував відому Тиврівську броварню, яка виробляла до 175 тисяч відер пива на рік. Пиво мало добру репутацію і подавала лося навіть у Фінляндії. Гейден брав участь у російсько-японській війні, потім повернувся до війська у Першій світовій війні. Воював у білому русі, у Добровольчій армії, а у 1920 році емігрував в Сербію і помер у Загребі.


Маєток Гейденів розбудовано на високому 20-метровому гранітному виступі на місці, де Південний Буг змінює свій напрямок. Навколо палацу і флігелів було розбито ландшафтний парк. Віддаючи шану німецьким корінням, садиба було оформлена у неоготичному стилі. Сам палац не зберігся, проте майже у первісному вигляді дійшли садибна брама у вигляді стилізованої сторожової вежі, до якої примикає будиночок вартового.
CBH12.jpg



Найцікавішою збереженою частиною комплексу ж триповерхова дозорна вежа, яка має вигляд справжнього замку. Вона розташована на краю гранітної скелі, а її стрімкий силует якої підкреслюють чотири мініатюрні кутові башточки. До вежі примикає одноповерховий флігель.


Сьогодні у колишньому маєтку Гейденів розташована місцева школа-інтернат.
У старому парку збереглися флігелі, що зазнали значних перебудов.


dv5xP.jpg
Tags: Вінниччина, Поділля, Сутиски, палаци
Subscribe

 • Шаргород

  Як правило, я дуже рідко повертаюсь в міста, які я відвідував з причини того, що є ще багато місць, які хочеться подивитися, бо скільки того життя...…

 • Мурафа

  В Мурафі (Шаргородський р-н, Вінницька обл.) мені пощастило побувати двічі: вперше - у 2010 році під час Другої Буковинсько-Подільської експедиції,…

 • Підсумки-2018

  2018 рік став 15-м роком моїх інтенсивних подорожей. За цей період я відвідав 50 країн і близько 1300 міст, містечок та цікавих куточків. Цей рік був…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 9 comments