Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Замок Альбрехтсбург

Замок Альбрехтсбург розташований в 25-ти кілометрах на північний захід від Дрездена на річці Ельба в місті Майсен. Сюди дуже зручно добиратися: щопівгодини з усіх вокзалів Дрездена в місто ходить міська двоповерхова електричка. Вважайте, що якщо ви не були в Майсені, то ви не бачили Німеччини. Чому так? А тому що Альбрехтсбург не лише один з красивіших замків Західної Європи, а й найпершим збудованим замком в Німеччині!

Альбрехтсбург - справжній шедевр пізньої готики, яскравий приклад переходу від фортечної архітектури до палацевого. Довгий час Альбрехтсбург був зразком для замкового будівництва у всій Німеччині. Само ж місто Майсен (з яким ми ознайомимося у наступній розповіді) має понад 1000-літню історію і знамените, передусім тим, що тут винайшли знаменита майсенську порцеляну.
Історія міста Майсен починається у 929 році, коли король Генріх І, заснував на березі Ельби фортецю "Mіsnіa", що одержала свою назву по імені струмка, що протікав поруч. Це було перше німецьке поселення в областях, населених слов'янськими племенами на схід від річок Ельби і Заалі. Замок розташовувався на окраїні родючого району, що уже кілька століть населяли лужицькі серби. Тут лужичане вклали багато сіл, що у даний час про своє слов'янське походження нагадують тільки назвами.


Зведення замка Мисни входило в систему заходів, що Генріх І проводив для захисту від набігів угорців, а його спадкоємець Отто І став уже приєднувати слов'янські землі до новоствореної німецької держави. Ця область була перетворена в маркграфство Майсен, що керувалося маркграфом, а в 968 році в ньому було засновано майсенское єпископство.


Невелике поселення, що знаходилося в підніжжя фортечного пагорба, незабаром розвилося до невеликого міста (міські права були отримані Майсеном у 1332 році), що поступово перетворився в одне зі значимих міст Саксонії, сучасний Майсен.


За володіння майсенским маркграфством вели боротьбу німецькі, польські і чеські феодали, але до XІ століття верх одержали германці. У цей час міста ще не було, він складався усього лише з замка з військовим гарнізоном і резиденцій декількох світських і духовних феодалів. Вся округа як і раніше була заселена селянами, але потім поруч із замком виник ринок, де продавали свої товари заїжджі купці, а згодом навколо ринку стали селитися і ремісники.


У 1423 році маркграфи Мейсена стають герцогами і курфюрстами, а місто з прилягаючої до нього територією стає герцогством, що відразу починає приєднувати до себе сусідні землі.
scBQI.jpg

Будівництво головної визначної пам'ятки Майсена, замка Альбрехтсбург, почалося в 1471 році, коли Саксонією правил курфюрст Ернест, спільно зі своїм молодшим братом Альбрехтом Сміливим. Цей архітектурний шедевр, зведений під керівництвом королівського майстра Арнольда з Вестфалії, став першим замком, побудованим винятково як вельможна резиденція, для мирного проживання, а не як військова твердиня. Не виключено, що Албрехтсбург, став першим подібним замком в історії Німеччини. Архітектор створив чудо-замок, що змішав у собі пізню готику і ренесанс. Він першим створив кручені сходи і стрілчасті склепіння, що дотепер захоплюють відвідувачів Альбрехтсбурга.


Замок був закінчений у 1525 році, але ще в 1485 році брати посварилися, і Саксонія була розділена, в результаті замок рідко використовувався.


У 1485 році після так, називаного "Лейпцігського розділу" земельних володінь князівського дому Веттинів між братами Ернестом і Альбрехтом, замок у Майсені залишається на користь останнього. Однак син Альбрехта герцог Георг Бородатий (прозваний так тому, що після смерті дружини, зовсім перестав голитися), поживши в Альбрехтсбурге, у підсумку переніс фамільну резиденцію Альбертинскої лінії Веттинів у новий замок у Дрездені.


Під час будівництва нового замка резиденцією курфюрстів став Дрезден, а Майсен швидко перетворювався в провінційне містечко. Може бути, завдяки цьому Альбрехтсбург у наступний час не піддавався переробкам і в майже недоторканому виді зберігся до наших днів. Він височіє над Мейсеном на скелі на березі Ельби. Його вежі і шпилі, часто обкутані серпанком тумана, бачиш задовго до того, як в'їжджаєш у місто. Видали він схожий на інші німецькі замки - похмурі, неприступні фортеці, у яких середньовічні барони без праці місяцями витримували облогу і відкіля частенько робили набіги на землі сусідів. Лише поблизу можна помітити, що в замка Альбрехтсбург немає ні скрипливих підвісних мостів на товстих залізних ланцюгах, ні окутих дубових воріт, прострелити які не під силу гарматі. У замку відкритий витончений парадний вхід, замість вузьких вікон-бійниць - широкі вікна з ажурними дерев'яними плетіннями...
4ftj8.jpg

Альбрехтсбург був гордістю курфюрстів - самодержавних правителів Саксонії. Тут вони приймали послів сусідніх держав і депутації підданих. Замок на скелі, витончений і в той же час грізний, був символом курфюрстской влади - традиційно абсолютної, але в дусі епохи начебто б не далекому і новому віянням.


Період розквіту замка приходиться на час правління курфюста Саксонського і короля Польщі Августа Сильного. Так як у ті часи ідеєю фікс усього дворянства був пошук чудодійної формули, що перетворить простий метал у золото, то загальній золотій лихоманці піддався й Август. Саме в Альбрехтсбурзі, уперше зародилося виготовлення європейської порцеляни, що велося в його стінах понад 150-ти років, поки виробництво не перенесли в новий будинок у центрі міста.


З 1705 року тут жив і працював алхімік Йохан Фрідріх Беттгер, що так і не зміг знайти філософський камінь, зате відкрив "біле золото" - секрет виготовлення порцеляни. З 1710 по 1863 рік прямо на території замка знаходилася порцелянова мануфактура. У 1710 році король Август Сильний, заснував у замку першу європейську мануфактуру по виготовленню білої порцеляни. Це стало можливим завдяки винаходу зробленому в 1708 році вченими: фізиком Еренфридом Вальтером фон Чирнгаузеном і алхіміком Беттгером. Відкриття "Білого золота" мало величезне наукове й економічне значення, поклавши кінець китайської монополії на ринку виробів з порцеляни.


Виробництво знаменитого Майсенської порцеляни знаходилося в замку до 1863 року. Після чого, воно було перенесено в центр міста. Сьогодні в замку відкритий виставочний зал, присвячений трьохсотрічної історії розвитку європейської порцеляни. Серед його експонатів є унікальні твори мистецтва з порцеляни, ручної роботи XVІІІ століття, включаючи предмети, виготовлені для царствених осіб російської імператриці Катерини ІІ і короля Августа ІІІ, а також виробу роботи сучасних майстрів. А в інших чудових залах замка, відвідувачів чекають різні історичні дивини, предмети коштовних меблів, вигадливі статуетки, і фігури в середньовічному одязі, що додають інтер'єрам атмосферу далекого часу. Стіни і стелі багатьох залів прикрашені чудовим розписом, що зображує сцени з історії Саксонії.


З 1881 року Альбрехтсбург став громадським музеєм, для чого був відреставрований і розписаний фресками на історичні сюжети. Дивно гарні стрілчасті склепіння замка і широкі спіральні сходи в спеціально для неї побудованій вежі. Тут відмінна колекція середньовічної дерев'яної скульптури.


Коли резиденцією місцевих курфюстов став Дрезден, замок особливо не використовувався і не піддавався переробкам. У результаті, до наших днів, він дійшов у практично не торкнутому виді. Відвідувачів Альбрехтсбург зустрічає великим витонченим входом, як у дійсному палаці. Тут багато вузьких вікон-бійниць (це такі широкі вікна з ажурним дерев'яним різьбленням).


Від фортечних будинків у цьому замку збереглися тільки брама і вежі XV століття.


Після того, як порцелянова мануфактура залишила стіни Альбрехтсбурга, замок був відреставрований, і став музеєм. Стіни замка покриті фресками, що розповідають про історію роду Веттингів. Фресками прикрашені кімнати верхнього поверху. Датуються фрески XІ століттям. Деякі зали можуть похвастатися оригінальним оздобленням, що збереглося з незапам'ятних часів. Є готичні скульптури, зібрані по церквам Саксонії, деякі навіть мають натуральний розмір. З особливих цінностей, потрібно відзначити скульптуру Отццорфської Мадонни, зробленої з дерева. Вік цієї скульптури складає 850 років!
Усередині замка розташований чудовий готичний собор, що був побудований у період з 1260 по 1410 рік. Собор був першою резиденцією Мейсенских єпископів. Перша резиденція єпископів, була заснована тут ще в 968 році за вказівкою імператора Оттона І. Будівництво нинішнього готичного собору почалося в 1260, і продовжувалося до початку XІ століття. У 1425 перший курфюрст Саксонії від дому Веттинов, маркграф Фредерик І, додав до нього Каплицю Принца, що служила похоронним місцем його династії. Варто додати, що подвійні шпилі з'явилися в собору тільки в 1909 році.
Про місто і найготичніший храм Німеччини - у наступній розповіді.
Tags: Майсен, Німеччина, Саксонія, готика, замки, костели
Subscribe

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Штерцинг (Віпітено)

  Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено (німецькомовна назва - Штерцинг), що розкинулося на кордоні двох держав.…

 • Шаргород

  Як правило, я дуже рідко повертаюсь в міста, які я відвідував з причини того, що є ще багато місць, які хочеться подивитися, бо скільки того життя...…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 8 comments