Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Пруссія: шляхами тевтонських рицарів і поморських князів

Вітаю, друзі! Днями повернувся з подорожі, яка, без перебільшення, була найкращою за останні роки. І не тому, що вона була найбільш довгоочікуваною і дуже насиченою, а тому що місця, які я відвідав, є дійсно найкращим, що я бачив у житті. Брюгге, Гент, Венеція, Відень, Будапешт - ви, безумовно, прекрасні і неповторні. Але до Гданська вам усім далеко! Данциг-Гданськ - справді найкрасивіше місто з тих, які мені доводилося бачити (а бачив я багато).


Так само і замок Марієнбург (Мальборк) - найграндіозніша готична споруда світу, дивлячись на яку втрачаєш відчуття реальності і не віриш своїм очам, що таке диво є на світі!


До подорожі Помор'ям я готувався більш ніж півтора роки. І тільки з четвертої спроби вдалося туди вибратися. Сьогодні покажу вам найяскравіші моменти поїздки, найкращі місця, поділюсь особистими враженнями та зупинюсь суто на практичних деталях.

Рано з ранку у п'ятницю виїхав автобусом зі Львова до Любліна. Дуже зручний спосіб добирання до Польщі, на відміну від нелюдських моральних випробувань на пішому переході "Шегині-Медика". Автобусом перетинати кордон дуже зручно: забрали паспорти, задали декілька питань, проштампували і поїхали далі. За 5 з половиною годин автобус довозить до люблінського автовокзалу, що розташований прямо напроти замку.


1. ЛЮБЛІН
Центр воєводства, через який я раніше проїжджав лише проїздом. Люблін, безумовно, дуже симпатичний (хоча, хіба в Польщі є несимпатичні міста?). Єдине що - місто дуже обшарпане і місцями нагадує наші українські містечка з багатою історичною спадщиною, але які не можуть довести до ладу. Дужа симпатична, хоча і мініатюрна, площа Ринок. Хоч стара ратуша і не являє собою якогось архітектурного шедевру, але старі кам'яниці на площі - набагато гарніші ніж в Кракові чи Перемишлі.


Замок у Любліні також шедевральністю не відрізняється. Те, що звуть "замком", насправді, достатньо пізня споруда початку ХІХ століття. Від середньовічного замку ж залишилася башта-донжон XIII ст. та готична каплиця Святої Трійці XIV ст.


Саме в замковій каплиці і знаходиться найцікавіше - безцінні розписи у русько-візантійському стилі, що походять з 1418 року:


2. ПУЛАВИ
З Любліна до Пулав - 50 хвилин їзди електичкою. В Пулавах розташований величезний палацово-парковим ансамбль у класицистичному стилі, що належав Чарторийським. Масштаби головного палацу вражають, а ось архітектурна цінність - на любителя.


Комплекс включає в себе великий і палий палац, великий парк у англійському стилі із костелом, багатьма павільйонами у різних стилях, брамами, гротами та іншими елементами паркової архітектури.


Білки тут справжні, не сірі, як в нас:


У вечорі треба було рухатися у бік Пруссії. Щоб мінімізувати витрати на пересування Польщею, я купив собі "Bilet Podróżnika" - проїзний, що коштує 69 злотих і дозволяє необмежено пересуватися пасажирськими поїздами з п'ятниці вечора до понеділка ранку. Єдиний поїзд, що зв'язує Люблінське воєводство з Помор'ям, сполученням Люблін-Колобжег, йде цілу ніч, і набивається людьми так, як тролейбуси у Дніпропетровську в годину пік на початку 90-х. Я б міг і далі продовжувати тему негативу польських залізниць, але присвячу їй окрему розповідь.
Зі страшними муками, не зімкнувши ні на хвилину очей, о 6 ранку я вийшов у Гдині. Щоправда, я мав їхати до Слупська, який розташований далі у напрямку Щецина, але нелюдські умови в поїзді та його безсистемні стояння посеред поля і запізнення вивели мене з колії і заставили покинути його, так і не досягнувши цілі.

3. ДАНЦИГ-ГДАНСЬК
Вийшовши в Гдині, першою ж міською електичкою я поїхав у зворотному напрямку - до Гданська. Перші ж секунди созірцання міста змусили в мить забути про всі негаразди нічної поїздки.
Найкрасивіше місто світу зустрічає найгарнішим у світі вокзалом:


Вокзал, власне, і знаходиться прямо у старому місті. Від нього до головних цікавинок Данцига - всього п'ять хвилин пішки. Вхід у "Гвувне мьасто" відкриває брама Вижинна і колишня в'язниця:


Від Золотої брами починається головна вулиця "Гвувного мьаста" - Двуга, що веде до ратуші "Головного міста" і забудована шикарними кам'яницями гданських патриціїв.
Гданськ - єдине місто Європи, що має відразу три (!) ратуші. Сьогодні покажу лише одну - "Ратушу Головного міста", а в наступних розповідях - і інші дві.
0G5Ut.jpg

Поруч з ратушею - символ Гданська, фонтан "Нептун":


Від ратуші до берега річки Мотлава веде головний майдан міста - Двугі Тарг, який закінчується Зеленою брамою:


Найзнаменитіші кам'яниці Двугого Таргу - "дім Артуса" та "Золота кам'яниця":


Характерна особливість старих будинків Гданська - це їх оформлення незвичайними вхідними порталами із скульптурами та водостоками-гаргуліями:


Я поселився в хостелі Riverside в самому центрі Гвувнего Мьяста на березі Мотлави. 40 злотих (90 грн.) за добу із сніданком і вікном на набережну Мотлави - що ще треба для повного щастя?
От такий вид відкривався з мого вікна. Це - острів шпіхлерів (зерносховищ):


Сто метрів від місця мого проживання - головне туристичне місто Гданська - пішохідний міст через Мотлаву, з якого відкривається класичний вид на Двуге Побжеже (Довгу Набережну) та журав:
Zt6IC.jpg

Журав - головний символ Гданська. Це - портовий кран, що був збудований у середині XV століття:


Гданська маріна:


В центрі Головного Міста знаходиться готичний Маріацький костел XІV століття - найбільша в Європі споруда з цегли:
TK0Ly.jpg

До костелу від набережної провадить вулиця Маріацька - також одна з візитівок Данцига:


Вночі Данциг не менш привабливий, ніж вдень:
На цьому поки поставимо на Гданську крапку. Я оглядав його три дні і все одно все подивитися не встиг. Гданську буде присвячена окрема розповідь з 9 (!) частин.

4. ОЛІВА
Оліва є північно-західним передмістям Гданська. Тут розташований Оливський парк, створений на базі резиденції цистеріанських єпископів, комплекс якої добре зберігся до наших днів.


До комплексу резиденції входить Оливський катедральний костел, який вважається найдовшим у Польщі:


5. СЛУПСЬК
А в вечорі все ж таки був Слупськ (нім. - Штолп, пол. - Свупськ), в який я не попав зранку. Це - типово поморське місто із замком поморських князів, ратушею, готичними храмами та залишками міських укріплень.
Ратуша в Слупську:


Замок поморських князів у Слупську не відрізняється вишуканістю. Віз замкового комплексу залишилися власне замкова споруда (яка давно вже втратила всі оборонні атрибути), башта, костел, млин і шпіхлер.


Старий Ринок, розташований окремо від ратуші:


Наступний день був повністю присвячений огляду замків Тевтонського ордену.

6. МАРІЄНВЕРДЕР (КВІДЗИН)
Огляд замків хрестоносців я почав з найбільш віддаленого з них. В Квідзин з Гданська можна дістатися трохи більше ніж на дві години з пересадкою в Мальборку.
Замок Орденсбург у Марієнвердері (пол. - Квідзин) був споруджений у 1232 році рицарями Тевтонського ордену, а майже до кінця XVI століття служив резиденцією помезанських єпископів.


Складова частина замку - собор Св. Іоанна (середина XIV ст.), в якому поховані єпископи Помезанії та троє Великих магістрів Тевтонського ордену.


7. ШТУМ
Замок хрестоносців у Штумі, що між Марієнвердером і Марієнбургом, виявився зовсім не фотогенічним. Хоча має давню цікаву історію, і навіть певний час був резиденцією Великих магістрів:


Зате діюча місцева в'язниця - напевно, найкрасивіший карний заклад в Європі (після того, як згорів кляштор-тюрма в Сокалі):


8. МАРІЄНБУРГ (МАЛЬБОРК)
Марієнбург був апофеозом подорожі. Найбільший середньовічний готичний цегельний замок у світі, один з еталонів цегельної готики, пам'ятник Всесвітньої спадщини людства, який з 1309 по 1456 роки служив резиденцією Великого магістра Тевтонського ордена.


Замок в Мальборку - це те, що ніколи не опишеш словами і фотографіями. Мусите хоч раз в житті відкласти все, подолати всі перешкоди, але побачити його!


Крім замку, в Мальборку ще багато всього цікавого - неоготичний вокзал, готична ратуша, катедра з дерев'яною дзвіницею, залишки оборонних споруд.
Ратуша в Мальборку:


9. МЕВЕ (ГНЄВ)
Наступного дня з ранку продовжив огляд Тевтонських замків. До замку в Гньєвє (нім. - Mewe) дістатися важче, ніж до інших замків хрестоносців у Помор'ї. Залізниця тут є, але поїзда не ходять. На протилежному березі - Квідзин, але моста через Віслу немає. Доводиться добиратися автобусам через Тчєв, які, до речі, не так часто і їздять.
Панорама Гнєва:


Замок в Меве (Гньєві) був один з найважливіших твердинь Тевтонського ордену. Зведена на межі XІІІ і XІ століть вона була базою тевтонських командорів, а в польські часи там проживали старости. Сьогодні в замку - музей, готель, хостел і ресторан:


В Гнєві є чудова готична катедра з багатим інтер'єром, збереглося багато історичної забудови. Центральну ринкову площу, яка тут називається Грюнвальдською, прикрашає скромна готична ратуша та яскраві старі кам'яниці:


10. СОПОТ
Я терпіти не можу курорти і курортні місця, та намагаюся об'їжджати їх десятою дорогою. А от в Сопот вирішив поїхати. Хоча б для того, щоб перебуваючи на Помор'ї хоча б одним оком побачити море. В Сопот мені дуже сподобався. Немає попсової пошлості і обдіраловки, як наших курортах. Замість того - чисте море і гарна курортна забудова.
Море справжнє - чисте і приємне, але холодне...


11. КРАСІЧИН
По дорозі додому у Перемишлі мене зустріла Світланка і ми на декілька днів вирішили залишитися в Красічині. Двомісний номер в готелі прямо напроти замку коштував всього 70 злотих на добу (16 євро). За такі ціни в Україні навіть в гадюшнику не поселишся. А тут - свіже повітря, вид на гори з вікна і... Красичинський замок!


12. ПЕРЕМИШЛЬ
Користуючись випадком, погуляли по Перемишлю, який для мене вже давно став рідним:


Останнім об'єктом, який ми оглянули, був замок-палац Любомирських під Перемишлем. Я і раніше знав про його існування, але не міг його знайти. Ось, нарешті, відкрив його для себе і для громадськості :)


А далі був жах - піший перехід кордону. Не хочу навіть згадувати, що там відбувалося...

Найближчим часом, сподіваюсь, розповім про кожний відвіданий куточок окремо і докладно. Дякую за увагу!
Tags: Гданськ, Мальборк, Польща, Пруссія, готика, замки, костели, ратуші
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Селла і Сассолунго

  Перевал Селла ( Passo Sella, Sellajoch) - високогірний перевал в Доломітових Альпах на висоті 2240 м над рівнем моря. Він розташований на стику…

 • Гора Мармолада

  Мармолада - найвища вершина Доломітових Альп (3343 м). Це частина гряди, що простягається із заходу на схід. На заході гора розривається крутими…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 47 comments

Recent Posts from This Journal

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Селла і Сассолунго

  Перевал Селла ( Passo Sella, Sellajoch) - високогірний перевал в Доломітових Альпах на висоті 2240 м над рівнем моря. Він розташований на стику…

 • Гора Мармолада

  Мармолада - найвища вершина Доломітових Альп (3343 м). Це частина гряди, що простягається із заходу на схід. На заході гора розривається крутими…