Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Гданськ, ч.4: Długi Targ

В Гданську відсутня, як така, площа Ринок. Її роль виконує головний майдан Головного міста - Двугі Тарг (Długi Targ), що розкинувся між Ратушею Головного Міста і Зеленою брамою на березі Мотлави.

У XIII столітті разом з вул. Двугою, Двуги Тарг був купецьким трактом, продовженням якого був овальний Ринковий майдан. Імовірно, він тоді був головною магістраллю Гданська. Після окупації Гданська хрестоносцями, вулиця-площа стала найважливішою у всьому Головному Місті. З 1331 року вона визначалася в міських документах, як "Longa Platea". У середньовіччі цілий відрізок від Золотої брами до Брами Когі (сьогоднішня Зелена брама) був однією вулицею. У 1331 році за брамою Коги знаходився солідний міст, до якого могли прибивати великі судна. Пізніше на її місці вибудовано більш показову браму, зеленуватий колір її деталей за назву їй і мосту.


Зелена брама:


Завжди вулиці Двуга і Двугі Тарг були частиною міста, де жили найзаможніші. Кам'яниці належали найповажнішим патриціям, купцям і людям, що займали високі посади. Проведення урочистих парадів у 1457-1552 роках дало вулицям назву "Королівська дорога". Тут саме винаймали великі квартири польським королям, а з нагоди свят королівської сім'ї давали гучні феєрверки. Ці будинки і досі звуть "Королевськими кам'яницями". Вони знаходяться напроти Ратуші на південному боці площі.


У XIV - XV столітті в кожну суботу на Двугому Таргу торгували м'ясом, а на відрізку між фонтаном Нептуна і Ратушею продавали живих поросят, тому цю частину Королівської Дороги також називають "Таргом Поросят". На площі також виконували вироки чаклунам, єретикам і зловмисникам, але тим, які виключно були шляхтичами, або законними громадянами. Інших страчували на горі Szubienicznej або в Катівні.


Двугі Тарг подібно, як і вулиця Двуга був забрукований в 1882 каміннями, імпортованими із Скандинавії (раніше він був вкритий булижниками). Пізніше тут біло проведено трамвайну лінію. До 1945 року майдан носив німецькомовну назву "Langer Markt". В результаті воєнних дій більшість забудови Двугого Таргу була знищена. В процесі відбудови бруківку замінили шліфованим гранітом.


Найвідоміші кам'яниці знаходяться поруч з Ратушею на північному боці майдану. Головна з них - це Двір Артуша (Dwór Artusa), відомий з І половини XIV століття. Нинішній, пізньоготичний палац з маньєристичним південним фасадом є третім місцеперебуванням купецьких братств, що знаходиться на цьому місці. Кам'яниця була місцем зустрічі заможних громадян, прихильників ідеалів рицарів Круглого столу при королі Артурі. Фасад, перебудований у 1616 - 17 роках, поєднує в собі риси готики і ренесансу.


Тринавовий зальний інтер'єр прикрашений зірково-веєрним склепінням, яке підтримують чотири колони. Значно знищений в 1945 році будинок зберіг свої первинні риси, які утворюють декорацію окремих лав міщанських братств. Головна цінність будинку - 12-ти метрова ізразцова ренесансна піч.


Праворуч від двора Артуша стоїть кам'яниця, що зветься "Новим будинком лави". Його інтер'єр, так звані "гданську сіні" - представницький салон патриціїв у стилі бароко, багато прикрашений витворами гданського і голландського ремесел. Щоденно о 13.00 годині з вікна будинку виглядає прекрасна діва Хедвига - гданська громадянка XVII ст., героїня роману "Паненка із окенка", написаного у 1891 році Ядвігою Лущевською.


Одна з візитівок Гданська - це фонтан "Нептун". Його створено у 1633 р. напроти Двору Артуса з ініціативи бургомістра Гданська Бартоломія Шахманна. Фігура Нептуна символізує зв'язок Гданська з морем. Авторами скульптури є Петер Гусен Іоанн Рогге, а відлита вона була в 1615 році в Аугсбурге. Автором усього проекту був Абрахам ван дер Блок.


v8atB.jpg

Мальовнича решітка навколо фонтана з'явилися в 1634 р. У 1757-1761 р. Іоганн Карл Штендер додав чаші і цоколю фонтана стиль рококо, додавши цілу плеяду морських істот. По одній із гданських легенд, саме завдяки Нептунові була створена знаменита гданська наливка Goldwasser. Обурений тим, що у фонтан кидають монети, він ударив тризубцем по воді, розбиваючи золото на маленькі шматочки, що з того моменту прикрашають чудовий трав'яний лікер.
GDY6l.jpg

Трохи правіше від Двору Артуша стоїть один із найпрекрасніших гданських будинків - Золота кам'яниця. Її збудували для бургомістра Яна Спейманна, багатого купця й освіченого мецената, а також для його дружини Юдити з Бахрів. Будинок був побудований до 1609 р. за проектом Абрахама ван дер Блока, що був також автором частини скульптурного декору, завершеного до 1618 р. Будинок прославився своїм прекрасним, найбагатшим фасадом. Відповідно до легенди, по коридорах будинку бродить іноді сяюча фігура - дух прекрасної Юдити Шпейман, яка пошепки каде: "Поводься справедливо, нікого не бійся".
Будинок № 20 на Двугому Таргу - це міщанська кам'яниця, зведена у 1680 р., з бароковим фасадом і рідкісним в Гданську багатим декором. Авторство скульптурного декору приписують Андреасу Шлютеру молодшому. Високий перший поверх, що здавна містить сіні, лишилася поділена чотирма пілястрами, підтримуваними на маскаронових консолях. Стержні пілястрів прикрашені статуями фруктів, а в їх верхній частині знаходяться герми - каріатиди і атланти. На осі медіани знаходиться портал з еліптичним архівольтом і картушем, який підтримують два генії. Через другий і третій поверхи біжать в так званому великому порядку чотири гладкі пілястри із закінченням коринфського ордеру. Завершення фасаду прикрашене волютами, фестонами, а також двома медальйонами з чоловічими (інколи вважаються портретами королів Яна Казимира і Яна III Собєського) головами. На вершині установлена є металева фігура птаха з розгорнутими крилами.
Оформлення входів в будинки на площі:


Інші кам'яниці Двугого Таргу:


Вид на майдан від Зеленої брами:
Ще один пам'ятник на майдані біля ратуші:


ДАЛІ БУДЕ...


дивіться також:
Гданськ, ч.1: Główne Miasto
Гданськ, ч.2: Ulica Długa
Гданськ, ч.3: Три ратуші Гданська
Tags: Гданськ, Польща, Пруссія, палаци, ратуші, фонтани
Subscribe

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Селла і Сассолунго

  Перевал Селла ( Passo Sella, Sellajoch) - високогірний перевал в Доломітових Альпах на висоті 2240 м над рівнем моря. Він розташований на стику…

 • Гора Мармолада

  Мармолада - найвища вершина Доломітових Альп (3343 м). Це частина гряди, що простягається із заходу на схід. На заході гора розривається крутими…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 17 comments

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Селла і Сассолунго

  Перевал Селла ( Passo Sella, Sellajoch) - високогірний перевал в Доломітових Альпах на висоті 2240 м над рівнем моря. Він розташований на стику…

 • Гора Мармолада

  Мармолада - найвища вершина Доломітових Альп (3343 м). Це частина гряди, що простягається із заходу на схід. На заході гора розривається крутими…