Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Гданськ, ч.5: Długie Pobrzeże

Двуге Побжеже (Długie Pobrzeże, Довга набережна) - найпопулярніше місце в Гданську, місце прогулянок гданчан і обов'язкових променадів багаточисельних гостей міста. Тут втрачаєш відчуття реальності і не віриш своїм очам, що вони можуть бачити таку красу. Враження від цього місця дійсно перекривають попередні враження від всіх раніше побачених місць Європи, а саме воно діє, як наркотик: перебуваючи в Гданську 3 дні, я ходив на міст через Мотлаву і острів Шпіхлерів обов'язково з ранку, вдень, у вечорі, і в ночі, і кожного разу сюди хотілося і хочеться повернутися все більше і більше.

Набережна, передусім, притягує до себе гарними фасадами кам'яниць та водних брам, найвідомішою з яких є Журав - найстаріший збережений в Європі портовий кран. Разом з них Двуге Побжеже прикрашають близько десятка готичних водних воріт, що відкривають вхід з набережної на вулиці Головного Міста, розташовані перпендикулярно Мотлаві.


Długie Pobrzeże тягнеться уздовж західного берега Мотлави і колись мала назву "Довгий міст". Перші згадки про пристань на цьому березі Мотлави походять з XIV століття. Протягом століть на місці сьогоднішнього місця для прогулянок знаходилися не спарені з собою дерев'яні платформи різної висоти, які слугували для вивантаження і розвантаження суден. У XVII столітті їх з'єднали в одну платформу.


Набережна була також і місцем "bówków" - гданських портових грабіжників. Після Другої світовій війні вулиця була відбудована з бетонних елементів і викладена плитами з шліфованого мармуру. Тут можна наштовхнутися на багато кав'ярень і галереї, що пропонують бурштин (це один символ Гданська).


Туристи, як правило, оглядають Długie Pobrzeże із "Зеленого мосту", що знаходиться між Зеленою брамою і островом Шпіхлерів:


Насправді, значно більше можна побачити, перейшовши на острів Шпіхлерів, пройшовши пару сотень метрів імпровізованого міського туалету і вибравшись на заборонену для відвідання територію колишні складів, зараз - безхозних. Звідси Długie Pobrzeże можна побачити майже повністю: від початку до кінця:

(панорама клікабельна!)Ще гарний вигляд на набережну відкривається з острова Олов'янка. Попасти туди не так просто. Мосту між Головним Містом і Олов'янкою немає. Треба спочатку перейти на острів Шпіхлерів, пройти його повністю, перейти ще одне русло Мотлави, і повернувши ліворуч, пройти декілька сотень метрів уздовж річки аж до старих фахверкових шпіхлерів, в яких сьогодні розташований Морський музей.
І ще один, майже класичний вид на Довгу набережну - з північно-східної частини Старого міста, де колись стояв замок хрестоносців:
Оглянемо головні визначні пам'ятки набережної. Почнемо зліва направо, тобто - з півдня на північ.
Baszta Kotwiczników) (котвічники - це люди які займалися швартуванням і стоянкою суден , а також побирали за це плату тощо), є південно-східною межею Головного Міста. Була збудована в 1361 році з метою додаткової охорони тодішніх південних укріплень Гданська і давніх верфних територій. Після переносу зовнішнього пояса гданських укріплень втратила своє дотеперішнє оборонне значення. У 1570-1575 роках башту перебудували на міську в'язницю для особливо небезпечних злочинців. Саме тут виконувалися смертні вироки.


Коров'яча брама (Brama Krowia) замикає зі сходу вулицю Огарну і є однією з найстаріших водних брам Гданська. Її збудували у XIV столітті, а назва найімовірніше походить від дороги, якою гнали худобу. На початку XX століття міська влада вирішили цільковито перебудувати будівлю з готики на історизм.
Найголовніша брама - Зелена (Brama Zielona), що з'єднує Мотлаву в головною площею Гданська - Długi Targ, яка веде до ратуші. Швидше за все, то є найстаріша водна брама Гданська. Браму збудовано у 1564 - 68 роках у стилі маньєризму зодчим Реньє з Амстердама. Нетипова для брами споруда зведена у формі парадного палацу на місці попередньої готичної брами Коги XIII століття для резиденції польських королів.


Наступна брама - Хлібницька (Brama Chlebnicka), що виводить на однойменну вулицю. У своїй нинішній готичній формі походить з XV століття. На те, що перед нами - найстаріша з трьох збережених пізньоготичних водних брам, вказує не тільки її архітектурна форма, але також розташований над проїздом з боку Мотлави герб Гданська - два срібні хрести на щиті в червоному полі, ще без доданої в 1457 році корони.
У свою чергу з боку вул. Хлібницької над проїздом поміщено символ, що тепер найчастіше інтерпретується як лілія, - давній герб князів Гданського Помор'я з династії Собєславичів.


Найвишуканіша брама Довгої набережної - Маріацька (Brama Mariacka), яка відкриває вулицю Маріацьку, що веде до головного храму Гданська - Маріацької базиліки. Брама має пізньоготичні формами. Була побудована, імовірно, в останній чверті XV століття (вперше згадана в 1484 році). Від Хлібницької брами її відрізняє більша асиметрія, а також більш масивні, восьмикутні вежечки, що фланкують східний фасад. В брамі знаходиться проїзд, над яким поміщено герби: від сторони Мотлави - герб Жечі Посполитої, якому "кланяються" розміщені по боках герб Гданська і герб Королівської Пруссії; з боку Маріацької вулиці - герб Гданська, який утримують два леви.
Праворуч від Маріацької брами - брама Святого Духа (Brama Świętego Ducha), якою розпочинається однойменна вулиця. Брама існувала вже в 1378 році і була відома, як "Нижня брама". У першій половині XV століття отримала, відомий з картини Антонія Моллєра 1603 року. Фасад прикрашала подвійна ніша і ажурний аттик, прибраний в XIX столітті.
Ось ми і дійшли до головного символу Гданська - Журавля. Журав (Żuraw) - є одночасно і портовим краном, і історичною міською брамою. Попередник крану збудували на цьому місці ще в другій половині XІ століття. Свій нинішній вигляд Журав отримав після реконструкції 1442-1444 років.


Усередині конструкції розташовані дві пари барабанів діаметром 6 і 6,5 метрів, здатні піднімати до 4 тонн вантажу. У рух механізм приводило четверо робітників. Кран був здатний підняти вантаж на висоту до 11 чи навіть до 27 метрів, коли треба було підняти, наприклад, корабельну щоглу.


У 1945 році дерев'яна частина конструкції згоріла, кам'яна частина одержала серйозні ушкодження. Після Другої світової війни споружа була відновлена у своєму колишньому вигляді і служить тепер частиною гданського Морського музею.


Вид на Журав з боку вулиці Широкої:


За Журавлем йдуть ще декілька брам, до яких туристи вже, як правило, не ходять. Наступна за Журавом брама - Святоянська (Brama Świętojańska), названа так на честь Святого Яна, костел якого знаходиться тут на однойменній вулиці. Була побудована в кінці XIV століття і перебудована в XIX столітті, набувши класицистичний фронтону з боку річки.


Остання брама, Straganiarska, зведена в 1481-1492 роках. З боку Мотлави браму прикрашають кам'яні герби Королівської Пруссії, Польщі і Гданську. Тепер браму використовують, як житло. У 1959-1963 роках в ній мешкав актор Збігнєв Цибульський.


Завершує набережну площа Рибний Ринок, із забудови якої збереглося всього дві кам'яниці:


На площі стоїть історична оборонна башта Лебідь (Baszta Łabędź). Була побудована на фундаментах Рибальської Башти, зведеної рицарями Тевтонського ордену разом з існуючим давніше в Гданську замком. Башта була знищена в 1454 році, а потім відбудована і збільшена на один поверх.


ДАЛІ БУДЕ...


дивіться також:
Гданськ, ч.1: Główne Miasto
Гданськ, ч.2: Ulica Długa
Гданськ, ч.3: Три ратуші міста
Гданськ, ч.4: Długi Targ
Tags: Гданськ, Польща, Пруссія, башти, брами
Subscribe

 • Штерцинг (Віпітено)

  Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено (німецькомовна назва - Штерцинг), що розкинулося на кордоні двох держав.…

 • Бріксен (Брессаноне)

  Бріксен (італійська назва- Брессаноне ) - містечко в Південному Тіролі, враженнями про яке можна ділитися годинами, настільки в місті багато…

 • Інші Нідерланди

  Нідерланди і Амстердам у більшості наших співвітчизників асоціюється з курінням трави, тістечками з марихуани і напівголими дівчатами у вітринах на…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 16 comments

 • Штерцинг (Віпітено)

  Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено (німецькомовна назва - Штерцинг), що розкинулося на кордоні двох держав.…

 • Бріксен (Брессаноне)

  Бріксен (італійська назва- Брессаноне ) - містечко в Південному Тіролі, враженнями про яке можна ділитися годинами, настільки в місті багато…

 • Інші Нідерланди

  Нідерланди і Амстердам у більшості наших співвітчизників асоціюється з курінням трави, тістечками з марихуани і напівголими дівчатами у вітринах на…