Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Гданськ, ч.7: Stare Miasto

Район Гданська Старе Місто (Stare Miasto) не є найпоказовішою частиною міста, як традиційно прийнято уявляти Старе місто. У Гданську ця роль надано Головному Місту (Główne Miasto), розповідям про яке я присвятив аж шість частин звітів. Старе Місто Гданська, як і Головне Місто, виникло ще до захоплення Гданська хрестоносцями у першій половині XIV століття навколо костелу св. Ельжбєти, що знаходиться майже напроти залізничного вокзалу. Весь цей період воно знаходилося начебто в тіні Головного Міста.

Відповідно, Старе Місто не може похвалитися такою кількістю прекрасних пам'яток старовини, як Головне Місто. Однак, вже з ХІІІ століття тут існував міський центр, що швидко розвивався, і в якому проживало, переважно, слов'янське населення. І лише після початку будівництва хрестоносцями Головного Міста та замку близько 1340 року Старе Місто втратило своє значення. На відміну від Головного Міста, воно сьогодні має допоміжно-житловий характер.


В центрі Старого Міста на березі каналу Радуні стоїть Ратуша Старого міста (Ratusz Starego Miasta). Вона була збудована у 1587 - 95 роках в стилі нідерландського маньєризму на місці, де раніше стояла готична будівля, що походила, приблизно, з 1380 року. Невелику цегляну ратушу, за завершується стрілчастою башточкою, запроектував Антоні ван Опберген. В ратуші працював Ян Гевелій - засідатель, депутат, відомий астроном і пивовар.


Портал з польським орлом на фризі веде в середину будівлі, ще знаходиться чудове старовинне начиння, перенесено з різних гданських будинків.


В розгалуженні каналу Радуні стоїть готичний Великий Млин (Wielki Mlyn), який діяв з моменту спорудження його хрестоносцями близько 1350 року аж до 1945 року. По суті, то була найбільша інвестиція тевтонського ордену в Гданську. Потужний дах у вигляді намету прикривав великий простір, розділений на декілька ярусів дерев'яними конструкціями.
Млин виконував три функції: млина, як такого, складу й хлібопекарні. Він був оснащений 18-ю водяними колесами діаметром 5 м, що само по собі було величезним технічним досягненням. Кожний шістнадцятий мішок меленого в млину збіжжя віддавався місту, як данина. Зараз у Великому Млині знаходиться торговий центр.


Поруч знаходиться Малий Млин (Mały Młyn) - готична цегельна споруда з двосхилим дахом, захованим під черепицею, яка виникла близько 1400 року. Функції млина вона не виконувала, а служила, як зерносховище продуктів, що доставлялися сюди з розташованого по протилежної сторони вулиці Великого Млина.


Старовинні будиночки на вул. Підмлинській:


Напевно, найгарнішою спорудою всього Старого Міста є будинок Залізничного Двірця. Йому, в свою чергу, рівних серед вокзалів Європи немає. Принаймні мені не доводилося бачити залізничного вокзалу, імпозантнішого за гданський. Історичну будівлю Головного вокзалу разом з годинниковою баштою висотою 50 метрів будували протягом 1894 - 1900 років у стилі гданського маньєризму за проектом Олександра Рунделля, Поля Томера і Куни.


Майже напроти вокзалу - готичний костел св. Ельжбєти. Його спорудили до 1417 року при лікарні там, щоб хворі, не встаючи з койок, могли брати участь в молебнях. Раніше, до 1393 року, тут знаходився притулок для прокажених.
Відразу за костелом св. Ельжбєти знаходиться ще один готичний костел св. Юзефа. Його будівництво почали монахи-кармеліти у 1482 році.


Зверніть увагу на традицію оформлення вікон у гданських храмах:


Поруч - будинок Пельпинських абатів, побудований у 1612 році за проектом Авраама ван ден Блока в стилі маньєризму. Протягом 140 років слугував цистеріанцям з Пельпина постоялим двором. Будівля має типовий для Гданська фасад з невідштукатуреної цегли.


Костел св. Бартоломея був зведений на початку XVI ст., в готичному стилі, коли в Гданську вже господарював маньєризм. Башту добудували на початку наступного століття. Костел був одним з перших протестантських храмів Гданська.
wDm2l.jpg

Костел св. Катажини - найвеличніший і найстаріший храм Старого Міста. Його збудували у 1227-1239 рр. на кошти з фонду гданьско-поморських князів і значно розширили в XIV столітті. До 1944 року костьол вражав інтер'єром, повним добутків у стилі готики, маньєризму й бароко. В 1945 році костьол був знищений. Сьогодні пам'ятник старовини цілком відновлений. Усередині рекомендується подивитися картини кисті Антона Меллера й Ісаака ван дер Блока. Тут також перебуває надгробна плита 1659 р. знаменитого астронома Яна Гевелія. На 76-метровій костьольній вежі встановлений дзвін із прекрасним звучанням.
Відразу ж за ним - не менш величний костел св. Бригітти. На місці маленької каплички, в якій у 1274 році були виставлені останки св. Бригітти для загального огляду, у 1396 - 97 році звели костей на її честь. Розташований поблизу гданської судоверфі, у 80-ті роки ХХ ст. він став храмом Солідарності і місцем, де ховалися діячі цієї організації, зокрема і Лех Валенса.


Костел св. Миколая - найстаріший храм Гданська. Був збудований наприкінці XII століття, а в 1227 році переданий поморським князем Святополком ордену домініканців, що прибув сюди завдяки старанням св. Яцека Одровонжа. Разом з монастирем він існував з 1348 г. Ця готична будова була єдиною, яку не було зруйновано під час воєнних дій. У середині XV століття храм був оснащений зоряним склепінням, а вежі були надбудовані.
Торгівельний павільйон (Hala Targowa) був споруджений на Домініканському майдані поруч з костелом св. Миколая у 1896 році.


Напроти неї - башта Яцек (Baszta Jacek) 36 метрів заввишки, споруджена на межі XV і XVI століть, і є залишком середньовічних фортечних стін. Була названа на честь св. Яцека Одровонжа вже після Другої світової війни. До того ж мешканці Гданська називали башту "Kück in die Köck" ("Дивись на кухню").


Будинок Нової Ратуші (Nowy Ratusz) був побудований у 1898 - 1901 р. для Генеральної комендатури Прусського гарнізону в Гданську. Після Першої світової війни і оголошення Гданська "Вільним Містом", у 1918 - 1939 р. об'єкт був резиденцією Вищого комісара Ліги Націй у Вільному Місті Гданську. Після 1945 р. будинок став резиденцією Міського Комітету Польської робочої партії.У 1957 р. об'єкт був переданий Клубу Студентів Узбережжя "Жак", а з 2000 р. в будинку знаходиться Міська рада Гданська.
Фахверк у Старому Місті:


Костел Катажини і Великий Млин:
дивіться також:
Гданськ, ч.1: Główne Miasto
Гданськ, ч.2: Ulica Długa
Гданськ, ч.3: Три ратуші міста
Гданськ, ч.4: Długi Targ
Гданськ, ч.5: Długie Pobrzeże
Гданськ, ч.6: Маріацька базиліка + панорами міста
Tags: Гданськ, Польща, Пруссія, костели, млини, ратуші
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Селла і Сассолунго

  Перевал Селла ( Passo Sella, Sellajoch) - високогірний перевал в Доломітових Альпах на висоті 2240 м над рівнем моря. Він розташований на стику…

 • Гора Мармолада

  Мармолада - найвища вершина Доломітових Альп (3343 м). Це частина гряди, що простягається із заходу на схід. На заході гора розривається крутими…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments