Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Mewe (Gniew), ч.2: місто

В минулій розповіді ми познайомилися із готичним замком Тевтонського ордену в Гнєві. Сьогодні познайомимвся з самім містом, яке не менш цікавіше за замок. Гнєв справді мініатюрний, але для того, щоб подивитися все, потрібно буде не менше трьох годин. Плануючи поїздку до міста, зважайте на розклад автобусів (e-podroznik.pl): автобусів тут не так багато. Перед тим, як почнемо прогулянку, коротко про історію міста.

Перші згадки про Гнєв в письмових джерелах трапляються у першій половині XIII століття. Один з документів визначає цю околицю, як "Terra Gymeu". Первинна назва місцевості звучала Gmiew, хоч в середньовіччі функціонувала також назва Wońsk. Німецька назва міста "Mewe" означає "чайка" - ця птаха зображена на гербі міста і сьогодні. Від X століття території навколо належали до держави Полян і були частиною Гданьського Помор'я. Після поділу країни Болеславом ІІІ Гнєв перейшов до каштелянії з центром у сусідньому Старогарді.


Пізніше ці землі перейшли князям Свецьким, а у 1229 році князі Самбор і Святополк передали їх цистерському аббатству в Оливі. У другій половині XIII ст. Самбор відібрав Гнєв у цистерів і в 1276 році передав його хрестоносцям (Тевтонському ордену) в обмін на допомогу у боротьбі з Святополком. Тевтонський орден, для якого Гнєв був першим володінням на лівому березі Вісли, остаточно перейняв місто у 1282 році. Вважаючи на важливе стратегічне положення, хрестоносці вирішили побудувати тут потужну фортецю. Після її будівництва у 1297 році тевтонці почали розбудову міста і його заселення.


В результати Великої війни та Тринадцятирічної війним між поляками і тевтонцями місто неодноразово переходило з рук в руки, і за результатами Другого Торунського миру у 1466 році став частиною Жечі Посполитої. У 1626 під час Другої польсько-шведської війни в околицях Гнєва дійшло до сутички між силами Польщі і Швеції. Битва закінчилася перемогою військ Густава Адольфа. Це була друга в історії поразка польських гусарів.Коли в результаті Першого поділу Польщі у 1772 році Гнєв перейшов до Пруссії, його населення ледве складало 850 мешканців. У 1905 році місто налічувало 4033 мешканці, з яких майже 43 відсотки становило німецьке населення. На підставі Версальського договору Меве (Гнєв) у 1920 повернувся до складу Польщі. Друга світова війна закінчила багатовікове співіснування польського і німецького населення в місті.
Старе місто Гнєва зберегло середньовічний просторовий уклад з шахоподібним розміщенням вулиць і розташованим у центрі квадратним Ринком (сьогодні - майдан Грюнвальдський). На площі домінує низька забудова, а кам'яниці, переважно, походять з XV - XIX ст.


Посередині Ринку стоїіть скромна готична ратуша, яка і до цього дня виконує свою безпосередню функцію.Ратушу звели на зламі XIV і XV століття в готичному стилі, а у ХХ столітті її перебудували. Первинно вона являла собою чотирикутну будівлю з внутрішнім дитинцем, баштою і крамницею.
Галерея ратуші:


Середньовічні будинки (ліворуч) і ратуша (праворуч)на Ринку:


Кам'яниці на Ринку:
Стара колонка на Ринку:


З площі добре видно готичний парафіяльний костел св. Миколая, розташований в південно-західному куті Ринку. Храм зведено у XIV столітті та реокнструйовано у XIX-му. Споруда має три нави з відособленим пресвітерієм, а також башту-дзвіницю в середній наві.
Пресвітерій і головний вівтар костелу:


Бічні вівтарі:


Амвон:


А в крипті костелу отакий жах:


Плебанія костелу:


Вид на костел з околиць міста:
Неоготичний будинок суду:


Залишки міських мурів:


Вулички міста:


Ще один погляд на замок:Tags: Гнєв, Польща, Пруссія, Тевтонський орден, замки, костели, ратуші
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments