Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Гент: Собор Святого Баво

Для людини, народженої на Сході України, костели - то щось надзвичайне і нетипове. Ще пару років тому, ще проживаючи у Дніпропетровську, на кожний побачений костел я кидався, як на інопланетний об'єкт і міг годинами розглядати якусь розвалюху 30-х років в якомусь глухому селі на Тернопіллі. Сьогодні, коли я бачив вже не одну сотню костелів: від занедбаних на Галичині до грандіозних готичних у Західній Європі, я вже спокійно реагую навіть на традиційно шедевральні культові споруди. Трапляються лише нечислені екземпляри, які сппавлі чепляють. Один з таких прикладів - собор св. Баво в Генті.

Собор св. Баво (Saint Bavo Cathedral) зі знаменитим Гентским вівтарем роботи Ван Ейка - один з найстаріших у Бельгії. Його історія почалася у 942 році, але нинішній вигляд собор набув лише в епоху готики.Своєю назвою він зобов'язаний місцевому землевласникові Баво (або Бавону), який в VII столітті був прилічений до лику святих за те, що роздав усі свої володіння бідним і присвятив своє життя служінню церкви.
Колись, у 942 році, на його місці стояла лише маленька дерев'яна церківка. Пізніше тут було збудовано костел у романському стилі, який носив титул св. Жана. Теперішнє ім'я храму дав Чарльз V після того, як він знищив старий собор для будівництва фортеці. Оскільки ім'я Святого Баво було досить шанованим жителями Гента, храми в його честь зводилися з кожним разом усе більше й гарніше. Сучасний грандіозний будинок виконаний у готичному стилі. Собор Святого Бавона являє собою вражаючу споруду з цегли і граніту, що зберегло романський інтерєр, що залишився від його храма-попередника. Високі готичні катедральні хори, вежа в стилі пізньої готики й головна нава були закінчені у XV столітті, тоді як трансепт завершили лише у 1559 році.


Головний портал:


Інтер'єр храму є значно цікавішим за його зовнішній вигляд:


В одній із соборних каплиць можна знайти триптих із зображенням хресних мук 1464 р. роботи Йодока ван Вассенхова.


У просторій наві перебувають могили єпископів XV і XVI століть, багата скарбниця й усипальниця святого Макарія роботи Хьюго де ла Вінячі. Собор багато прикрашений унікальними творами мистецтва. Серед скульптурних шедеврів собору є амвон роботи Лорена Делво (1741 р.) і могила архієпископа Триста, органна оправа в барочному стилі й бронзові двері.


Головна визначна пам'ятка собору – Гентский вівтар. Вівтар належить кисті братів Губерта і Яна ван Ейка, і крім своєї художньої цінності знаменитий ще тим, що в його написанні використовувалися нові склади олійних фарб. Завойовники, що проходили через землі Гента, не раз намагалися знищити вівтар, а австрійський імператор наказав "одягти" зображених нагими Адама і Єву. Сьогодні оригінал зберігається під склом, а на загальний огляд виставлена лише копія. Нажаль, вівтаря ми не бачили. Замість нього покажу вав один з бічних вівтарів.


Один з вітражів:


Бічний портал собору:


Ще один погляд на собор і беффруа:дивіться також:
ГЕНТ
Замок графів Фландрії

Замок Жерарда Диявола
Tags: Бельгія, Гент, Фландрія, готика, костели
Subscribe

 • Каньйон Дністра (від Тернави до Студениці)

  Одного літнього дня пощастило прокатитися корабликом по Дністру від Врублівців до гірла Студениці. Напевно, це - наймальовничіша ділянка…

 • Хотин

  ХОТИН (11 тис. мешканців) – найстаріше місто Чернівецької області, яке нещодавно відсвяткувало своє 1000-ліття. Тоді, у Х – ХІ…

 • Друга буковинсько-подільська експедиція

  Дивіться також: Перша буковинська експедиція Маючи час і натхнення вирішив відтворити події майже 5-річної давнини - свою другу велику…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments