Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Бердичів

Цього року травневі «свята» вийшли надто затяжними. Можна б було багато всього подивитися, було б бажання і натхнення. Оскільки з натхненням останній час не дуже, то я обмежився лише трьома пунктами. По Україні я не мандрував майже 8 місяців (чомусь останнім часом тягнуло на всілякі Франції і Швейцарії), тому треба було вибрати щось надцікаве. І ось вибрав: всі три – не так далеко від Києва, але надзвичайно цікаві і такі, де мені вперше пощастило побувати. Так, на ці вихідні моя нога вперше вступила на землю Житомирщини. А Житомирщина – це, насамперед, Бердичів, з прогулянки яким я і почну розповіді про травневі подорожі.

Бердичів – це, передусім, місто єврейських анекдотів і надзвичайної краси фортеці-монастиря кармелітів на березі річки Гнилоп’ять. Але і з єврейським насліддям міста і з кляштором-фортецею ми познайомимося окремо. Сьогодні ж просто неспішно прогуляємося містом. Між іншим – місто надзвичайно цікаве, тут справді є на що дивитися. Тому для прогулянки ним краще виділити цілий день, як це зробив я.

Вокзал розташований на східній околиці міста. Звідси до центру – декілька кілометрів. Можна пройтися пішки, роздивляючись небагаточисельні історичні будівлі, а можна зекономити сили (вони ще будуть потрібні) і дістатися до центру на маршрутці.


Комерційне училище (зараз – педагогічний інститут). Мені він чомусь показався зразком типово бердичівського провінційного модерну. А це виявився 1860 рік. Надзвичайно прогресивно для такої глибинки:


Одна з вілл на східній околиці середмістя:


Близько 40 хвилин неспішної ходьби від вокзалу, і нарешті починається історичний центр Бердичева. Центр зустрічає однією з найвідоміших пам’яток міста – костелом Св. Варвари.


Мабуть всі знають, що тут 1850 році обвінчалися Оноре де Бальзак з графинею Евеліною Ганською.


Бальзака в Бердичеві дуже поважають. Нещодавно йому встановили пам’ятник напроти костелу:


Сам же костел Св. Варвари було споруджений у 1759 році за наказом Барбари Радзивіл, і спочатку він був дерев’яним. Кам’яний храм з’явився у першій половині ХІХ століття за проектом архітектора Антонія Прушинського:


Скульптура на костельному подвір’ї, відновлена на честь 250-ї річниці коронації ікони Матері Божої Бердичівської:


Будиночок поруч з костелом. Ймовірно, плебанія:


Відразу за костелом – цікава будівля театру «Експрес» для заїжджих гастролерів, збудована у 1908 – 1912 роках підприємцем Давидом Шеренцисом:


Майже напроти костелу Св. Варвари – сквер, в якому стоїть скромний класицистичний палац Радзивілів, зведений у 1846 році:


Портик палацу з колонами коринфського ордеру:


Палацовий флігель:


Перед тим, як продовжити прогулянку центральною вулицею Соборною у бік центру, забіжимо у бічні провулки, де досить часто можна знайти багато цікавого. Незрозуміло, навіщо таку гарну будівлю обнесли парканом?


Будинок училища поч. ХХ ст. Зараз – медичний коледж:


В самому центрі міста на перетині основних доріг знаходиться соборна церква Св. Миколая (1910 рік):


Зверніть увагу, що незважаючи на нібито московський єпархіальний стиль, її архітектура дещо нагадує костельну:


Напроти церкви – дуже мила одноповерхова будівля бюро подорожей:


Багато цікавих старовинних будинків знаходиться на вулиці Свердлова (кол. Столярчука). Ось, наприклад, одна з трьох збережених у Бердичеві синагог:


Будівля «Укртелекому»:


Колишній будинок міської думи:


Триповерховий будинок з пілястрами і капітелями, які хтось наполегливо намагається знищити:


Йдучи на захід по вулиці Соборній, незабаром побачимо верхи костелу і дзвіниць монастиря кармелітів:


Але перед тим на нашому шляху та в підворотнях буде траплятися велика кількість старовинних єврейських будиночків, яким я присвячу окрему розповідь.


Монастир-фортецю заснував у 1627 році Київський воєвода Януш Тишкевич, подарувавши свій замок ченцям католицького ордену Босих Кармелітів:


Про історію цього замку-кляштору і розповім у окремій розповіді. А поки з полюбуємося його ракурсами з різний частин міста.

Вид з боку пішохідного мосту через річку Гнилоп'ять:


Вид з боку передмістя Качанівка:


Вид з протилежного боку Гнилоп'яті:


Вид з передмістя Загребілля:


Загальний вид на розлив річки Гнилоп'ять:


Головний храм монастиря – костел, авторство якого приписують комендантові Кам'янецької фортеці Яну де Вітте:


На протилежному березі річки Гнилоп'ять у передмісті Качанівка у доброму стані збереглася друга синагога Бердичева, в якій розташувався місцевий ФАП:


Неподалік, у передмісті Загребілля – класицистична Троїцька церква (1836):
На північній околиці міста розташований величезний кіркут – єврейський цвинтар, на якому крім тисяч мацейв можна побачити мавзолей цадика Леві Іцхака.


Знайомство з Бердичевом ми продовжимо у наступних розповідях.

ДАЛІ БУДЕ…
Tags: Бердичів, Житомирщина, замки, костели, монастирі, синагоги, церкви
Subscribe

 • Підсумки-2018

  2018 рік став 15-м роком моїх інтенсивних подорожей. За цей період я відвідав 50 країн і близько 1300 міст, містечок та цікавих куточків. Цей рік був…

 • Малінді. Прощання з Африкою

  Місто зі смачною італійською назвою Малінді розташоване на березі Індійського океану між Момбасою і Ламу. Воно стало останнім містом в Африці, яке…

 • Шела - майбутній рай в Індійському океані?

  Містечко Шела на острові Ламу розташувалося на березі Індійського океану в декількох кілометрах від середньовічного міста Ламу. Чисте і охайне…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 34 comments

 • Підсумки-2018

  2018 рік став 15-м роком моїх інтенсивних подорожей. За цей період я відвідав 50 країн і близько 1300 міст, містечок та цікавих куточків. Цей рік був…

 • Малінді. Прощання з Африкою

  Місто зі смачною італійською назвою Малінді розташоване на березі Індійського океану між Момбасою і Ламу. Воно стало останнім містом в Африці, яке…

 • Шела - майбутній рай в Індійському океані?

  Містечко Шела на острові Ламу розташувалося на березі Індійського океану в декількох кілометрах від середньовічного міста Ламу. Чисте і охайне…