Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Штайн-ам-Райн, частина 1

Можна сказати, що я, нарешті, остаточно визначився з трійкою своїх улюблений європейський міст. Поряд із Гданськом та Руаном цю почесну долю розділило крихітне швейцарське містечко Штайн-ам-Райн. Сюди я потрапив за наводкою шановного haidamac’а. Коли я дізнався, що в мене має відбутися поїздка до Швейцарії, то відразу я вирішив, що в першу чергу поїду саме в Штайн-на Рейні. Я не помилився: Штайн-ам-Райн виявився не лише найкрасивішим швейцарським містом, але й посунув назад мої улюблені Брюгге, Гент і Таллінн.

По суті Штайн-ам-Райн - це одна пішохідна вуличка довжиною всього 500 метрів, на який зосередилися середньовічні кам'яниці з розписними фасадами, аналогів яким немає більше ніде. Цю вуличку оточують ще декілька кварталів з фахверковими будиночками, залишками середньовічних фортифікацій та старим бенедиктинським абатством. Найцікавіше, а саме – ратушу з розписними будинками, ми залишимо на завтра. А сьогодні просто прогуляємося вуличками міста.

Невелике (близько 4 тис. мешканців) і одне з найкрасивіших швейцарських містечок розташувався на річці Рейн неподалік віт того місця, де з ним з’єднується Боденське озеро. Шарм цього середньовічного розписного містечка не залишить байдужим нікого.


Штайн-ам-Райн зовсім невеликий - по суті це одна незвичайно красива вулиця в центрі симпатичного старого міста, і типове швейцарське село за межами середмістя.
Старе місто в довжину усього лише 500 метрів, а завширшки - ще менше. Проте незважаючи на розміри, поїздка сюди не пройде дарма і запам'ятається різноманіттям і красою фасадів будинків.
Місто - прекрасний зразок майстерності реставрації. Річ у тому, що 22 лютого 1945 року американські бомбардувальники трохи "промазали" повз Німеччину і випадково розбомбили Штайн-ам-Райн, який знаходиться всього в кілометрі від межі. Нижні ворота міста - Undertor - були практично повністю зруйновані.


Усе старе місто Штайн-ам-Райна - суцільна пам'ятка. Можна нескінченно розглядати деталі розписів будинків, знаходити чергові деталі обробки і просто насолоджуватися казковою атмосферою.


Родзинкою старого міста є ратуша та велика кількість будинків з мальовничими розписами по штукатурці на головній вулиці. Розміри і сюжети різноманітні, від античних і біблейських на пів-будинки, до декоративних і невеликих.


Ближче до набережної, з'являються сучасні варіанти розпису, в основному в стилі граффіті.


Високо над Старим містом височіє фортифікаційні укріплення замку Hohenklingen, збудованого близько 1200 року. Підйом на нього, напевно, винагородить вас захоплюючим видом на південний Hegau, Боденское озеро і Рейн. Я на замок не лазив: він досить далеко і це потребує багато часу. Нещодавно замок був повністю відреставрований, тепер в нім відкритий ресторан. Добиратися до нього в гору зручніше на машині - поряд із замком є парковка.
Башта-донжон замку:
Бенедектинское абатство св. Георгія (Klostermuseum St. Georgen) - один з середньовічних монастирів Швейцарії, що найкраще збереглися. Воно відігравало ключову роль в становленні міста. Монастир був заснований в римський період і зазнав істотних архітектурних зміни у XV - початку XVI століття.


Після реформації монастир закрили, а церква стала приходською. Сам монастир перетворився на міський музей. Найбільший інтерес представляють готична галерея і цикл фресок в так званому урочистому залі, одні з ранніх свідчень Ренесансу в північній Швейцарії.
Варто також відмітити витончені зливні стоки у вежі, виконані у вигляді коронованих дракончиків. Інтер'єр же самої церкви більш ніж аскетичний.


Монастирська церква XII століття - типовий зразок романської базиліки з плоскою стелею і без поперечної нави. В середині - дивовижні по красі фрески, що прикрашають вівтарну частину.


У будівлях монастиря знаходиться Музей історії і ремесел. Зали багато прикрашені скульптурою, різьбленням по дереву, старовинними меблями.
Zeughaus - будівля старого арсеналу. Будівля має масивні сходи в позднеготическом стилі з орнаментом епохи Відродження і двері, що пропорційно зменшуються догори, для підйому тяжкості. Зведена будівля штайнскими мулярями. Арсенал служив місцем богослужінь, міських зборів, а також сховищем зерна і місцем пожежної служби.


Undertor ("Нижні ворота") були частиною міської стіни. Вони були побудовані в 1367 році. Годинниковий механізм на вежі був замінений в 1908 році на новий.


Самі ворота дуже сильно постраждали під час бомбардування 1945 року, але були відновлені після війни.


Ворота з боку міста:


Будинки поруч з баштою Undertor:


Вид на вулицю Unterstadt від башти Undertor:


Hexenturm ("В'язниця для відьом"). Ця вежа, сама крайня на сході, прямо на набережній Рейну, була побудована ще в 14 столітті. Пізніше вона стала служити в'язницею для злодіїв. Основні функції вежі були - міська в'язниця і східні ворота в міській стіні, що ведуть в Старе місто. З часом, зубці на вежі були перероблені у віконця, а згори додався дах.
Брама Obertor ("Верхні ворота") служила північними воротами в старе місто і колись були частиною міської оборонної стіни. Уперше згадуються в 1363 році як міські ворота, через які виходили на роботу селяни і винарі.
На воротях із зовнішнього боку зображений герб міста.


Брама з боку міста:


Harfe (дослівно означає "Арфа"). Цей високий ремісничий будинок був уперше згаданий в 1350 році. У 1841 році будівля зайняла місце занепалих старих воріт - Öhningertor, що були частиною міської оборонної стіни.


Різноманіття фахверкових будинків в старому місті:
Штайн-ам-Райнівські дахи:


Набережна Рейну:
Набережна за містом:


Декоративна башта на набережній:


Приклад сучасної сільської забудови в Штайн-ам-Райні:


Будинки на лівому березі Рейну:
Монастир Probstei в передмісті Wagenhausen:
ДАЛІ БУДЕ...
Tags: Швейцарія, Штайн-ам-Райн, замки, монастирі, фахверки
Subscribe

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Штерцинг (Віпітено)

  Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено (німецькомовна назва - Штерцинг), що розкинулося на кордоні двох держав.…

 • Шаргород

  Як правило, я дуже рідко повертаюсь в міста, які я відвідував з причини того, що є ще багато місць, які хочеться подивитися, бо скільки того життя...…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 14 comments

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Штерцинг (Віпітено)

  Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено (німецькомовна назва - Штерцинг), що розкинулося на кордоні двох держав.…

 • Шаргород

  Як правило, я дуже рідко повертаюсь в міста, які я відвідував з причини того, що є ще багато місць, які хочеться подивитися, бо скільки того життя...…