Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Швіц – місто, що дало назву країні

Швіц – одне з тих альпійських містечок, згадка про які спонукає усвідомлювати, яка ж все ж таки Швейцарія гарна і неповторна та наводить на думку обов’язково повернутися сюди ще. Місто розташоване в однойменному кантоні між озером Лауерц і Фірвальдштедським озером приблизно в 45 км до сходу від Люцерна і 70 км до півдня від Цюріха. В декількох кілометрах – оспіваний митцями Бруннен з поштівковими видами на Альпи на фоні озера. Швіц стоїть трохи в стороні від альпійських озер, але високі Альпи примикають до міста в безпосередній близькості.

Літописці 15-16 століть повідомляють, що народ швіців у роки голоду прийшов на цю територію з півночі. Легенда розповідає про Світа, що переміг у бої свого брата і дав новим освоєним землям своє ім'я. Уперше поселення під цією назвою згадується в 972 році. Від топоніма Швіц зрештою й пішла назва Швейцарія. Отже, ні Цюріх, ні Берн, ні Женева, а маленький Швіц є історичним ядром Швейцарії, уособленням її духу й традицій.

На північ від міста піднімається його природній символ - подвійна гора Малий і Великий Міфи. Гори неабияк підсилюють відчуття альпійськості і швейцарськості забудові, розташованій на їхньому тлі.
Швіц оточений засніженими Альпами з усіх боків:
Центром та історичним ядром міста є Головна площа (Hauptplatz). Враховуючи, що місто є досить рельєфним, попри невеличкий розмір площі, вона розташована на декількох рівнях.
Площу прикрашає типова для Швейцарії розписана ратуша. Ратуша була вибудувана на місці своєї попередниці після пожежі 1645 році.
В кінці ХІХ століття, до 600-річчя ювілею Швейцарської Конфедерації, ратушу було розписано яскравим фресками на історичну тематику, зокрема одна з них зображує битву під Моргартене.
Для відвідувачів відкритий зал засідань кантональної ради, зал суду, зі стелею, обробленою дерев'яними панелями, конференц-зал.
На протилежному боці площі Хауптплац розташована найбільша будівля Швіца – католицький костел св. Мартина в стилі бароко. Це вже шостий храм, який стоїть на даному місці. Попередні були знищені землетрусами і пожежами.


Сучасна церква була відбудована заново на високому фундаменті в стилі пізнього бароко і освячена в 1774 році. Архітектурно храм характеризується, насамперед, незвичайною овальною формою трансепта, перетвореного у свого роду бічний фасад.


У її дворі костелу можна побачити невелику капличку XVI століття (Kerchel), яка пережила велику пожежу:


Найгарніший вид на костел відкривається з околиць:


В одному з двориків поблизу головної площі можна знайти вежу XIII століття:


Одна з площ в центрі міста:
На схід від Головної площа знаходиться монастир домініканок св. Петра (Frauenkloster St.Peter am Bach). Черниці-домініканки з'явилися у Швіці ще в XIII столітті, їм удалося пережити всі потрясіння: реформацію (XVI ст.), дві епідемії чуми (XVII ст.) громадянську війну (ХІХ ст.). Навіть коли їх залишалося одна або дві, діяльність монастиря не переривалася. Барочний храм монастиря походить з 1639 року.


Частина міста на північ забудована заможними садибами. Майже кожний замочок патриціїв являє собою палацово-парковий ансамбль, а багато з них мають навіть мури і стилізовані під середньовічні башти віжечки.


Найвідоміша садиба – це Італь-Редінг (Ital Reding Hofstatt). Це розкішний палац патриція XVII століття, перетворений на музей.
На території садиби розташований так званий «Віфлеємський» будинок (Haus Bethlehem), яким є одним з найбільш імпозантних будівель старого Швіца з розкішними кімнатами й багатим оздобленням в оточенні саду в стилі бароко.
Ведучи свою історію з 1287 року, він старше самої швейцарської держави. Від оригінального дерев'яного будинку навряд чи щось збереглося, тому що його не раз добудовували, ремонтували, замінювали колоди.
Ще одна відома садиба – замочок Хеттлінгера (Hettlingerhaeuse):


Садиба Ceberg im Feldli House:
Замочок Immenfeld:


Ab Yberg im Grund House:


Інші садиби:
На північній околиці міста знаходиться величезна жовта споруда. При першому погляді на неї мені згадався Хирів на Львівщині з його розкішним єзуїтським конвіктом. І я не помилився: монументальний архітектурний гігант на околиці Швіца дійсно виявився єзуїтським колегіумом!
Єзуїтський навчальний заклад у Швіці було відкрито в 1844 році. Але йому проіснувати не довелося: вже за 3 роки, у Швейцарії вибухнула громадянська війна, у якій узяли верх федерати. Наслідком цього стало вигнання із країни єзуїтів. Коледж перейшов у муніципальну власність, але гімназія тут діє і до сьогодні.


Пам’ятник круасану:


Ще трохи видів на Швіц:


Tags: Альпи, Швейцарія, Швіц, гори, замки, костели, палаци, ратуші
Subscribe

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Штерцинг (Віпітено)

  Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено (німецькомовна назва - Штерцинг), що розкинулося на кордоні двох держав.…

 • Шаргород

  Як правило, я дуже рідко повертаюсь в міста, які я відвідував з причини того, що є ще багато місць, які хочеться подивитися, бо скільки того життя...…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 24 comments

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Штерцинг (Віпітено)

  Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено (німецькомовна назва - Штерцинг), що розкинулося на кордоні двох держав.…

 • Шаргород

  Як правило, я дуже рідко повертаюсь в міста, які я відвідував з причини того, що є ще багато місць, які хочеться подивитися, бо скільки того життя...…