Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Більшівці

Містечко Більшівці розташовані неподалік від давнього Галича при впадінні річки Нараївки в Гнилу Липу. До траси Львів - Івано-Франківськ - 3 км, від станції Галич - 8 км. В містечку є ратуша, дуже гарний пізньобароковий костел монастиря кармелітів та класицистичний палац власників Кржечуновичів.
tZ5Yn.jpg
Вперше Більшівці згадуються у XV ст. У 1617 власником містчка став коронний гетьман Марцін Казановський. На початку 18 століття навколишні землі належали князям Яблоновським, потім перейшли у власність багатої полонізованої вірменської родини Кшечуновичів. Наприкінці XIX ст. Більшівці стали типовим ремесничо-торгівельним містечком. Тут були млин, гуральня, броварня, двокласна школа. У 1860-х рр. містечко мало власну печатку з зображенням перехрещених граблів, коси та серпа.

Костел Благовіщення в Більшівцях — одна з найвизначніших пам'яток пізньобарокової архітектури 18 століття у Галичині. Його величавий силует разом із монастирем кармелітів творить своєрідний орієнтир у навколишній панорамі. 1624 р. ченці ордену кармелітів босих, запрошені до села його власником від 1617 р., гетьманом Марціном Казановським, збудували тут дерев'яний костел, монастир. Під час війни 1655 р. костел, будівлі монастиря були зруйновані. Святиню прийнявся відбудовувати державний діяч Гондорф, але йому на це забракувалокоштів. У 1717 роцу полковник Я.Галецький розпочав будівництво мурованого костелу. Після його смерти у 1720 р. справу продовжила його вдова Тереза з Кашніцьких. Пізніше будівництво, декорування храму відбувалось на пожертви власників міста князів Яблоновських.
WH75g.jpg

tglAV.jpg

Поряд із костелом відбудовували келії кляштора (монастиря). З ініціативи наступного власника Більшівців, останнього з роду Яблоновських — князя Антонія Барнаби (сина Станіслава Вінцентія Яблоновського), було виготовлено вівтарі, розписано фресками внутрішні стіни костелу. 15 серпня 1777 р. храм освятив (консекрував) Львівський латинський архиєпископ К.Цешковський як храм Благовіщення.
xwSGl.jpg

Більшовецький монастир був одним із найбільших у Галичині. Монахи-кармеліти видавали книги, малювали ікони, при монастирі діяв притулок для бідних. Тепер кляштор належить ордену францисканців. Станом на березень 2010 р. костел реставрується коштом програм Міністерства культури та мистецтв Польщі.
i5bO2.jpg

Ратуша розташована у центрі селища, на Вічевому майдані. Побудована в XIX столітті, у класичному стилі: прямокутна у плані, двоповерхова, з невисокою вежею посередині споруди над головним входом. Вежа у плані восьмигранна, з шатровим гостроверхим дахом, довкола якого влаштовано оглядовий майданчик з поручнями. На вежі встановлено невеликий годинник.
sGSMw.jpg

Раніше ратушна вежа колись була значно вищою і стрункішою. Тепер вона наполовину коротша. Попри строгість пропорцій і «приземкуватість», уся споруда ратуші виглядає ошатно, а легкості їй надають «віялові» вікна на другому поверсі та вежі, а також руст на фасаді.
BY3Zt.jpg

Ратуша понині використовується за призначенням: у ній міститься Більшовецька селищна рада, є також відділення банку і крамниця.
GClNr.jpg

Посеред старого парку розташований палац власників Більшівців Казановських. Первісно палац було збудовано поруч із старим замком, а протягом ХІХ ст. від неодноразово перебудовувався.
R7z6t.jpg

ngi1j.jpg

uxv9Q.jpg

Сьогоднішній палац з'явився вже у 20-ті роки ХХ століття коштом останнього власника Корнела Кржечуновича за проектом архітектора Тадеуша Мокловського.
3hlKk.jpg

1DY5g.jpg

Mag8K.jpg

E3X5p.jpg

Парк навколо палацу:
iKYrt.jpg

Ku14M.jpg

Залишки австрійської забудови:
EJk25.jpg

avZIK.jpg

Щось схоже на синагогу:
LRGYQ.jpg


Tags: Більшівці, Прикарпаття, костели, палаци, ратуші
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments