?

Log in

No account? Create an account
Чернелиця - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Чернелиця [Aug. 1st, 2014|07:22 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , ]

Якщо ви фанат замків, то попри бездоріжжя приїхати до Чернелиці варто. У містечку збереглися залишки ренесансного Чернелицького замку та костел домініканців 1661 року. У XV ст. власниками Чернелиці були Бучацькі. Після них, у 1454-1467 роках - Теодор Бучацький-Язловецький, його сини Міхал Язловецький, Ян Монастирський. З 1493 року Чернелицею управляла від імені Яна Монастирського Анна - дідичка Чишок.
V3atp.jpg
У другій половині XVI ст. Чернелиця отримала Магдебурзьке право. А через століття місто було власністю брацлавського воєводи Михайла Чарторийського, який у 1659 році звів у містечку замок. Чарторийські були власниками Чернелиці до 1696 року. В перщій половині XVII ст. вона належала волинському воєводі Міхалу, пізніше - його сину Петру, який частину маєтку в 1774 році продав Ґартенберґу Садоґурському, засновнику Садгори (та що зараз під Чернівцями).

Дослідник Александр Чоловський співвласниками Чернелицького замку називає також представників родин Ґалєцьких, Стадницьких. На початку 1830-х років дідичкою міста була Текля Раціборська. у 1850-60-х роках Наполеон Раціборський. Близько 1880 року дідичем був Кароль Краснопольський, з початку ХХ ст. до 1939 року - Тереза Петрович та інші співвласники.
WXjgV.jpg

Як я вже писав на початку, замок в Чернелиці був збудований брацлавським воєводою Міхалом Єжи Чарторийським у 1659 році. В 1672 та 1676 роках замок зазнав пошкоджень під час війни з турками. По відбудові відігравав важливу роль під час польсько-турецької війни в 1685-1691 роках. Це була найбільша східна фортеця Речі Посполитої на правому березі Дністра. В часи молдавських походів Яна III Собеського замок був місцем зберігання провіанту і фуражу. Кілька разів тут зупинявся король Ян ІІІ Собеський.
asxoq.jpg

Замок бастіонної системи займав площу 2,5 га і був оточений оборонними стінами завтовшки близько 2 і заввишки близько 6 м. У плані квадратний, з чотирма кутовими бастіонами і в'їзною квадратною в плані двох'ярусною вежею, розташованою в середині західної стіни.
L2xKX.jpg

Всередині західного муру, який зберігся найкраще, розміщена двоповерхова квадратна вежа, покрита дахом. Це в’їзна вежа з брамою, яка архітектурно оздоблена і привертає до себе увагу. Її передній фасад прикрашений гербом «Погоня», вирізьбленим у камені. Місце, де був вирізьблений рік, пошкоджене.
OXjpE.jpg

dLc0W.jpg

Біля герба — латинські літери, що означали: «Єфросинія Станіславіцька, княгиня Чарторийська, воєводина брацлавська (друга дружина Михайла Чарторийського».
dUSRK.jpg

Склепіння всередині башти:
LkoOW.jpg

Портал між замковими приміщеннями:
gBKyN.jpg

Бійниці:
E3m8A.jpg

hLenv.jpg

Ренесансні оформлення вікон:
uKAPD.jpg

HwbKF.jpg

Залишки північної стіни:
OT3ul.jpg

Залишки замкових мурів:
UrThA.jpg

iOLQk.jpg

Залишки замкових укріплень на чомусь приватному подвір'ї:
HuR4e.jpg

Костел домініканців був збудований у 1661 році у стилі неоренесанс. З північного заходу до нього примикає вежа, в якій влаштовані гвинтові сходи, що ведуть на хори. Головний фасад вінчає трикутний фронтон, прикрашений нішами, фланкований акротервями і обелісками, а вхід виділений кам'яним ренесансним різьбленим порталом з гербом. Костел сполучався підземним ходом із замком.
vEeYG.jpg

cOYiI.jpg

Неф перекритий системою нервюрних хрестових склепінь, грановані гілки - зімкнутими нервюрними склепіннями, що сходяться в центрі. На стінах пам'ятника збереглися залишки клейового живопису з переважанням геральдичних мотивів.
yUEwL.jpg

6Gdm4.jpg

Портал костелу:
VsuJQ.jpg

I01YM.jpg

Церква поруч з замком:
HQJdP.jpg

В центрі містечка:
rakRt.jpg
LinkReply

Comments:
[User Picture]From: costarostov
2014-08-01 04:50 am (UTC)
красотень
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2014-08-01 09:58 am (UTC)
дякую!
(Reply) (Parent) (Thread)