?

Log in

No account? Create an account
Великі Сорочинці - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Великі Сорочинці [Aug. 25th, 2014|10:02 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , ]

Напередодні Дня Незалежності вперше в житті побували на Сорочинському ярмарку. Взагалі-то я не великий фанат усіляких подібних фестивалів, але раз в житті побувати хотілося. Якщо відверто, то у Великих Сорочинцях мене більше цікавила Спасо-Преображенська церква - один із найкращих зразків церковної архітектури Лівобережної України стилю українського бароко початку XVIII століття, заради якої, в більшості, я і захотів заїхати сюди. Але й ярмарок з усіма його українсько-козацько-гоголівськими атрибутами також не залишив нас байдужими.

Цьогорічний ярмарок декілька відрізнявся від попередніх. По-перше - війна, по друге - неймовірний спалах української свідомості у громадян. І перше, і друге було на кожному кроці: багато військових зі зброєю, збір коштів на допомогу українському війську, гасла "Слава Україні" - Героям слава!"
Людей не так багато, але трохи є. Війна, як ні як...
Атмосферу доповнюють традиційні хатки під солом'яною стріхою:


а також хатки гоголівських героїв:
Дерев'яна дзвіниця:


Відтворений вітряк:
Але ж повернемося до головної архітектурної цікавинки Великих Сорочинців - Спасо-Преображенської церкви.


Спорудження храму розпочалося 1723 і було викликане бажанням гетьмана Данила Апостола облаштувати свою Сорочинську резиденцію, яка виконувала роль неофіційної столиці гетьманської України. За деякими свідченнями будував храм відомий архітектор Степан Ковнір. Каменярі були з Полтави і Опішні. Допоміжні роботи виконували місцеві козаки. 1734 року будівельні роботи завершилися. У церемонії освячення брав участь фундатор — гетьман Лівобережної України Данило Апостол з 10-ти тисячним почтом козаків.


Церква відома як усипальня родини Апостолів. 5 лютого 1734 київським митрополитом Рафаїлом (Заборовським) у склепі було поховано Гетьмана Данила Апостола. Там же знаходились прах гетьманової дружини Уляни, його сина — Миргородського полковника Павла Апостола, дочок, фельдмаршала П. Лассі.


Церква збудована у стилі українського бароко церква спочатку була дев'ятидільною, хрещатою у плані спорудою. Первісно церква мала дев'ять бань. Після пожежі 1800, коли церкву вразила блискавка, чотири менші бані були зняті і нині церква має лише п'ять бань. Центральна дільниця храму увінчана багатозаломною банею на 12-гранному світловому барабані.


22 березня (3 квітня) 1809 у Спасо-Преображенській церкві був охрещений Микола Гоголь. Хрещеним батьком був полковник М. М. Трохимовський, син лікаря М.Трохимовського, що приймав пологи у матері Гоголя.


Церква відзначається багатством декоративного оформлення фасадів у стилі українського бароко.
В інтер'єрі панує унікальний дерев'яний 5-ярусний різьблений іконостас, утворений трьома іконостасами. На жаль, фотографувати в храмі суворо заборонено.


Фото - Ok.Lviv (panoramio)


Фото з Вікіпекдії

Пам'ятник гетьману Данилу Апостолу поруч з церквою:


Цікавий будинок біля церкви:


Справжній вітряк на околиці Великих Сорочинців:

LinkReply

Comments:
[User Picture]From: t_ramisy
2014-08-26 06:09 pm (UTC)
о, и там я была. узнаю места :)
жаль, когда мы там были, церковь была закрыта - иконостаса не увидели. а эти резные иконостасы совершенно великолепны.
Впервые такой увидела в Полтаве в монастыре - оторваться не могла!!

*зато мы там были в музее Гоголя, вот :)
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2014-08-26 07:06 pm (UTC)
Іконостас бачив, просив дозволити сфотографувати, але категорично відмовити. На жаль, поки в Україні панує путінський Посковський Матріархіт, ми будемо позбавлені можливості у повній мірі насолоджуватися своїми національними шедеврами...
(Reply) (Parent) (Thread)