Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

ТОП-60 улюблених європейських куточків

Щорічно наприкінці року я оновлюю рейтинги найгарніших місць Європи, в яких довелося побувати. Роблю це для підказки своїм читачам, які плануватимуть подорожі Європою. Це - стимул для того, щоб не вестися на пропозиції турфірм відвідувати столиці та купляти тури розкрученими європейськими містами. Найцікавіше в Європі знаходиться зовсім не в столицях. Найцікавіше - в маленьких містечках, куди туристів не возять. Більше того, в більшості місць, які я сьогодні покажу, я туристів майже не бачив.
Я свідомо не включаю в свій чарт міста і містечка України. Ні, не тому, що вони гірші. Навпаки, вони б зайняли, напевно третину сходинок. Сюди б однозначно потрапили Чернівці, Львів, Чортків, Бережани, Кам'янець, Луцьк. Просто Україна для мене – це інший світ, з яким я не хочу нічого порівнювати.

Отже, з близько півтисячі відвіданих місць, я вибрав всього 60 куточків, які наполегливо рекомендую відвідати, якщо буде така можливість. Почнемо з кінця і закінчимо першим


60. ЛЮБЛІН (Польща).
Люблін з усіх міст східної і центральної Польщі сподобався найбільше. Набагато більше, ніж Краків, який не залишив жодних вражень. І це все незважаючи на обшарпаність Любліна. Може саме своєю неохійністю він і нагадав мені західноукаїнські галицькі міста.59. КАУНАС (Литва).
Литовський Каунас, в якому я в минулому році побував вперше, витіснив зі списку раніше побачений мною двічі Вільнюс. Міжвоєнна столиця Литви дуже фотогенічна з протилежного берегу Няріса. Елегантна ратуша і нещодавно відновлений замок дають фори Каунасу перед сьогоднішньою столицею.58. ФЕЛЬДКІРХ (Австрія).
Найзахідніше місто Австрії, розташоване у федеральній землі Форарльберг на річці Ілль, притоці Рейну. Звідси всього 3 кілометри до кордону з Ліхтенштейном. І якщо ви їдете до Ліхтенштейну з боку Німеччини чи Австрії, то ви обовязково будете робити пересандку в Фельдкірху: прямого транспорту з інших міст Австрії чи Німеччини до князівства немає, так само, як відсутній і транзитний транспорт через сам Ліхтенштейн. Якщо ви вде їдете в цю маленьку європейську країну, то обовязково виділіть пару годин для того, щоб подивитися Фельдкірх. Можливо, вам тут сподобається навіть більше, ніж в Ліхтенштейні.57. ЛІЛЛЬ (Франція).
Лілль, столиця департаменту Нор – Па-де-Кале, був першим у моєму житті французьким містом. Хоча «французьким» його можна назвати умовно: більшість населення міста складають негри і араби. Але вражень від нічного місто вони не зіпсували.56. БРІЄНЦ (Швейцарія).
Брієнц попав у ТОП-50 завдяки тому, що це єдине побачене мною місто, яке повністю складається з дерев'яних будиночків.55. СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ (Сербія).
Сербія архітектурою майже зовсім не вразила. Белград – ніякий, Нові Сад – симпатичне, але звичайне місто. Зовсім інша справа – маленькі Сремски Карловци – типове яскраве європейське містечко, яке дуже нагадало мені Чехію.54. ВАДУЦ і БАЛЬЦЕРС (Ліхтенштейн).
Зізнаюсь, ціллю відвідання Ліхтенштейну для мене не було подивитися якійсь архітектурні та природні пам’ятки, як у випадку із Швейцарією. Швидше за все, головна мета – це втілити в життя дитячу мрію відвідати одну з найменших країн світу. Десь років з 7 ця держава-привід не давала мені спокою: чому вона така маленька? Пам’ятаю, років в 9 я намалював докладну карту Ліхтенштейну з кожним будиночком на величезному аркуші паперу. Звичайно не так, як воно є в реалі, а за допомогою свого уявлення. Але самі контури держави і назви міст, залізниця і дороги були реальними. З тих пір я знав напам’ять назви всіх населених пунктів князівства. Хто б міг подумати, що від мрії до реальності мине майже 30 років…53. ШВІЦ (Швейцарія)
Швіц – одне з тих альпійських містечок, згадка про які спонукає усвідомлювати, яка ж все ж таки Швейцарія гарна і неповторна та наводить на думку обов’язково повернутися сюди ще. Місто розташоване в однойменному кантоні між озером Лауерц і Фірвальдштедським озером приблизно в 45 км до сходу від Люцерна і 70 км до півдня від Цюріха. В декількох кілометрах – оспіваний митцями Бруннен з поштівковими видами на Альпи на фоні озера. Швіц стоїть трохи в стороні від альпійських озер, але високі Альпи примикають до міста в безпосередній близькості.52. МЮНХЕН (Німеччина, Баварія)
Я не дуже люблю великі столичні міста, а Мюнхен таким є. Місто приваблює, передусім, площею Марієнплятц з двома шикарними ратушами.51. ПАРИЖ (Франція).
В Парижі дуже гарна ратуша, нереально готична беффруа, вражаючий Нотр-Дам і ще багато чого. Але в цілому воно не складає цілісної картини, принаймні для мене. На жаль, Париж я не зрозумів. Тому він отримав відносно низьку позицію.50. ГЬОРЛІЦ (Німеччина, Саксонія).
Він був першим побаченим мною німецьким містом. Мої перші враження від Гьорліца і Саксонії були по-дитячі яскравими і я роздивлявся місцеву архітектуру з відкритим ротом.

pefgd.jpg

49. ПАДУЯ (Італія).
Зовсім не схожа на Венецію Падуя вразила величним костелом св. Антонія, гарними палацами та галереями будинків.48. ФЮССЕН (Німеччина, Баварія).
Баварське місто Фюссен туристи використовують у якості пункту пересадки з поїзду на місцевий автобус, коли відвідують знамениті замки Баварії. Саме в декількох кілометрах від Фюссена король Людвіг II Баварський побудував свої знамениті замки – Гоеншвангау та Нойшванштайн. Зазвичай, туристи (80 відсоток з яких – це китайці та інші представники монголоїдної раси) вечеряють тут і п’ють пиво після виснажливого дня. В основному, вони обмежуються прогулянкою центральної пішохідною вулицею. Ми хоч і були виснажені Хоеншвангау та Нойшванштайн, але такі витратили три години на прогулянку цим небанальним баварським містечком.47. ВІДЕНЬ (Австрія).
Відень – то була моя давня мрія. Найбільше мене вабила до нього сецесія. Але величні імперські палаци їй не поступаються.46. ОЛОМОУЦ (Чехія).
З небагатьох побачених чеських мість мені найбільш сподобався Оломоуц. Тут - один з найвражаючих готичних храмів Європи, гарна ратуша, шедевральна колона св. Трійці і багато різнокольорових середньовічних кам'яниць.45. ЛАНДСБЕРГ-АМ-ЛЕХ (Німеччина, Баварія).

Одне з найгарніших міст Баварії Ландсберг-ам-Лех розташований всього в 40 хвилинах їзди від Мюнхена на регіональному поїзді. Як і Фюссен, Ландсберг розташований на річці Лех, що впадає до Дунаю. У Ландсберзі хоч і видно Альп, проте Баварія тут відчувається набагато сильніше, ніж у Фюссені, а тим більш, ніж у Мюнхені. І це все - завдяки тому, що місто не зазнало бомбардувань, тут практично все збереглося у первозданному вигляді - уціліли усі 3 ряди кріпосних стін з численними вежами, середньовічна забудова, представлена сотнями колоритних баварських кам’яниць.44. ТРАКАЙ (Литва).
Колишня столиця Великого князівства Литовського переплюнула і Каунас, і Вільнюс. І не лише своїми двома замками, але й провінційною дерев’яною архітектурою.43. ГМУНДЕН (Австрія).
Гмунден у Верхній Австрії - це, передусім справжнє альпійське озеро Траунзе та романтичний замок Орт.
P7288910
P7288892P7288868
P7288909P7288872

42. ЛЮВЕН (Бельгія).
Місто потрапило до рейтингу завдяки Лювенській ратуші, яка, безумовно, найрозкішніша з усіх. Годинами можна роздивлятися її фасад у стилі полум’яніючої готики, багато насичений декором і статуями.
41. УЛЬМ (Німеччина, Баден-Вюртемберг)
Незважаючи на те, що центр міста являє собою архітектурний хаос, найвищий готичний собор у світі, по-швейцарськи розписана ратуша і фахверкове старе місто компенсують перші хаотичні враження від міста.
40. РИГА (Латвія).
Латвійська столиця, в якій я зустрічав минулорічне Різдво, виявилася щось середнім між Вільнюсом і Таллінном. Те, що Рига опинилася вище за Відень і Париж – не випадково. Крім багато чисельних середньовічних храмів та замку в Ризі збереглося багато оригінальних кам’яниць, яких крім Риги більш ніде немає.39. АМБУАЗ (Франція).
Розпочинає третю десятку Амбуаз – колишня королівська столиця Франції, де збереглося відразу два замки – королівський замок Амбуаз та замок Кло-Люсе, де жив і творив Леонардо да Вінчі. В місті також є беффруа і багато оригінальних середньовічних будинків.

bQp1z.jpg


38. СІНАЯ (Румунія).
Маленьке містечко в Трансільванських Карпатах з двома казковими замкамим, яскравим монастирем та неповторними карпатськими краєвидами.
01
02


37. ЗІГМАРІНГЕН (Німеччина, Баден-Вюртемберг)
Місто Зігмарінген з неповторним замком роду Гонецоллерів-Зігмарінгенів став the must всієї поїздки Баденом.
36. АЛЬКМАР (Нідерланди).
Незважаючи на шалену зливу та пізню осінь посеред липня, маловідоме голандське містечко залишило найяскравіші враження від Нідерландів.
P3147419
P3147385P3147431
P3147416P3147399

35. ВРОЦЛАВ (Польща).
Для мене, який то того майже не бачив Європи, Вроцлав виявився першим справжнім європейським містом. Вроцлавська ратуша, як і раніше, одна з моїх самих улюблених. Тут купа готичних храмів, не похожих один на одного. А місцеві середньовічні кам’яниці – одні з найпривабливіших в Європі.
34. АППЕНЦЕЛЛЬ (Швейцарія).
Аппенцелль – це не типова Швейцарія. Головне місто найменшого швейцарського кантону Аппенцелль-Іннерроден, що розташований на південь від Боденського озера, відомий своїми древніми традиціями. Про місто складають не лише легенди, але й анекдоти, пов’язані передусім з його консерватизмом. Ось вам наочний приклад: жінки в Аппенцеллі отримали право голосування тільки в 1991 році. Коротше, Аппенцелль для Швейцарії – це як Чукотка для Росії. Любителя ж архітектури в місті приваблять яскраво розфарбовані фасади дерев’яних будинків, жодний з яких не повторюється.
P4111830-33. ВЕРНОН (Франція).
З цього неймовірного містечка почалося знайомство з Нормандією. Центр міста на березі Сени весь забудований фахверковими будинками. Збереглося два замки і середньовічних фахверковий млин.
32. МАЙСЕН (Німеччина, Саксонія).
Типове німецьке містечко з величним замком, готичним собором, фахверками і численними середньовічними кам’яницями.
31. КШЬОНЖ (Польща).
Замок, що знаходиться в декількох десятках кілометрів на південь від Польщі біля міста Валбжих, був для мене межею мрій. Опісля року з усіх замків на території сьогоднішньої Польщі його перевершив лише Мальборк.
30. ТЮБІНГЕН (Німеччина, Баден-Вюртемберг).
Місто квітів, Швабська Швейцарія. Розписні будинки і ратуша, різнокольорові фахверки, потужний замок.
29. КУФШТАЙН (Тіроль, Австрія).
Куфштайн - маленьке містечко в Тіролі з потужним замком на кордоні з Баварією. Центральна площі Куфштайну забудована по-баварські яскравими будинками.
P7278595
P7278607P7278584
P7278609P7278615

28. БРЮССЕЛЬ (Бельгія).
Брюссель перевершив подібні на нього Відень і Париж лише завдяки ратуші і без перебільшення найкрасивішій центральній площі європейської столиці. Все інше – уваги не варто.
27. ДРЕЗДЕН (Німеччина, Саксонія).
Дрезден, передусім, сподобався якістю відтворення німцями втраченого під час війни. Троїцький собор – найкращий бароковий собор світу! Інші храми – також поза конкуренцією.
26. ТРОГІР (Хорватія).
Хорватія була моєю першою Європейською країною, не рахуючи республіки колишнього СРСР. А Трогір, відповідно, першим містом. Досі пам'ятаю ті враження, коли я не вірив своїм очам, що все це бачу. Вже потім я зрозумів, що він є дуже схожим на Венецію, тільки стільки каналів в ньому немає. Враження живуть і до сьогодні, опісля 4,5 роки. І хочі після цього я побачив майже сотню міст Європи, проте не так і багато з них для мене стали кращіми за Трогір.
25. НОЙШВАНТАЙН і ХОЕНШВАНГАУ (Баварія, Німеччина).
Два знаменитих замки баварського короля Людвіка ІІ мріють побачити всі! І мені пощастило в минулому році.
24. ЗАЛЬЦБУРГ (Австрія).
Зальцбург - моя давня мрія. Багато років жив тим, що колись буду мати щастя побачити вид з парку Мірабель на барокові верхи зальцбурзьких соборів та фортецю Хоензальцбург.
P7268417
P7268537P7309130
P7309123P7288829

23. ЗАМКИ СЛОВАЧЧИНИ (Словаччина)
Потужніше і монументальніше замків, ніж в Словаччині, я не бачив ніде! Вони - наче зійшли зі сторінок казкових книжок.
22. БУДАПЕШТ (Угорщина).

Ніколи не думав, що Будапешт виявится кращим за Відень чи Брюссель. А виявився набагато кращим! Сюди я потрапив випадково, і всього на 2 години. Але цього було достатньо для розуміння того, що красивіше за Будапешт європейську столицю знайти важко. Дуже хочу приїхати сюди ще, і не на один день.
21. ЛІНДАУ (Німеччина, Баварія).
Першим моїм баварським містом став Ліндау – найвідоміший курорт на Боденському озері. Місто не лише море і гори. Ліндау – це цілий клондайк історичних пам’яток на крихітному шматочку суші. Місто настільки маленьке, що його можна оббігти за півгодини. Вражає, що в Ліндау немає нічого зайвого і нецікавого: все зустрічається по дорозі – або середньовічна башта, або історична кам’яниця, або маяк, або старовинний храм. І все це по-баварські строкато і наворочено.
20. БАД-УРАХ (Німеччина, Баден-Вюртемберг).
Невелике курортне містечко в горах Баден-Вюртемберга, до якого не так просто дістатися - це справжній фахверковий рай. Такої кількості фахверків я ніде в житті не бачив!19. АМСТЕРДАМ (Нідерланди).
До Амстердама я ставився дуже скептично. Але побувавши в цьому році там на свій день народження, переконався, що Амстер - друга за красою європейська столиця після Таллінна.
P3116872
P3137169P3116868
P3116889P3126928

18. САКСОНСЬКА ШВЕЙЦАРІЯ (Німеччина, Саксонія).
Іорданська Петра, турецька Каппадокія, саксонська Швейцарія - природні цікавинки приблизно одного масштабу. Напевно, в Європі є місця і пооригінальніше. Але мені, розбалованому архітектурою, але бачившему не так багато чудес природи, Швейцарія посередині Саксонії показалася чимось неземним.
17. БУРГХАУЗЕН (Баварія, Німеччина).
Бургхаузен - одне з найкрасивіших міст Баварії. За красою може поступитися хіба що Ландсхуту. В Бургхаузені - один з найбільших замків в Європі. В цьому можна переконатися, дивлячись на панорами.
http://ic.pics.livejournal.com/andy_travelua/11986810/430111/430111_900.jpg
P7299079-1
P7298980-12
P7299001P7299038-1
P7299035P7298988


16. ШАМБОР та інші замки Луари (Франція).
Французька долина Луари - місце, де зосереджено декілька сотень замків, велика частина яких - справжні шедеври замково- палацового мистецтва. Мені вдалося подивитися лише 6 з них, але найяскравіших.
15. БАУТЦЕН (Німеччина, Саксонія).
Місто, яке сподобалося найбільше серед усіх міст Саксонії. Повна аналогія з нашим Кам'янцем-Подільським: замок у вигині річки, купа міських оборонних споруд, ратуша. Але масштаби краси і охайності, звичайно, трохи інші.
14. ЛАНДСХУТ (Німеччина, Баварія).
Ландсхут - найгарніше місто Баварії, і це дійсно правда! Бо якщо моя дружина це підтримала, то так воно і є. Середньовічні будинки - на рівні гданських, брюггських і гентських, тільки у Лансхуті їх сотні, і жодний не схожий на інший. Тутешній собор св. Мартині – найвищий цегляний храм Баварії і Європу. А картину середньовічного готичного міста доповнює замок Траусніц, що височіє над Ландсхутом.
13.ІНСБРУК (Тіроль, Австрія).
Інсбрук став безперечним фаворитом цьогорічної австрійської подорожі. Якось блогер horoshiyblog описуючи його, назвав Інсбрук найкрасивішим містом Європи. Відтоді не покидала думка перевірити це. Такі да :) Інсбрук затиснутий у вузькій долині між двома альпійськими хребтами, тому Альпи тут видно з кожного куточка.
P7278713
P7278742P7278705
P7278681P7278693

12. ЛЮЦЕРН (Швейцарія).
Люцерн - це найбільш "швейцарське" місто у Швейцарії. Тут воєдино зібрано все, що є символом цієї країни - високі Альпи, альпійське озеро, розписні будиночки, оборонні башти. Якщо ви у Швейцарії всього один день, то вам варто поїхати саме сюди: "Бачив Люцерн" означає "Бачив Швейцарію". Одне з найкрасивіших міст німецькомовної частини (після Штайн-ам-Райна, звичайно), перлина країни і must see для всіх туристів. Люцерн першим приєднався до Швейцарської конфедерації, а нині відомий у тому числі завдяки легендарному Вільгельму Теллю.
11. НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК КРКА (Хорватія).
Природна цікавина Європи №2 для мене після Альпійських озер. Одне з декількох місць на планеті, куди мені завжди буде хотітися повернутися ще і ще. Поруч з водоспадами - маленьке містечко Скрадін, одне з наймиліших в Хорватії.
10. ШВЕЙЦАРСЬКІ ОЗЕРА (Швейцарія).
До Швейцарії треба їхати, щоб милуватися Альпами і альпійськими озерами. На набережній міста Бруннен можна годинами насолоджуватися романтичними гірськими ландшафтами. В яким би бік озера не подивитися – вони скрізь заворожують.
9. МАЛЬБОРК (Польща).
Замок великих магістрів Тевтонського ордену - найкрасивіший замок Європи, еталон готичного замку, найбільший середньовічний цегляний замок у світі. Ще багато епітетів можна підібрати, можна безкінечно роздивлятися фотографії в інтернеті, читати путівники і чисельні статті про Мальборк. Але поки поки ви самі сюди не приїдете і не побачите все на власні очі, ви не зрозумієте цієї величі.
8. ГЕНТ (Бельгія).
Місто-конкурент легендарного Брюгге. Власне, Гент не гірший за Брюгге, а може, навіть, і кращий. Принаймні, він виглядає більш природнє і автентичніше. Так що восьме місце хіт-параду - це дуже умовно.7. ВЕНЕЦІЯ (Італія).
Найнеповторшіне місто Європи зайняло достойне 7 місце. Можна б було підняти її вище, але я все ж таки більше люблю центрально- і північноєропейські міста і країни. Але Венеція справді достойна першого міста. Якби я був незаангажований північною готикою, то саме так би і було.
6. ТАЛЛІНН (Естонія).
Таллінн - єдина європейська столиця, де присутній дух середньовіччя. Тому він отримає перші місце серед столиць і шосте - серед міст Європи. Дуже хотілося б опинитися тут не лише дощовою зимою, але й влітку.

5. БРЮГГЕ (Бельгія).
Брюгге - північний аналог Венеції. Тільки каналів тут значно менше, а італійські палаццо замінені прянічними середньовічними кам'яницями. Замість готики південної - тут готика північна.
4. СІГІШОАРА (Трансільванія, Румунія).

Сігішоара для мене стала відкриттям року 2014 року і, безумовно, найкращим місцем, яке я відвідав в цьому році. Тут середньовічний дух зберігся найкраще серед усіх європейських міст. Середньовіччя в Сігішоарі, як і в Трансільванії – справжнє, яскраве і не намальоване. Місто відоме, передусім, як батьківщина Влада Цепеша – графа Дракули. В часів його народження в Сігішоарі майже нічого не змінилося.
3.ШТАЙН-АМ-РАЙН (Швейцарія).

Моє відкриття 2013 року, куди потрапив за наводкою haidamac. Коли я дізнався, що в мене має відбутися поїздка до Швейцарії, то відразу я вирішив, що в першу чергу поїду саме в Штайн-на Рейні. Я не помилився: Штайн-ам-Райн виявився не лише найкрасивішим швейцарським містом, але й посунув назад мої улюблені Брюгге, Гент і Таллінн.
2. РУАН (Франція).
Руан міг би зайняти перше місце, якби не церква Сан-Маклу в риштуваннях. Саме із-за невчасного ремонту головного шедевру полум'яніючої готики і я образився на місто. Але втрату компенсували інші полум'яніючі шедеври і море нормандського фахверку.

kc1wt.jpg


1. ГДАНСЬК (Польща).
Думав, що мені вдасться побачити ще щось грандіозніше за Гданськ. Але не вдалося. Гданськ - найкращий, і крапка!
http://s7.uploads.ru/6Ifch.jpg
ВІТАЮ УСІХ З ПРИЙДЕШНІМ РІЗДВОМ! БАЖАЮ МІЦНОГО ЗДОРОВ'Я ВАМ І ВАШИМ РОДИНАМ. БАЖАЮ ДУХОВНОГО БАГАТСТВА! БАЖАЮ, ЩОБ У ЦЬОМУ РОЦІ ВИ ПОБАЧИЛИ СВОЇМИ ОЧИМА МІСЦЯ, ПРО ЯКІ МРІЯЛИ БАГАТО РОКІВ!


Дивіться також:
Моя колекція замків і фортець
Колекція ратуш і беффруа
Найяскравіші моменти 2014 року
Tags: Італія, Австрія, Бельгія, Естонія, Латвія, Литва, Люксембург, Ліхтенштейн, Нідерланди, Німеччина, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Угорщина, Хорватія, Швейцарія
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 14 comments