Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Пилипець

Пилипець - одне з найбільших сіл у Міжгірському районі Закарпаття. Відомий, передусім, серед любителів зимового відпочинку, гірськолижників та сноубордистів. Нас в Пилипці привабило виключно церква Різдва Пресвятої Богородиці - дерев'яний храм закарпатської школи народної архітектури, зведена у 1762 році. Про неї сьогодні і розповім.


Розкішну барокову церкву Різдва Пресвятої Богородиці збудували із смерекових брусів з 1759 до 1762 року. Певна перебудова могла 40 відбутись у 1841 році (табличка з цією датою прибита на північній стіні нави), ремонти проводились у 1941 та 1961 роках. У 1979 році церкву перекрили новою дранкою.


Церква зведена з двох зрубів, є тридільною з рівноширокими зрубами нави і бабинця, накритими одним високим двосхилим дахом, і меншим східним зрубом, перекритим нижчим двосхилим дахом. Побудована з ялинових брусів, кутові з'єднання виконані "в ластівчин хвіст" без випуску.


Пам'ятка з усіх боків оточена піддашшям, що спирається на фігурні випуски вінців типу "качур". До західної стіни бабинця примикає відкритий ганок на різьблених стовпчиках.


Над ганком вище піддашшя західний зруб оточений ажурною аркадою, над якою піднімається невисока квадратна в плані каркасна вежа з барочним багатоярусним завершенням. Стіни вежі в нижній частині покриті гонтом, у верхній, з декоративним циферблатом, ошальовані вертикально дошками.


Піддашшя, дахи і стіни над піддашшям також покриті гонтом. Завершення вежі покрите лемешем, забарвленим в червоний колір.


Поруч стоїть монументальна дерев'яна дзвіниця, збудована, можливо, у 1758 році. Нижній зрубний ярус вкриває опасання, верхній ярус обшито дошками і завершено восьмисхилим наметом.


Більш нова православна церква поруч:


Панорама села:
Tags: Закарпаття, Карпати, Пилипець, деревянная архитектура
Subscribe

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Штерцинг (Віпітено)

  Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено (німецькомовна назва - Штерцинг), що розкинулося на кордоні двох держав.…

 • Шаргород

  Як правило, я дуже рідко повертаюсь в міста, які я відвідував з причини того, що є ще багато місць, які хочеться подивитися, бо скільки того життя...…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments