Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Верхівка

Садиба у Верхівці - одна з найкраще збережених на Вінниччині і дасть фору багатьом палацам долини Луари. На відміну від сусідньої Ободівки палац Собанських у Верхівці добре зберігся завдяки розташуванню в ньому сільськогосподарського технікуму, який дбає не лише про палац, а й про всю територію колишньої резиденції. Крім шикарного палацу, що має декілька різних фасадів, в садиба має в'їзну браму, яка заслуговує на звання маленького романтичного замку.
PC180534.JPG
Про період заснування Верхівки пишуть різне: XV ст., XVІ ст., 1600 рік. Відомо, що за часів хмельниччини воно було укріплене кріпосними спорудами. У XVII столітті містечком володіли Потоцькі. Передбачаючи занепад Верхівки, хитрий Потоцький продав її Собанським. І був правий: у 1870-х роках залізниця пройшла на відділі від Верхівки, та її вплив, як торгово-ремісничого містечка, різко впав. На початку XX ст. практично все не­численні торгові заклади у містечку - три мануфак­турні, бакалійна і аптечна крамниці, - належали євреям. На початку XX століття в містечку були три синагоги, чисельність єврейського населення складала 1094 людини (32% населення).


PC180531.JPG

В середині ХІХ століття Верхівкою володіли Собанські, як мали свою головну резиденцію в сусідній Ободівці. Верхівка належала Станіславу Собанському - сину власника Ободівки Ієронима Собанського. Збагатившись на викупі селян внаслідок реформ 1861 року та на торгівлі вовною, Собанський починає облаштовувати свою садибу в Верхівці. Спочатку це був невеликий будинок. Пізніше було закладено парк.
PC180526.JPG

У 1886 році Станіслав помирає і Верхівка дістається його двом синам - Генрику і Вітольду. Маючи різницю у віці в один рік, брати ніколи не були одружені. До сексуальних меншин вони не належали, все було значно заплутаніше. Місцеві чоловіки водили на ніч до Генрика і Вітольда своїх дружин, щоб отримати для себе якусь матеріальну чи не матеріальну вигоду. Всім було добре, бо ніхто не був ображений. Але закінчили обидва брата погано: у 1919 році під час буремних подій вони втекли до Волочиська, але були там розстріляні разом власником волочиського маєтку Ледоховським.
PC180543.JPG

Палац збудовано в стилі необароко за проектом архітектора Косаревського. Він дійсно один з найкрасивіших на Вінниччині, має різні неповторні фасади. Палац поділений на 2 внутрішній об'єми і має 4 входи - по 2 на брата.
PC180537.JPG

PC180533.JPG

PC180545.JPG

Деталі фасадів:
PC180536.JPG

PC180535.JPG

PC180544.JPG

Одночасно з палацом було закладено красивий парк площею 30 гектар. Парк створювався за проектом майстра Кроненберга. Дерева привозились у дорослому віці з різних місцевостей України і Західної Європи.
PC180541.JPG

Паркова альтанка:
PC180538.JPG

На території парку збереглося дві стайні і декілька інших господарських споруд.
PC180542.JPG

PC180539.JPG

Один з будинків для челяді:
PC180540.JPG

Але чи не найцікавіша деталь ансамблю - це в’їздна брама з високими кам’яним муром:
PC180527.JPG

PC180529.JPG

PC180528.JPG

Річка біля палацової брами:


У 1884 році у Верхівці була побудована кам'яна п'ятикупольна церква з дзвіницею. Будівництво велося на пожертвування місцевих парафіян і допомогу від казни. Освячена була в ім'я Св. Апостола Іоанна Богослова.
PC180524.JPG

Цікава будівля в центрі села:
PC180525.JPG
Tags: Брацлавщина, Верхівка, Вінниччина, Поділля, палаци
Subscribe

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Селла і Сассолунго

  Перевал Селла ( Passo Sella, Sellajoch) - високогірний перевал в Доломітових Альпах на висоті 2240 м над рівнем моря. Він розташований на стику…

 • Гора Мармолада

  Мармолада - найвища вершина Доломітових Альп (3343 м). Це частина гряди, що простягається із заходу на схід. На заході гора розривається крутими…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments