?

Log in

No account? Create an account
Чортків: костел св. Станіслава - Andy_Travel-UA — LiveJournal [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Чортків: костел св. Станіслава [Jul. 28th, 2015|10:32 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , ]

DSC01243.jpg
Домініканський костел в Чорткові - мій найулюбленіший римо-католицький храм на території Україні. Він, безумовно, є одним з найвеличніших костелів України, в який я закохався з першого погляду, побачивши його фото в старій книжці про замки і фортеці України. Костел Матері Божої, святого Розарія і святого Станіслава (саме таку повну назву має храм) вперше зведено у 1610 року для кляштора (монастиря) домініканців. Костел і сьогодні виглядає як оборонний, а в давні часи ще й був оточений високими оборонними мурами з баштами, залишки яких і досі збереглися з тильного боку храму. То ж під час численних нападів татар за храмовими мурами переховувалося місцеве населення.




Перші особи Польщі неодноразово відвідували кляштор. У 1663 році Чортків відвідав, взявши участь у Літургії в костелі, король Ян Казимир, що прямував походом на Смоленськ. А у 1683 році в монастирському костелі побував наступний польський король – Ян ІІІ Собєський.
IMG_7510.jpg

Наприкінці XIX століття костел вже не вміщував усіх парафіян, кількість яких постійно зростала. Виникла потреба у новому, більш просторому храмі. Старий костел з частиною мурів частково розібрали, а на його місці стараннями Яна Саса-Зубжинського, польського архітектора, професора Краківського університету, на початку ХХ століття постав новий величний храм у стилі надвіслянської готики, який прикрашали скульптури святих, виготовлених майстрами Чеславом Стовпом та Діаманом Станкевичем.




Перебудова тривала довгих десять років і закінчилася майже перед початком Першої світової війни. Та радість місцевих католиків була недовгою: у 1914 році російські війська зняли та вивезли дзвони. Залишився лише один, найбільший, який окупанти не змогли зняти. Але і його через 3 роки вивезли німці, розбивши на частини і знявши. За два роки дзвони повернулися на своє місце. Совіти виявилися більш жорстокішими: у 1941 році перед наступом німців костел і монастир підпалили, а майже всіх отців і монахів-домініканців замордували на околиці Чорткова.
Костел1.jpg

До 1946 року костел ще певний час належав римо-католикам. У 1947 році його передали православним, а у 1959 році перетворили на склад міськторгу. Наприкінці 80-х років храм все ж таки повернули домініканцям.
DSC01248.jpg

001.jpg

Якщо пощастить побувати у костелі під час недільної служби, то неодмінно велике враження на вас складе не лише інтер’єр храму з Чортківською чудотворною іконою Божої Матері, а й незабутнє звучання органу.
DSC01249.jpg

Деталі храму:
IMG_7444.jpg

IMG_1067.jpg

IMG_0509.jpg

DSC01247.jpg

Так костел виглядає з гори Вигнанка:
Панорама з вигнанки.JPG





А так - з пагорба на південній околиці міста біля автостанції:
IMG_7417.jpg

Інші розповіді про Чортків:
Замок Гольських

LinkReply

Comments:
[User Picture]From: alexshvab
2015-07-28 09:48 am (UTC)
всередині скромненько. ІМХО
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2015-07-29 05:08 pm (UTC)
Так, занадто. Майже як в протестантському храмі
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: zamki_kreposti
2015-07-28 03:05 pm (UTC)
Мне кажется, что старый костёл перед постройкой нового был полностью разобран.

> а в давні часи ще й був оточений високими оборонними мурами з баштами, залишки яких і досі збереглися з тильного боку храму

А есть фото этого уцелевшего фрагмента стены?

(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2015-07-29 05:10 pm (UTC)
Так, виглядає що так. До того то був зовсім інший храм.
Та стіна, очевидно, з того боку, який недоступний.
(Reply) (Parent) (Thread)