Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Чортків: дві ратуші і площа Ринок

У найгарнішому місті Тернопільщини мусить бути найгарніша ратуша. У випадку з Чортковим так і є. Ба більше - у Чорткові - дві ратуші. Перша з них, стара ратуша, є унікальною для України завдяки дерев'яній фахверковій вежі.
IMG_1013.jpg
Ідея створити на початку ХХ століття подібний шедевр не була випадковою. На той час бургомістром Чорткова був Людвік Носс, який до того навчався фармакології у Швейцарії та Данії. Напевно, перебуваючи в цих країнах, Людвіку Носсу так сподобався стиль західноєвропейських міських будиночків із шпилястими верхами та дерев’яними балками, що він вирішив саме в цьому стилі спорудити міську ратушу із чотирикутною годинниковою вежею в Чорткові.
Будівництво ратуші з торговими рядами велося з 1905 по 1908 рік. Її головна окраса - фахверкова вежа з швейцарським годинником з чотирма циферблатами. Шпиль ратушної веж прикрашає флюгер у вигляді півня.


IMG_7429.jpg

Не меншу цінність має і годинник ратуші, який під протекцією бургомістра Носса був виготовлений в Берні, столиці Швейцарії. Його створив відомий інженер Френкаль Готтеншафтен.
IMG_7443.jpg

Цікава деталь ратуші - суцільний дерев'яний балкон торгових радів навколо, який спирається на тонкі т-подібні стовпи, які утворюють відкриту галерею:


Стару чортківську ратушу полюбляють і кінематографісти. Тут знімали кінострічки Вершники», «Діти підземелля», «Квартет Гварнері», «Вишневі ночі».


002.jpgДо ратуші з півдня приникають торгові ряди у вигляді двоповерхової споруди з колонадою. Вони і сьогодні використовуються за призначенням.


IMG_1023.jpg

IMG_7425.jpg

IMG_1022.jpg

Дерев'яний будинок бургомістра Людвіка Носса напроти ратуші:


Ратушу і торгові ряди оточує площа Ринок.
001.jpgПлоща Ринок в Чорткові не типова для Західної України. Тут - не площі у повному розумінні цього слова, а ряд вузьких вулиць в середині кварталу. Так званий "серединний квартал" площі Ринок - випадок унікальний для України. Щось подібне було в Кам'янці (там від серединного кварталу збереглася одна будівля). На чортківському ж Ринку серединний квартал зберігся майже повністю.
IMG_7439.jpg

Кам'яниці серединного кварталу Ринку:
IMG_7441.jpg

IMG_7438.jpg

IMG_7437.jpg

В Чорткові є ще одна ратуша, побудована у 1926 – 30 роках у стилі конструктивізму. Будівництвом нової ратуші керував польський інженер з Перемишля Юзеф Кунцевський і місцевий житель Андрій Дражньовський.
DSC01255.jpg

Нова ратуша квадратна в плані, триповерхова. До головного фасаду зліва прибудована ратушна вежа, яка завершена великою банею з маківкою. Вежу прикрашають годинники.
IMG_7452.jpg

IMG_1029.jpg

IMG_0500.jpg
Tags: Поділля, Тернопілля, Чортків, ратуші, фахверки
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments