Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Янів (Івано-Франкове)

Біля траси Львів-Краковець у Яворівському районі Львівщини на березі великого мальовничого ставу розташоване історичне містечко Янів, перейменоване совєцькою владою на Івано-Франкове. В Янові є цікавий старий костел та трохи історичної австрійської забудови. Поруч з містечком на березі ставу розташоване вальєрне господарство, де можна подивитися на багато видів птахів.

Вперше поселення на території сучасного Янова згадується в документах у 1370 році, коли тут знаходилося село Деревач, згодом перейменоване на Залісся. У 1407 році згадується Янівський став: король Владислав ІІ Ягайло надав Ваську Мошенцю право на вилов риби , за що Васько мав своїм коштом влаштувати в Заліссі став та запустити туди рибу. Відомо також, що 1428 року той самий Мошенець заснував у Заліссі костел.
Сам Янів був заснований у 1611 році писарем землі львівської, маршалком посольського двору Яном Свошовським на землях, подарованих йому польським королем Сігізмундом III. Жителі містечка спеціалізувалися на обслуговуванні купців, які подорожували торговими шляхами з Варшави до Кам'янця-Подільського та з Московії до Сілезії. У 1611 році Янів отримав магдебурзьке право, що узаконило його становище як міста.


Костел Святої Трійці у Янові був фундований 1614 року Яном Свошовським та його другою дружиною Ельжбетою Жечицькою для ордену домініканів. Кам'яний храм був побудований в кінці XVII ст., у 1702 році він був відреставрований, у 1724 році прибудовано притвор.


Костел цегляний, однонавний, складається з прямокутних в плані нави і вужчого хору, увінчаного ажурною сигнатурою на трьохскатному даху. До головного фасаду примикає шестигранний притвор. Стіни по периметру розчленовані пілястрами і увінчані розвиненими карнизами. В архітектурі пам'ятника виразно проявляються основні риси бароко: скромним по пластичному рішенню бічним фасадам протиставлений головний, насичений багатим архітектурним декором (подвійні пілястри раскрепованного карниза, фронтон ускладненої форми з волютами і вінчаючими вазами). Пам'ятник належить до типових творів барочної архітектури львівської школи архітектури.


На одній осі з головним фасадом костьолу знаходиться кам'яна дзвіниця з трьома арочними отворами. У костелі Святої Трійці спочиває Констанція Понятовська з Чарториських (1695-1759), мати останнього короля Польщі, Станіслава Августа Понятовського.


У 1831 році побудовано церкву Вознесіння Господнього:


Православна церква св. князя Володимира (2007 рік):


Стара австрійська забудова в на площі Ринок центрі Янова:
Щось дуже схоже на нову ратушу :)


Будівля художнього училища:


Панорама Янова з протилежного боку ставу:


Янівський став:


На північ від Янова починається Національний парк "Розточчя":
При в'їзді до Янова з боку Львова (поворот праворуч перед станом) на березі ставу є Музей природи, де у вольєрах можна подивитися на птахів:
З погодою в Янові везло не дуже :)
Tags: Львівщина, Янів, костели, музеї, панорами, церкви
Subscribe

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Селла і Сассолунго

  Перевал Селла ( Passo Sella, Sellajoch) - високогірний перевал в Доломітових Альпах на висоті 2240 м над рівнем моря. Він розташований на стику…

 • Гора Мармолада

  Мармолада - найвища вершина Доломітових Альп (3343 м). Це частина гряди, що простягається із заходу на схід. На заході гора розривається крутими…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments