Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Стара Прилука

Палац в Старій Прилуці (Липовецький район Вінницької області) - найпривабливіша панська резиденція на Вінниччині. Його часто називають копією Маріїнського палацу у Києві і приписують його авторство знаменитому італійцю Бартоломео Растреллі. Останній, насправді, ніколи не бував на Вінниччині, а цей шикарний необароковий палац спроектував польський архітектор Кароль Маєвський. Найцікавіше в палаці - це навіть не його зовнішній вигляд, а мавританські інтер'єри всередині. Добиратися в Стару Прилуку доволі просто: з Вінниці сюди курсує 5 пар автобусних рейсів на день. Зручно одночасно відвідати і Нову Прилуку, де також зберігся панський маєток і симпатична модернова лікарня.


Прилука (Прилуки) - одне з найстаріших поселень в Україні. Воно перше згадується у 1146 році в Іпатіївському літописі, тоді вона належала князю Володимиру Галицькому. Відомо, що у XVI столітті Прилука належала Збаразьким. Один з них, брацлавський воєвода Януш Збаразький побудував тут укріплений замок, і Прилука завдяки цьому перетворилася на містечко. Наступним власником був син Януша і Ганни Четверинської, краківський каштелян Єжі Збаразький, який переїхав до Пілявців і покинув маєток в Прилуці.


В середині XVIII століття Прилука становиться власністю Боженських. Олександр Боженський збудував в містечку великий палац і заклав парк. Він розводив в Прилуці породистих коней, а його донька графиня Гонората Боженська збудувала тут костел св. Анни та Преображенську церкву. Олександр відрізнявся марнотратством і врешті решт був змушений продати резиденцію Владиславу Здзєховському. У 1870-х роках син Владислава Чеслав Здзєховський перебудовує палац за проектом архітектора Кароля Маєвського.


Його син, також Чеслав, який вів розгульне життя в Києві і перед тим розпродав всі цінності маєтку, продав палац Сергію Мерінгу - сину київського лікаря і підприємця Федора Меринга. Він і став останнім власником резиденції. Сьогодні в палаці квартирується школа-інтернат.


Після пишних барокових фасадів ще в більший шок відчуваєш, коли потрапляєш у середину палацу. Інтер'єр, оформлений в мавританському стилі, нагадує арабських шейхів і турецьких султанів.
Стеля у вестибюлі першого поверху:


Двері:


Оформлення стіни кахлем:


Підлога першого поверху:


Дерев'яна стеля в бібліотеці:
Сходи на другий поверх:


Стеля другого поверху:


Стеля в залі урочистостей:


Елементи фасадів палацу:


Навколо палацу на березі річки Десна розкинувся старий парк.


Преображенська церква, що входить в ансамбль, збудована у 1819 році графинею Гоноратою Боженською.
Ймовірно, колишня католицька капличка, або залишки костелу св. Анни, 1805 р.:


Дитячий майданчик інтернату:

Tags: Брацлавщина, Вінниччина, Поділля, Стара Прилука, костели, палаци, церкви
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments