Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Болехів

Найцікавішим містом історичної Бойківщини є Болехів, що знаходиться на Прикарпатті між Стриєм і Долиною. Більшість пам'яток міста - охайні і відреставровані, завдяки чому Болехів яскраво контрастує з Долиною і Калушем. А цікавинок в місті багато: ратуша, синагога, костел, солеварня, ряд чудових вілл, міські кам'яниці, польський цвинтар. Все дуже зручно і компактно розташовано. Зупинка автобуса розташована в самому центрі міста на колишньому історичному Ринку.


Серце Болехова - колишня площа Ринок, яка сьогодні має назву майдан Івана Франка. На просторій розташовані міська ратуша, синагога, церква і декілька симпатичних кам'яниць.
Ратуша в Болехові - симпатична, мініатюрна, у стилі романтизму, і добре відреставрована. Її спорудили у 1861 році на місці більш старої, яка закладена була ще в XVIII ст. Магдебурзьке право Болехів отримав набагато раніше - у 1603 році.


Над головним входом до ратуші височіє ратушна вежа. На рівні її третього поверху вмонтовано годинник-куранти з чотирма циферблатами. Під ними - герб України. Вежу завершує гостроверхий дах, прикрашений фігурними башточками зі шпилями, завдяки яким вежа і вся ратуша має елегантний вигляд. В 2011 році ратушу відреставрували, на вежі встановили новий годинник роботи львівського майстра А. Бурнаева.


Від колишнього Ринку поруч з ратушею залишилося декілька симпатичних кам'яниць:


На протилежному від ратуші боці колишнього Ринку зберіглася синагога, збудована 1789 році. В совєцькі часи в ній перебував клуб шкіряників, зараз - склад:


Вхід до синагоги:


На південному боці площі Франка (колишнього Ринку) - ансамбль православної церкви святих Жон Мироносиць. Храм вперше був побудований ще в XVII столітті і був дерев'яним. У 1793 та 1868 роках проведено його реставрацію. Новий храм розпочав будувати у 1884 році священик Іван Озаркевич, який приїхав до Болехова. У 1909 році церкву освятив митрополит Андрей Шептицький. У травні 2009 року з нагоди святкування 100-річчя церкві надано статус собору.


Болехів виглядає досить охайно у порівнянні з сусідніми Долиною і Калушем:


Історичну частину міста майже навпіл ділить гірська річка Сукіль. З моста через неї добре видно Карпати:


На протилежному, лівому березі Суколі знаходиться багато пишно декорованих будинків і вілл. Найцікавіший з них - будинок родини Боренштейна у стилі сецесії. Сьогодні тут - приміщення пологового відділення Болехівської центральної міської лікарні.


Віла Боренштайна влітку:


Напроти - ще одна цікава вілла:


Вона ж - влітку:


Ще одна дуже цікава історична будівля:


Будинок народного музею:


Ще один яскравий приклад сецесії:


В бойківському будинку з дерев'яним ганком розташувалася дитяча бібліотека:


Будинки - один кращий за інший:


Болехів тісно пов'язаним з ім'ям Наталії Кобринської - української письменниці і громадської діячки. В центрі міста розташований її музей, перед яким встановлено пам'ятник:


Костел Успіння Діви Марії в Болехові був збудований у 1820-ті роки на місці більш давнього храму, вперше зведеного у 1607 році. Тоді його фундатором був гербовий шляхтич Микола Гедзінський. У 1730-1738 роках, після пожежі, яка знищила костел, було споруджено нову муровану святиню. У 1739 році архієпископ М. Вижицький освятив новий головний вівтар Успіння Пресвятої Діви Марії. У 1785 році, через поганий фундамент костел завалився, богослужіння відправляли у старій дерев’яній каплиці. Новий храм було освячено у 1838 році.
Як і сусідні Долина, Калуш і Дрогобич, Болехів був центром солеваріння. На південно-західній околиці міста є залишки солеварні. Ще декілька років тому можна було побачити її головний корпус з характерною вежечкою з годинником. Сьогодні все зруйновано вщент:


Від комплексу вцілів лише еклектичний будинок контори:
Неподалік від костелу лежить старий польський цвинтар з старовинними надгробками:
Гробівець родини Гошовських:


Цвинтарна капличка:


Поховання воїнів УГА, що загинули в Першу світову:
Tags: Бойківщина, Болехів, Прикарпаття, костели, ратуші, синагоги, цвинтарі, церкви
Subscribe

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Санта Маддалена

  Кожний, хто потрапляє в Доломітові Альпи, в першу чергу намагається потрапити до села Санта Маддалена (Santa Maddalena - італ., St. Magdalena -…

 • Штерцинг (Віпітено)

  Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено (німецькомовна назва - Штерцинг), що розкинулося на кордоні двох держав.…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment