Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Вороновиця

Дуже довго я відкладав візит в це чарівне містечко, що лежить між Вінницею і Немировим. Навіть не знаю чому, хоча багато раз проїжджав тут. І ось нарешті цього літа, мандруючи Брацлавщиною, завітав до Вороновиці. І не розчарувався. Палацовий комплекс Грохольських - приголомшливий, а його інтер'єри - вище за всілякі сподівання. Крім палацу, в якому зараз розташований музей історії авіації, Вороновиця має два костели і гарну подільську дерев'яну церква. Добиратися сюди дуже просто: маршруток і автобусів у немирівському напрямку через Вороновицю йде досить багато.


Перша згадка про Вороновицю зустрічається у 1391 році. Поселення належало чи то русинський шляхетській родині Вороновичів, чи то польських шляхтичів Вороновицьких. Донька Івана Вороновицького Олена вийшла заміж за Михайла Ласко, отримавши Вороновицю у посаг. Наступним власником був його син, також Михайло - вінницький суддя і скарбник. Його син, Теодор - брацлавський воєвода, мав доньку Теофілію, яка вийшла заміж за Мартіна Радзимінського. Їхня донька Ганна вийшла взяла шлюб з Михайлом Грохольським, брацлавським суддею, полковником королівської армії.


Отже, з середини XVIII століття Вороновиця перейшла до шляхетського роду Грохольських, яким належала понад століття. У 1748 році за указом короля Августа III Вороновиця одержує статус міста.

Панорама Вороновиці з траси:


У 70-х роках XVIII століття Францішек Ксаверій Грохольський починає будівництво у Вороновиці великого родового палацу. Архітектор проекту Лоренц Гедон взяв за основу італійські палаци часів Андреа Палладіо. Палац збудували у стилі раннього класицизму. Завершено будівництво у 1777 році.


Палац збудований на найвищому пагорбі містечка і має форму підкови.


Головний об'єм палацу має три поверхи і прикрашений з портиком та фронтоном:


По боках головний об'єм палацу доповнюється бічними галереями, що закінчуються павільйонами.


По периметру крила охоплює орнамент із гірлянд плодів і квітів, який чергується з черепами биків - мотив букраніїв, запозичений з архітектури Стародавнього Риму.


Палац прикрашений колоннами корінфського ордеру:
В багатьох залах стіни були покриті мозаїкою, в деяких шовком чи атласом. Всього палац мав 43 кімнати. Добре збереглися історичні інтер'єри круглої та овальної зали.

Овальна зала:


Деталі ліпнини Овальної зали:
Декор Круглої зали:


Палац був оточений парком, закладеним в кінці XVIII ст. Територія парку спланована за принципом французьких парків XVIII ст.


Водонапірна башта в парку нагадує замкову:


Останнім власником маєтку з роду Грохольських був Адольф. Адольф був учасником Листопадового повстання 1831 р., яке закінчилося поразкою. В якості покарання Адольф Горохольський був засланий до Сибіру, але через пару років повернувся і зумів зберегти маєток від конфіскації. Після смерті Адольфа палац перейшов до його брата Людгарта, учасника нового польського визвольного повстання 1863 року, після якого російський уряд конфіскував садибу Вороновиці. У 1869 р. маєток придбав в Одесі на торгах Микола Федорович Можайський — капітан II рангу. Але згодом новий володар трагічно загинув і управляти маєтком приїхав брат покійного — капітан І рангу Олександр Можайський.


Саме, проживаючи у Вороновиці, Можайський виготовляє свою першу модель літака. Вона складалась із невеличкого човника, в середині якого вміщена годинникова пружина. В пам'ять про винахід О. Можайського у 1971 р. в приміщенні палацу було засновано Музей авіації і космонавтики ім. О. Можайського.
У центрі Вороновиці розташований костел Михаїла Архангела. Храм заклав у 1793 році Францішек Ксаверій Грохольський, закінчував будівництво Ян Непомуцен Грохольський.


Неподалік стоїть ще один костел, зведений в стилі у 1771 році. В радянські часи будівля була сильно перероблена. Зараз її займає церква Різдва:


На околиці Вороновиці в присілку Ганщина є дерев'яна Михайлівська церква. Церкву зведено у 1752 році. Вона являє собою типово подільський тридільний храм.
Присілок Ганщина:
Tags: Брацлавщина, Вінниччина, Поділля, деревянная архитектура, класицизм, костели, музеї, палаци
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment