Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Одеса. Ланжерон

Ланжерон - невеликий район, розташований на однойменному мисі на схід від історичного центру Одеси в районі парку Шевченка і Карантину. Назву мис дістав від імені Луї Олександра Андре де Ланжерона - генерал-губернатора Малоросійського краю, дача якого була розташована саме на цьому мисі. Сьогодні навколо мису крім парку з атракціонами і пляжу розташовані стадіон "Чорноморець", залишки Одеської фортеці та декілька вілл і особняків кінці ХІХ - початку ХХ століття.


Найвідомішою пам'яткою цього району є арка Ланжерона. Це все, що залишилося від дачі графа, яка було збудована у 1820-ті роки. З часом ця назва абсолютно відірвалася і від поняття дача, і від імені її власника, і стала використовуватись для прилеглого мису і пляжу.


Витончена арка з рясним ліпленням - єдине, що збереглося від дачі Ланжерона. Арка має шість прольотів, побудована в 1830 році за рік до смерті графа.
На території мису в парку Шевченка розташований Одеський Карантин - фортифікаційні укріплення, які являють собою башту з аркадою. На початку XIX століття при розбудові міста, приділено увагу необхідності організації карантину товарів та пасажирів на території фортеці, прибулих до Одеського порту. Карантин був завершений у 1807 році на основі Одеської фортеці.


Від всіх будівель карантину збереглася лише Порохова башта, фрагмент аркади, також залишки стін вздовж приморських схилів і руїни Сторожової башти. Башта округла, на ступінчастому цоколі із підвалом, перекрита зімкненим зводом, вікна стрільчасті. Порохова башта і аркада мають статус пам'ятки культурної спадщини України.


Аркада має загальну довжину 76,4 м, складена із вапняку на вапновому розчині:


З Карантину добре видно Одеський морський торгівельний порт:


В порту можна побачити червоні пакгаузи - споруди, збудовані на початку ХХ століття з червоної цегли. Вони були призначені для складу і зберігання товарів. Пакгаузи були споруджені згідно з останнім словом техніки, пожежостійкими і багатими на різні технічними пристосування:
Якщо дивитися з Карантину в бік моря, увагу приверне симпатичний дерев'яний будиночок з баштою, який час називають "дачею Ланжерона". Насправді ж, це споруджена у 1903 році за ініціативою Імператорського Всеросійського Суспільства Порятунку на водах рятувальна станція:
На крайній точці мису в кінці Алеї Слави стоїть пам'ятник невідомому матросу, 1960 р.:


Атракціони в парку Шевченка на Ланжероні:


Від Ланжероду в південно-західному напрямку розпочинається Лідерсівський бульвар, на якому розташовано декілька гарних вілл і особняків.

Особняк Брайкевича, 1907 рік (Лідерсівський бул., 3):


Особняк Масса, 1850-і роки (Лідерсівський бул., 11):


Дача Маразлі, 1880-і роки (Лідерсівський бул., 13):
Будинок в стилі неоготики, в якому у 1867-1876 рр. жив П.П. Шмідт (Лідерсівський бул., 17):

Tags: Одеса, вілли, море, фортеці
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments