?

Log in

No account? Create an account
Джварі - Andy_Travel-UA — LiveJournal [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Джварі [Nov. 29th, 2016|11:30 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , , , , ]

Давній чоловічій монастир Джварі і давня столиця Мцхета - це найперше, що треба відвідати у Грузії. Джварі (церква Хреста) - це один з найстаріших православних храмів Грузії і один з її символів. Він знаходиться на скельному виступі гори Армазі над Мцхетою приблизно в 20 кілометрах від Тбілісі. Слід зауважити, що громадським транспортом у Джварі не дістатися, пішки теж не дійдеш - дуже далеко і високо. Тому доведеться брати таксі з Тбілісі або з Мцхети. Хоч Мцхета знаходиться і через річку від Джварі, між ними треба подолати шлях довжиною близько 18 кілометрів: з мостами і розв'язками там дуже важко.


Але найцікавіше у Джварі - це навіть не давній храм, а найвідоміший грузинський краєвид: класична панорама злиття річок Арагві і Кури, біля якої лежить давня Мцхета.


Це знамените місце було оспівано поетом М.Лєрмонтовим у поемі "Мцирі":

Немного лет тому назад,
Там, где, сливаяся, шумят,
Обнявшись, будто две сестры,
Струи Арагвы и Куры,
Был монастырь...Прийнято вважати, що Лєрмонтов писав про монастир Джварі. Насправді, це швидше за все не так, і це видно з наступних рядків поеми:

нынче видит пешеход
Столбы обрушенных ворот,
И башни, и церковный свод;
Но не курится уж под ним
Кадильниц благовонный дым,
Не слышно пенье в поздний час
Молящих иноков за нас.


Але на той час (30-ті роки ХІХ століття) Джварі був діючим монастирем. Тому Лермонтов мав на увазі або монастир Светіцховелі (внизу, у Мцхеті), який до 1932 року лежав в руїнах, або якийсь інший зруйнований монастир поблизу.


Краще всього приїхати у Джварі рано з ранку. Тоді ще немає людей, можна спокійно зайти в храм, отримати благословіння монаха, а на оглядовому майданчику спокійно насолодитися панорамою Мцхети. Ми прибули у Джварі у 6 годині ранку, коли храм ще підсвічувався.
В Джварі ми і зустріли світанок:
Ще у 545 році тут був побудований маленький храм, але від нього залишилися лише руїни. Нинішня церква у формі тетраконха споруджена через півстоліття - у 590-604 роках. Швидше за все, архітектором був був Мікел Тхелі.
Церква споруджена на вершині скелястого масиву, церква служить його органічним завершенням і центром усього навколишнього ландшафту, єдність із ландшафтом підкреслена тим, що сам монастир співвідноситься з розміром скелі рівно 1 до 7.


Форма храму є результатом тривалих пошуків грузинських зодчих, що відмовилися від форми базиліки, й шукали оптимальну форму центрального хрестового храму, з єдиним внутрішнім простором.


Невеликий по розмірах храм у плані являє вписаний у квадрат хрест із напівкруглими абсидами на кінцях. Внутрішньо простір має домірність, ясність і чіткість. Завершений храм куполом на восьмигранному барабані.


Вигляд фасадів визначається гранованими абсидами із плоскими нішами. Східна й південна сторона храму прикрашені скульптурними рельєфами й орнаментами, на гранях вівтарної абсиди три рельєфи із зображеннями ктиторів. Орнамент добре підкреслює архітектурні форми храму.


В інтер'єрі храму - дуже аскетично. Жодних розписів, фресок, інших прикрас:


Монастир був оточений стінами з баштами, деякі з яких частково збереглися:


На терасі храму розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається знаменитий вид на злиття Арагві і Кури і давню грузинську столицю Мцхету:


Мцхета:


Вид на Куру:
Вид на Арагві:
LinkReply

Comments:
[User Picture]From: inmigrante
2016-11-29 01:02 pm (UTC)
Як там цікаво і незвичайно!
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2016-11-30 11:56 am (UTC)
100%! Це - найгарніше місце в Грузії
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: m_a_d_m_a_x
2016-11-29 02:27 pm (UTC)
Дякую. Красотища. Колісь і я доберусь до Кавказу =))
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2016-11-30 11:56 am (UTC)
Прошу! ОБов'язково треба!
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: zarajsky
2016-11-29 06:43 pm (UTC)
Привет!
Добавил в друзья :)))
ДруЖЖим? :))
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2016-11-30 11:57 am (UTC)
Вже додав! Дякую! )
(Reply) (Parent) (Thread)