?

Log in

No account? Create an account
Кум - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Кум [Dec. 4th, 2016|09:21 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , ]

Кум був першим місто в Ірані, який я побачив. З перших хвилин він перевернув з ніг на голову моє уявлення про прекрасне взагалі. Враження від персидської архітектури були настільки яскравими, що здавалося так, що всі європейські шедеври, які доводилося бачити, просто відпочивали у порівнянні з мінаретами, стелями, склепіннями та іншими прикрасами іранських мечетей.

Кум - священне місто для шиїтів. Тут, на території великого комплексу мечеті Хазрат-е Масуме знаходиться мавзолей Фатіми бінт Муса аль-Казім (Непорочної Фатіми) - доньки сьомого імама шиїтів-імамітів Муси аль-Казіма. Крім того, Кум відомий тим, що саме тут в 1979 році сталася Ісламська революція - головна подія в новітній історії Ірану. В результаті неї був повалений шахський режим і країна стала жити за законами шаріату.Кум знаходиться приблизно в 140 кілометрах на південь від Тегерана і близько в 90 кілометрах від Міжнародного аеропорту ім. Імама Хомейні. Автобани між іранськими містами - просто ідеальні і дорога минає дуже швидко. Але для того, щоб припаркуватися в Кумі, часу пішло так само, як на 90 км дороги від аеропорту до Кума. В місті - більше 1 мільйона населення, а побачити могилу Фатіми приїжджають шиїтські паломники не лише з Ірану, але й з інших країн. Тому, доїхати до підземного 5-рівневого паркінгу і запаркуватися там було завданням не з легких.


Головна харам-мечеть Кума - Хазрат-е Масуме, розташована в самому центрі міста, недалеко від базару. Саме на її території знаходиться гробниця непорочної Фатіми Масуме. Таким ми вперше побачили комплекс мечеті:


Поява найкрасивішого мавзолею пов'язана з історією 17-річної дівчини на ім'я Фатіма. Вона народилася в 789-му році і була улюбленою дочкою шиїтського імама Муси. Одного разу Фатіма разом із слугами відправилася в місто Мерв, щоб побачити свого брата. В дорозі дівчина сильно захворіла (за іншою версією була отруєна) і не змогла більше продовжувати шлях. Фатіма попросила слуг довести її в місто Кум, де незабаром і померла.


Свої останні дні у священному місті Фатіма провела в сповідях і молитвах. Після її похоронів люблячий батько поставив на могилі дочки невеликий навіс, який незабаром перетворився на місце поклоніння. Через деякий час на могилі побудували усипальницю, яка стала місцем поховання усіх жінок з сім'ї імама Муси.


Побудована у IX столітті мечеть увесь час перебудовувалася, мавзолей постійно розширювався. У ньому з'явилися чотири внутрішні двори, а центром стало красиве восьмикутне святилище - мавзолей Фатіми Масуме. Свого остаточного сучасного вигляду Мавзолей Фатіми Масуме набув лише на початку ХІХ століття. Позолочений купол будівлі височіє на 16 метрів.


Родзинкою комплексу став найкрасивіший Дзеркальний портик - прекрасний вхід в мавзолей, який вважається вершиною архітектурної майстерності періоду каджарів.


Сфотографувати мавзолей Фатіми виявилося задачею не з простих. В мечеті Кума десятки тисяч паломників шиїтів, дістатися до могили не так просто. В самій же мечеті стоять охоронці, які б'ють палицями тих, хто намагається фотографувати. Це було єдине місце в Ірані, де не можна було робити фото. Менше з тим, мені це вдалося :)


Святилище Фатіми Масуме оточують двори з галереями і усипальнями інших представниць роду імаму Муси. У південній стороні побудованого при Фатх Али-шаху двору розташовуються могили двох іранських шахів, більше 30 знатних осіб і членів царських сімей було поховано у новому дворі Мавзолею. Південний двір мечеті:


Мечеть, де розташований мавзолей Фатіми, є справжнім шедевром іранської архітектури. Найбільше вражають склепіння і стелі, зроблені з використанням маленьких арок, так званого "зіркового орнаменту":
Деталі мінаретів мечеті:


Північний двір мечеті:
В декількох сотень метрів на схід від мечеті Хазрат-е Масуме знаходиться велична мечеть Імама Хасана Аскарі - найстаріша мечеть провінції Кум. Її корені уходять у IX століття.


Між двома мечетями у дворику є кладовище Sheikhan:


Фонтан на кладовищі:


В 6 кілометрах на південь від Кума знаходиться величезна мечеть Джамкаран - також священне для шиїтів місце, яке пов'язують з Імамом Махді, за наказом якого її звели понад 1000 років тому.


Бані і мінарети мечеті Джамкаран:
Гори на південь від Куму:
LinkReply

Comments:
[User Picture]From: taras_palkov
2016-12-04 04:06 pm (UTC)
Супер! Фото з похованням взагалі унікальне. Єдине зауваження: у мусульман немає сповіді.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2016-12-05 08:31 pm (UTC)
То може у шиїтів є? :)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: taras_palkov
2016-12-06 11:49 am (UTC)
Нема. Ні у сунітів, ні у шиїтів.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: dniprovych
2016-12-06 07:24 pm (UTC)
яка краса
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2016-12-17 08:44 am (UTC)
краса ще попереду)
(Reply) (Parent) (Thread)