Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Нораванк

Нораванк - один з найвідоміших давніх монастирів Вірменії, розташований в 122 км від Єревана, на уступі вузької звивистої ущелини притоки річки Арпа, яка славиться стрімкими червоними скелями, що височіють за монастирем. Монастирський комплекс розташований неподалік від міста Ехегнадзор, а дорога до нього від траси Єреван - Мегрі починається біля села Арені. Нораванк був заснований в 1205 році єпископом Ованнесом. Комплекс включає в себе церкву Сурб Карапет (Святого Іоанна Хрестителя), каплицю Сурб Григор (Святого Григорія) зі склепінним залом і церкву Сурб Аствацацин (Святої Богоматері).У XIII-XIV століттях монастир став резиденцією єпископів Сюніку і, відповідно, великим духовним, а потім і культурним центром Вірменії, тісно пов'язаним з багатьма місцевими навчальними закладами - перш за все, зі знаменитим університетом та бібліотекою Гладзор. Наприкінці XIII — початку XIV століть тут працювали архітектор Сіранес і видатний скульптор і мініатюрист Момік. Фортечні монастирські стіни були побудовані в XVII-XVIII століттях.


Дорога до монастиря починається в містечку Арені:


Дорога - вузька, складна і небезпечна, але дуже мальовнича.
Незабаром монастир покажеться на горі:


Головний храм монастиря - церква Святої Богородиці (Сурб Аствацацин), будівництво якої завершилося в 1339 році. Вона вважається останнім шедевром талановитого вірменського скульптора і мініатюриста Моміка.


Сурб Аствацацин – це високохудожній пам'ятник поховальних споруд баштового типу, які будувалися в перші роки після прийняття християнства у Вірменії. Це церква поминання покійних. Прямокутний перший поверх служив родинною усипальницею, а хрещатий другий – поминальним храмом, який був увінчаний ротондою з декількох колон.


Церква Святої Богородиці (Сурб Аствацацин) – архітектурна домінанта Нораванка. Оригінальна триярусна композиція будівлі вибудувана за принципом більшої висоти ярусів і поєднує обтяжену основу з розділеною серединою і напіввідкритим верхнім ярусом. Відповідно, декоративне оздоблення церкви виконано стриманіше в нижній частині будівлі і нарядно нагорі. В якості внутрішнього оздоблення тут використані колони, невеликі арки, карнизні перев'язі у формі хрестів різних обрисів, медальйони, наличники вікон і дверей.


Західний вхід прикрашений з особливою пишністю. Важливу роль тут грають консольні сходи з профільованими стиками, що ведуть на другий поверх. Двері обрамлені широкими прямокутними наличниками з уступами у верхній частині, колонами, перев'язами і найвишуканішим, геометрично правильним і різноманітним орнаментом.


В середині - дуже скромно і аскетично:


Друга церква монастирського комплексу – храм Святого Карапета – це хрестово-купольна споруда з двоповерховими ризницами в чотирьох кутах. Церква була побудована в 1216-1227 роках за указом князя Ліпарита Орбеляна північ від руїн стародавнього храму, що носить ту ж назву і зруйнованого землетрусом.


Купол церкви був зруйнований під час землетрусу 1240 року, а потім відновлений архітектором Сіранесом в 1261 році. Порівняно недавно, в 1931 році купол був пошкоджений ще одним землетрусом. У 1949 році дах і стіни були відремонтовані, а в 1998 році повністю відреставровані.


Зовнішнє оздоблення церкви св. Карапета зосереджено на західному фасаді, де розташований вхід в будівлю. Обрамлений двома рядами орнаменту у вигляді трилисника і написами, напівкруглий тимпан двері прикрашений орнаментом і зображенням Пресвятої Діви, що сидить на простому сільському килимі з Немовлям в оточенні двох Святих. Стрілчастий тимпан однотипного вікна над дверима прикрашений унікальним барельєфом із зображенням Бога Отця з великими мигдалеподібними очима. Правою рукою Він благословляє Розп'яття, а лівою тримає голову Адама з ширяючим над нею-голуба, що символізує Святого Духа. У правому куті тимпану – голуб-серафим, а простір між ним і фігурою Батька заповнено письменами.


Інтер'єр церкви:


Склепіння:


Вівтар:


Бічна каплиця Святого Григорія була прибудована до північної стіни церкви Святого Карапета в 1275 році. У ній також встановлені гробниці родини Орбелянов, в тому числі чудова надгробна плита з різьбленим зображенням людини-лева, датована 1300 роком. Нею накрита усипальниця Елікума, сина князя Тарсаїча Орбеляна. Це скромне прямокутна споруда з напівкруглим вівтарем і склепінчастою стелею, який підпирається арочними стінами. Вхід з арочним тимпаном прикрашений колонами, а апсида вівтаря оточена хачкарами і зображеннями голубів на барельєфах.
У комплексі збереглося кілька хачкарів. Найскладніший з усіх виконаний Моміком в 1308 році. Великий хрест над щитоподібної розеткою і опуклі восьмикутні зірки, вертикально розташовані з боків, виконані на тлі ажурної різьби. У верхній частині хачкара – зображення Деісус в обрамленні п'яти арок, що символізують криту алею з кучерявих рослин, на що вказує фоновий орнамент із квітів, фруктів і листя виноградної лози.


Скелі біля монастиря:


Декілька цікавих видів на монастир:Tags: Вірменія, Кавказ, Нораванк, гори, монастирі, церкви
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments