Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Гарні

Містечко Гарні знаходиться у 20 кілометрах на схід від Єревана у передгірській зоні на правому березі річки Азат (басейн Араксу) на висоті 1400 метрів над рівнем моря. В Гарні розташований один з найстаріший у світі язичницьких храмів, історія якого нараховує близько 2000 років. Фортеця Гарні згадується Тацитом у зв'язку з подіями у Вірменії ще в першій половині I ст. н. е. Вона була побудована вірменським царем Трдатом I (66-88 рр.) у 76 році, про що свідчить виявлена там же його напис грецькою мовою. Храм Гарні - єдиний збережений на території Вірменії пам'ятник, що відноситься до епохи язичництва і еллінізму.
Фортеця Гарні - одне з яскравих свідчень багатовікової культури дохристиянського періоду Вірменії. Її продовжували забудовувати протягом античної епохи і частково в середні віки. В кінцевому підсумку вірменські правителі зробили її неприступною. Цитадель захищала мешканців від іноземних навал більше 1000 років.


З вищезгаданого напису грецькою мовою стає зрозуміло, що фортеця «Гіарніані» існували ще у доурартський період. У 59 р. під час походу на Вірменію, Корбулон разом зі столицею Арташатом зруйнував також літню резиденцію вірменських царів — фортецю Гарні. У 76 р. фортецю перебудував засновник вірменської лінії царської династії Аршакидів Тірідат I (63-68). Вже у IV столітті Гарні згадується як село — резиденція єпископа, а в іноземних літописцях пізнішого періоду - як місто.


Згідно знайденої на території Гарні урартскогоклинопису фортеця ця була завойована урартським царем Аргішті у першій половині VIII століття до нашої ери, після чого він зібрав населення Гарні в якості робочої сили і попрямував у бік сучасного Єревана, де побудував фортеця Єребуні, згодом стала Єреваном.


Храм складений з блоків гладкотесанного базальту. Камені довжиною близько двох метрів, скріплені скобами і штирями. Храм збудований в елліністичних архітектурних формах. По всій ширині фасаду тягнуться дев'ять масивних ступенів заввишки 30 сантиметрів, які надають споруді величність і урочистість.
Пілони по боках сходів прикрашені рельєфами. На них зображені оголені атланти, що стоять на одному коліні з піднятими вгору руками, підтримують жертовники. Храм по всій своїй композиції є периптером. План являє собою прямокутний зал з портиком, ззовні він оточений колонами.

\


Деталі храму, на відміну від одноманітності, що має місце в греко-римських спорудах, розроблені з різноманіттям, властивим місцевим мистецтва. В орнаменти поряд з численними варіантами акантового листу введені вірменські мотиви: гранат, виноград, листя ліщини, квіти. Різьба по базальту свідчить про першокласної роботі вірменських майстрів.
В прямокутне святилище, перекрите склепінням, ведуть неглибокі сіни, вхід прикрашений багато орнаментированным лиштвою. Розміри святилища невеликі. Тут знаходилася тільки статуя божества.


В результаті сильного землетрусу в 1679 р. храм був майже повністю зруйнований. У XIX столітті руїни храму привертали до себе увагу численних вчених і мандрівників. На початку XX століття проводилися археологічні роботи для виявлення деталей і обмірів храму невеликою експедицією під керівництвом Н. Я. Марра. На початку 30-х років головний архітектор Єревана Н. Р. Буніатян обстежив Гарнийський храм і вже в 1933 році дав проект реконструкції його первісного вигляду. У середині 1960-х років роботи з відновлення було доручено архітектору А. А. Саїняну. Через кілька років кропіткої роботи гарнийський храм був повністю відновлений у 1976 році.

Вид від храму на долину річки Азат:


Але найцікавіше в Гарні знаходиться в каньйоні річки Азат, куди можна спуститися стежкою від храму. Робити це взимку - важко і небезпечно. Проте я вирішив ризикнути, і отримав за це насподівану винагороду. Про каньйон - у наступній розповіді.

Tags: Вірменія, Гарні, Кавказ, гори, фортеці, храми
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Бруніко - містечко в Південному Тіролі

  Австрія ще не закінчилася, а Італія ще не розпочалася. Так можна сказати про регіон Південний Тіроль ( італ. – Трентіно Альто-Адідже), кожне…

 • Селла і Сассолунго

  Перевал Селла ( Passo Sella, Sellajoch) - високогірний перевал в Доломітових Альпах на висоті 2240 м над рівнем моря. Він розташований на стику…

 • Гора Мармолада

  Мармолада - найвища вершина Доломітових Альп (3343 м). Це частина гряди, що простягається із заходу на схід. На заході гора розривається крутими…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments