?

Log in

No account? Create an account
Варшава: Старе Місто - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Варшава: Старе Місто [May. 15th, 2017|07:32 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , ]

Старе Місто - найстаріший район Варшави, де зосереджена більшість історичних пам'яток польської столиці. Воно обмежений Wybrzeże Gdańskie вздовж річки Вісла і з вулицями Grodzka, Mostowa і Podwale. В межах Старого Міста знаходяться Королівський замок та Ринок Старого Міста, про які я вже раніше розповідав. Навколишні вулиці багаті на середньовічну архітектуру, саме місто оточено стінами з величним Варшавським барбаканом, на його території є декілька цікавих храмів, головний з яких - готична катедра Святого Іоанна Хрестителя.


Старе місто Варшави було засноване у XIII столітті. Спочатку воно було оточене земляним валом, в 1339 р. було обнесене цегляними міськими стінами. Спочатку місто росло навколо замку князів Мазовії, який пізніше став іменуватися Королівським замком.


Ринкова площа Старого міста (Rynek Starego Miasta) була закладена в кінці XIII-на початку XIV століття , уздовж головної дороги, що з'єднує Королівський замок з Новим містом на півночі.


Замкова площа (plac Zamkowy) - перше, що бачать відвідувачі Старого міста, рухаючись до нього від південних історичних передмість Варшави. Площа розташована між самим Старим містом і Королівським замком.


З південного боку трикутна площа була обмежена кріпосною стіною і Краківськими воротами.


Над площею височіє Колона короля Сигизмунда. Площа розвивалася з початку XIV століття і досягла своєї могутності в XVII столітті, коли Варшава стала столицею Речі Посполитої. У 1644 році король Владислав IV звів колону на площі на честь свого батька Сигизмунда III, що переніс столицю з Кракова у Варшаву.


Відновлені історичні будинки на Замковій площі:


Від Замкової площі відходить історична вулиця Пивна:


Тут розташований костел св. Мартина ордену августинів, збудований у 1353 році та пізніше перебудований у стилі бароко:


Вулиця Пивна закінчується у кам'яниці Salwator, збудованої у 1632 році:


Маленька вуличка Пекарська, що з'єднує вулицю Пивну з вулицею Святоянською:


Два історичних майдани Старого Міста - Замкову площу і Ринок Старого міста з'єднує вулиця Святоянська:
На Святоянській стоїть головний храм Варшави - катедра св. Яна Хрестителя. Костел був зведений в 1390 році в стилі цегляної готики як місце коронацій і поховання князів Мазовії, ставши головним храмом міста. На початку XVII століття собор був оформлений всередині у стилі бароко. У 1705 році в соборі відбулася коронація Станіслава Лещинского, а в 1764 році - останнього короля Польщі Станіслава Августа Понятовского, тут же у 1791 році він присягнув на вірність Конституції 3 травня. Після відновлення Польщею незалежності собор набув разом з Вавелем роль Національного пантеону.
Позаду катедри знаходиться маленька трикутна площа Канонія. Назва площі бере свій початок в XVII столітті від будинків, що розташовувалися на ній, в яких жили священики-каноніки варшавського капітулу.


Ще один бароковий костел на Святоянській вулиці належить санктуарію Матері Божої Ласкавої:


З комплексу укріплень, які охороняли Варшаву з XVI століття, найкраще зберігся барбакан в північній частині Старого Міста.


Барбакан був споруджений в 1540 році на місці старих міських воріт за проектом венеціанця Джованні Баттісти, архітектора, що жив і працював в Мазовії у XVI столітті і зіграв важливу роль в перебудові міських стін XIV століття, що прийшли до його часу в жалюгідному стані. Барбакан мав форму трирівневого напівкруглого бастіону, укомплектованого стрілецькими позиціями для фузілерів. Він мав 14 метрів завширшки і 15 метрів у висоту від дна рову, що оточував міські стіни, і тягнувся від них назовні на 30 метрів.


Будучи щойно побудованим, чотирьохбаштовий барбакан швидко став анахронізмом, що не має важливої практичної користі. Причина полягала в швидкому розвитку сили артилерії. Він був використаний тільки одного разу, під час шведської навалина Польщу, коли 30 червня 1656 року польська армія під проводом короля Яна II Казимира відбивала його у шведів.


У XVII столітті барбакан частково демонтували із-за незначності його оборонного значення, тоді як місто більше потребувало великих воріт для розміщення в них людей і товарів. У XIX столітті він став частиною побудованих багатоквартирних житлових споруд. У міжвоєнний час, в 1937-1938 роках, архітектор Ян Захватович відновив частину міських стін і західну частину моста, знесши по ходу реконструкцій одну з новітніх на той час будівель.


У Другій світовій війні, зокрема під час оборони Варшави 1939 року і Варшавського повстання в 1944 році барбакан був майже повністю зруйнований, як і переважна частина будівель Старого міста. Він був відновлений у 1952-1954 роках на основі креслень XVII століття, оскільки новий уряд вирішив використати його в якості туристичної пам'ятки, а не відновлювати на його місці колишні кам'яниці. У його реконструкції була використана цегла знесених історичних будівель міст Ниси і Вроцлава. Барбакан був відновлений за винятком 2 зовнішніх воріт і вежі з боку Старого міста. Нині він один з популярних туристичних місць у Варшаві.
Найкращий вид на Старе Місто у Варшаві відкривається з дзвіниці академічного костелу св. Анни:


LinkReply

Comments:
[User Picture]From: rolland_92
2017-06-12 05:57 pm (UTC)
От наче ж і новороби, але коли був у Варшаві, то не виникало враження, що крокую не старим містом! Молодці поляки, що вирішили відновити історичний центр. І тут для контрасту можна згадати Мінськ, де вирішили навпкаи...
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: andy_travelua
2017-09-07 09:28 am (UTC)
Поляки взагалі майстри в плані відновлення. Згадайте Гданськ, який був вщент зруйнований, а з нього зробили чи не найкрасивіше місто Європи
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: rolland_92
2017-09-07 06:56 pm (UTC)
Та так, але поки ще в ньому не побував.
(Reply) (Parent) (Thread)