?

Log in

No account? Create an account
Фельштин (Гвардійське) - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Фельштин (Гвардійське) [Jul. 4th, 2017|07:29 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , ]

В колишньому містечку Фельштин (нині - селище Гвардійське) знаходиться один з найвражаючих католицьких храмів Хмельниччини - костел св. Войцеха. Фельштин на Поділлі, як і інший не менш цікавий Фельштин (нині - Скелівка) на Львівщині, заснував у 1584 році галицький підкоморій Миколай Гербурт, який прибув на українські землі з Сілезії. Магдебурзьке право , як і дозвіл збудувати тут дерев'яний замок та проводити ярмарки, надав Фельштину польський король Стефан Баторій. Залишки замку у виглядів невеликих земляних валів збереглися навколо шкільного стадіону.

На жаль, мені не дуже пощастило з відвіданням Фельштина. Поїздка була несподіваною, а мій фотоапарат залишився вдома в Києві. Тому довелося фотографувати на телефон з жахливою камерою. Що з того вийшло, бачите самі. Очевидно, доведеться відвідати Фельштин це раз.


Щодо головної і єдиної пам'ятки містечка - костелу св. Войцеха, то вперше його було збудовано у 1594 році коштом першого власника Фельштина Миколая Гербурта. Це був дерев'яний храм, який, очевидно, зруйнували турки під час захоплення Поділля наприкінці XVII століття, і який був відбудований у 1722 році.
Будівництво мурованого храму розпочала у 1753 році Мар'яна Граб'янчина із роду Калиновських. Одночасно, вона заснувала при костелі школу та лікарню. Кошти для закінчення будівництва надали Онуфрій Морський та Тереса Ґраб'янчина. У 1791 року костел освятив кам'янецький єпископ-ординарій Адам Красінський в пам'ять про польську Конституцію 3 травня, храму було присвоєно титул Божого Провидіння.
У 1905 році костел розширив отець Антоній Трощинський. У 1933 році комуністи віддали храм під склад Райковецькому спиртзаводу, а через три роки відкрили кінотеатр і районний будинок культури. Під час Другої світової війни за німців служби у костелі відновилися. Вдруге костел зачинено в серпні 1950 року. Через міндобрива, які зберігалися в костелі, значної руйнації зазнали стіни храму. В січні 1990 року приміщення костелу повернуто парафіянам.
Храм виконано в стилі бароко, а його фасад щиро прикрашений пілястрами з капітелями корінфського ордеру, а також фігурами святих.


Всередину костелу потрапляємо через пишно декоровані двері:


Інтер'єр храму:


Вівтар:


Склепіння:
Деталі інтер'єрів:
Костельне подвір'я:


Сучасний вид на колишнє містечко:
LinkReply