Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Пирогівка

Село Пирогівка Шосткінського району Сумської області ви будете обов'язково проїжджати, якщо їхатиме з одного найцікавішого міста Сіверщини - Новгород-Сіверського до іншого не менш цікавого - Глухова. В Пирогівці знаходиться, напевно, найкращий приклад дерев'яної церкви сіверської школи народної архітектури. Колись на Сіверщині їх було багато, зараз залишилися одиниці, більшість з яких зіпсовано вже наші часи різними добудовами і обшиттям жахливою яскраво-кольоровою вагонкою. Покровська церква в Пирогівці якраз є прикладом лише часткового псування і на сьогодні виглядає більш-менш автентично.


З Грамоти 1552 року відомо, що в ті часи в районі сучасної Пирогівки існував перевіз через Десну, який називався Путивльським (імовірно, за назвою села Путивськ, розташованого поруч). Сама ж Пирогівка вперше згадується в універсалі гетьмана Дем'яна Многогрішного у 1669 р. На той час село належало Скоропадським. В 1732 р. царську грамоту на село отримав поміщик Холодович (або Холодовський).


Дерев'яна церква Покрови Богородиці (за іншими даними - церква Іоанна Богослова) споруджена у 1777році коштом тогочасного власника Холодовського. Храм споруджено на мурованому фундаменті, її стіни обшиті прямовисними вертикальними дошками за тодішньою традицією Лівобережної України. За дошками ховаються дерев'яні зруби.


Церква у Пирогівці п’ятизрубна, хрещата, одноверха. Усі її складові прямокутні: центральний - вдвічі вищий від бічних, увінчаний двозаломним верхом вишуканого барокового силуету на високому наметовому даху. Рамена хреста укриті шпилястими дахами з масивними трикутними фронтонами на чолових гранях.


У ХІХ столітті із західного боку храму спорудили дзвіницю типу четверик на четверику з не дуже пропорційним співвідношенням елементів.


Tags: Пирогівка, Сумщина, Сіверщина, деревянная архитектура, церкви
Subscribe

 • Санта Маддалена

  Кожний, хто потрапляє в Доломітові Альпи, в першу чергу намагається потрапити до села Санта Маддалена (Santa Maddalena - італ., St. Magdalena -…

 • Шаргород

  Як правило, я дуже рідко повертаюсь в міста, які я відвідував з причини того, що є ще багато місць, які хочеться подивитися, бо скільки того життя...…

 • Мурафа

  В Мурафі (Шаргородський р-н, Вінницька обл.) мені пощастило побувати двічі: вперше - у 2010 році під час Другої Буковинсько-Подільської експедиції,…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments