Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote,
Андрій Бондаренко
andy_travelua

Schweidnitz (Свідниця)

Свідниця (Schweidnitz - нім., Świdnica - пол., Svídnice - чеськ.) - старовинне сілезьке місто, яке багато століть було другим за значимістю в Нижній Сілезії після Вроцлава. Вже у 1250 році Свідниця мала статус міста, а через 40 років стала столицею Свідницько-Явірського князівства, мала оборонні стіни, шість брам, розвинуте виробництво і торгівлю. Сьогодні у Свідниці крім унікального дерев'яного фахверкового костелу миру можна подивитися велику гарну площу Ринок з ратушою, фонтанами і яскравими бароковими і ренесансними міщанськими кам'яницями, а також найвищій у Нижній Сілезії готичний костел св. Вацлава і Станіслава.


Найцікавіше у Свідниці - це дерев'яний фахверковий костел миру, який у світі є лише два. Докладно про нього - на окремій сторінці.
Свідницька катедра (костел свв. Вацлава і Станіслава) - найвищий в Нижній Сілезії (103 м) і четвертий за висотою в Польщі старий готичний костел. Храм засновано в XIV столітті на місці старого дерев'яного костелу, який згорів. Будівництво почалось у 1330 році і тривало понад 150 років.


Костел являє собою готичну тринавову базиліку. Над західним фасадом домінує башта, яку видно здалеку. Має вона 5 ярусів.


Насичений деталями готичний портал катедри:


Деталі порталу:


Інтер'єр храму зроблений у бароковому стилі. Центральна нава:


Головний вівтар:


Амвон:


Від катедри до площі Ринок веде вулиця Довга (Długa):
На цій вулиці переважає міжвоєнний функціоналізм:


Площа Ринок у Свідниці велика і добре збережена. По всіх її 4 боках зберіглися різнокольорові міщанські кам'яниці у бароковому, ренесансному, неоготичному та класицистичному стилях.


В центрі площі Ринок - достатньо великий "серединний" квартал з ратушою:


Первинна будівля ратуші, вибудована в готичному стилі, була триповерховою спорудою, що виникла в результаті виконаної в роках 1329-1336 роках перебудови купецького дому, який походив з 1291 року. Башта нової ратуші була знищена пожежею 1393 року. Відбудована і відреставрована башту, як сама ратуша, пережила щеодну велику пожежу 9 травня 1528 року. Їх було відбудовано у 1548-1555 роках.


Будівля в незміненому вигляді дожила до 1716 року, коли внаслідок наступної пожежі рятували лише північно-західний кут і ратушну капличку. Наступна відбудова будівлі ратуші, якій будівля завдячує своєму сьогоднішньому вигляду, була проведена в 1717-1720 роках. Ратушна вежа дожила лише до 1757 року, коли її зруйнували австрійські війська. Але у 1765 році її в черговий раз відбудували, як символ міста. Башта ратуші пережила І іII світові війни в непоганому стані. Але 5 січня 1967 року вежа свідницької ратуші рухнула в результаті неякісно проведеного її ремонту і розбирання сусідніх будівель.


На початку червня 2010 року розпочато відбудову ратушної вежі, яка була завершена навесні 2012 року.


У нішах кутів будівлі знаходяться дві кам'яні статуї: фігура святого Яна Непомуцена, що походить з 1718 року і фігура святого Флоріана з 1720 року. Їх автором був свідницький майстер Георг Леонард Вебер.
На увагу заслуговує також головний портал з балконом і картушем з гербом міста, що походить з 1720 року:


З північного боку ратуші розташований вхід до підвалу, де в давнину знаходився так званий "свідніцький підвал", де варилося знамените свідницьке пиво.


Ще пару ракурсів ратуші:
Свідницька площа Ринок мені нагадало площу Ринок у Львові. Тут так само є схожий фонтан "Нептун":


Південний бік Ринку:


Будинок №7 "Під Золотою Короною" - ренесансна кам'яниця з багатим бароковим фасадом. Фасад будівлі прикрашений пілястрами з композитними капітелями. Фасади прикрашають рослинні орнаменти і роги достатку. Вершину прикрашає золота корона. Кам'яниця була місцеперебуванням першої у Свідниці польової пошти, яка діяла з 1741 року. Пізніше виконувала вона функцію готелю.


Східний бік Ринку:


Кам'яниця № 15 була збудована в готичному стилі. Перебудовувалася тричі: в XVIII ст. у стилі бароко, у 1881 році, а також у 1964-1965 роках. Фасад декорується барельєфами XVI ст. релігійного змісту.


Кам'яниця № 18:


Південно-східний кут Ринку:


Найгарніші кам'яниці займають південну частину Ринку:


Кам'яниці № 19, 20, 21 і 22:


Ренесансна кам'яниця № 23а - це залишок давньої сторожки, що походить з XVIII ст.:


Кам'яниця №26 "Під золотим судном" - одна з найцінніших у Свідниці. Ренесансний фасад, портал і підвали походять з XIV ст.:


Південно-західний кут Ринку:


Західна сторона Ринку:


Кам'яниця № 32 "Під Орлами" має фасад, який прикрашають пілястри, завершені фігурами орлів. Над входом - кам'яна голова людини початку XVI століття.


Кам'яниця № 34 з гарним порталом:
Барокові кам'яниці на західному боці Ринку:


Фрагмент неоготичної кам'яниці:


З південно-західного кутку Ринку на захід веде симпатична вулочка Котельна (Kotlarska):


На ній розташований комплекс монастиря урсулінок (XVIII-XIX ст.) з костелом Юзефа Обручника та кляшторними будівлями:


Кляшторні приміщення монастиря урсулінок:


Портал костелу св. Юзефа:


Трохи дані, в північно-західному кутку історичного середмістя зберіглася башта Strzegomska (1750 р.) - фрагмент міських укріплень:
Приклади забудови середмістя Свідниці:


Tags: Нижня Сілезія, Польща, Свідниця, бароко, готика, костели, ратуші, ренесанс
Subscribe

 • Магдебург

  Магдебург, столиця землі Саксонія-Анхальт, відомий всім завдяки Магдебурзькому праву - зводу законів XIII століття, завдяки яким ряд європейських…

 • Вольфенбюттель

  Напевно, багато кому відомий лікер " Jägermeister". Я його куштував лише один раз в житті, але добре пам'ятаю його неперевершений…

 • Гослар

  Я вже неодноразово казав, що Нижня Саксонія - найцікавіша, і одночасно найбільш обділена увагою туристів земля Німеччини. Зайвий доказ тому -…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments