?

Log in

No account? Create an account
Frankenstein (Ząbkowice Śląskie) - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Frankenstein (Ząbkowice Śląskie) [Dec. 2nd, 2017|05:51 pm]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , , , , , ]

Місто з дивною назвою Франкенштейн лежить між Вроцлавом і Клодзком. Назва, що асоціюється з фільмами жахів, навіть трохи виправдовує себе: готичний вид і оформлення місцевої ратуші (до речі, однією з красивіших в регіон) несе в собі щось зловісне. А "падаюча" готична вежа, що є символом міста, доповнює ці враження. Нова польська назва міста - Ząbkowice Śląskie (Зомбковіце-Шльонське), що на український манер напевно б мала звучати, як "Жабківці-Сілезькі", є не менш дивною. Хоча місто, насправді, дуже симпатичне і яскраве із стандартним набором визначних пам'яток: замок, площа Ринок, ратуша, готичний костел.


Місто являє собою цілісний комплекс історичної забудови, і це дуже добре видно ще на під'їзді до нього з боку траси, доведе до Вроцлава:
Серце міста - добре збережена площа Ринок і ратушою, кам'яницею та серединним кварталом:
Перша згадка про ратушу у Франкенштейні походить з 1335 року. Це була дерев'яна споруда, зведена майже відразу після заснування міста. Нова будівля була споруджена у 1533-1534 роках. У 1618 році була змурована вежа ратуші. Наступний ремонт відбувся в 1799 році. У 1827-1828 роках будівля була перебудована в стилі класицизму. 24 квітня 1858 р. ратуша згоріла в результаті великої міської пожежі.


На місці колишньої споруди, яка за винятком вежі була зруйнована, у 1862-1864 рр. була побудована сучасна ратуша за проектом Алексіса Лангера з Вроцлава. Будівля була відремонтована в 1975-1976 і 1992-1996 роках.


Сьогоднішня ратуша у Франкенштейні - це неоготична будівля, зведена квадратною в плані, має 4 поверхи і великий коридор із заходу. Основа ратуші має три поверхи, а, 72-метрова вежа з годинником, увінчана гострим, ажурним завершенням.
Над головним входом в будівлю є старий герб, знизу праворуч і ліворуч: герби Подібрадув та Ауерпергув - двох родин, що мають великі заслуги перед містом.


Ратуша має високу архітектурну цінність і насичена неоготичними елементами, такими як хрестоцвіти, трасіри, вимпергі, маскарони та горгулії.


Кам'яниці на площі Ринок:


Посеред Ринку навколо ратуші зберігся так званий "серединний квартал":


Одна з центральних вулиць, що починається від площі Ринок:


Символ Франкенштейна - падаюча "Крива вежа", завдяки якій місто часто називають "Сілезькою Пізою". Готична вежа була зведена у 1413 році, а остання її перебудова проводилася у 1860 році.
Вежа насправді є дзвіницею великого готичного собору св. Анни та св. Войцеха, XIV-XV ст.:


На вежу можна піднятися. Звідти відкривається гарний вид на Франкенштейн, околиці і Судети:


Площа Ринок і ратуша:


Околиці і Судети:


Видно навіть Кам'янець-Зомбковицький із замком Маріанни Оранської:


На південно-західній околиці міста є руїни лицарського замку - оборонної споруди в стилі ренесансу, побудованої у 1522-1532 роках на місці готичного укріпленого замку:
LinkReply