?

Log in

No account? Create an account
Старуня - Andy_Travel-UA [entries|archive|friends|userinfo]
Андрій Бондаренко

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Старуня [Dec. 23rd, 2017|09:06 am]
Андрій Бондаренко
[Tags|, , , ]

Село Старуня знаходиться у передгір’ях Карпат між містечками Богородчани і Надвірна (повертати треба в селі Гвізд). Старуня відома своїми грязьовими вулканами (до речі, єдиними в Україні), а сама долина, де вони розташувалися, нагадує міні-варіант Гобустану в Азербайджані чи долини Гейзерів в Ісландії.


На під’їзді до Старуні добре видно Карпати:
Грязьові вулкани у Старуні вперше проявили себе у 1977 році після землетрусу в горах Вранча в Румунії. Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 м з'явилися перші кратери, з яких вихлюпувалися рідина, грязі та газ. Висота виверження тоді сягала 3 метрів.
До речі, виникненню вулкану сприяла людська діяльність - розробка нафтових і озокеритних родовищ. Адже ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.


Сьогодні вулкан має 8 кратерів у вигляді невеликих озер і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники. Кратерні озера проявляють свою невелику активність через постійні булькання.


Одне з кратерних озер:


Біля вулканів на місці озокеритової шахти можна побачити постійно палаючий газовий фонтан:


Навколо вулканів - дуже в'язко.


Але долина - досить зелена:
Перша письмова згадка про село Старуня походить з грамоти 1378 року, коли князь опольський Володислав подарував село за вірну службу Некрі. За однією з версій істориків, саме у Старуні опришки Олекси Довбуша заховали скарби, здобуті у Богородчанському замку.
LinkReply